Kraj Albania

Stolica: Tirana
Waluta: lek albański (ALL) 1 ALL = 100 qindarek
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: albański
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 28 748 km²
Ludność: 2 831,7 tys.

Centralna Albania

Dziewicze pasma górskie, rzeczne doliny i bÅ‚Ä™kitna woda Jeziora Ochrydzkiego.

Informacje ogólne

Centralna Albania jest rozlegÅ‚Ä… krainÄ… obejmujÄ…cÄ… Å›rodkowÄ… część kraju i sÄ…siadujÄ…cÄ… od wschodu z MacedoniÄ…, od póÅ‚nocy z PóÅ‚nocnÄ… AlbaniÄ…, od zachodu z RiwierÄ… AlbaÅ„skÄ…, natomiast od poÅ‚udnia z PoÅ‚udniowÄ… AlbaniÄ…. Centrum kraju jest regionem najgęściej zaludnionym, najbardziej zagospodarowanym i zurbanizowanym. Na turystów czekajÄ… tam malownicze i dziewicze pasma górskie, doliny rzeczne oraz kilka interesujÄ…cych miast o ważnym znaczeniu krajoznawczym i historycznym. Podróżnicy bÄ™dÄ… mogli zapoznać siÄ™ tam z albaÅ„skÄ… historiÄ…, zobaczyć wspaniaÅ‚e twierdze, liczne Å›wiÄ…tynie i ciekawe kompleksy archeologiczne. Szczyty górskie krainy nie przekraczajÄ… przeważnie 2 tys. m n.p.m., niemniej na wschodzie, przy granicy z MacedoniÄ…, znajduje siÄ™ najwyższy szczyt Albanii – Korab, osiÄ…gajÄ…cy 2764 m n.p.m., a za najbardziej malowniczy masyw uchodzi Tomorr w poÅ‚udniowej części regionu. W każdej chwili można także wybrać siÄ™ na wybrzeże Adriatyku, by zażyć kÄ…pieli w ciepÅ‚ym i czystym morzu. Zagraniczni turyÅ›ci w tej części Albanii majÄ… do dyspozycji najwiÄ™cej biur turystycznych organizujÄ…cych wycieczki po kraju i dogodnÄ… infrastrukturÄ™ hotelowÄ…. StolicÄ… regionu i caÅ‚ej Albanii jest Tirana.

HistoriÄ™ poszczególnych regionów turystycznych najlepiej jest postrzegać przez pryzmat historii caÅ‚ego kraju, która wiąże siÄ™ jeszcze z czasami starożytnymi, kiedy mieszkaÅ‚y tam plemiona iliryjskie spokrewnione z innymi mieszkaÅ„cami BaÅ‚kanów. Po przyÅ‚Ä…czeniu w II w. p.n.e. tych terenów do Rzymu zaczęła siÄ™ stopniowa romanizacja, natomiast w VI i VII stuleciu pojawiÅ‚y siÄ™ pierwsze plemiona sÅ‚owiaÅ„skie, po których pozostaÅ‚y niektóre nazwy miast. Za datÄ™ powstania pierwszego ksiÄ™stwa albaÅ„skiego uważa siÄ™ XII wiek i okres rzÄ…dów ksiÄ™cia Progona, niemniej nowopowstaÅ‚e terytorium szybko podbili Serbowie oraz w XV w. Turcy osmaÅ„scy. Do mitologii AlbaÅ„czyków weszÅ‚a walka z najeźdźcami narodowego bohatera Skanderbega, aczkolwiek kraj dużo straciÅ‚ podczas tureckiej dominacji. Dążenia niepodlegÅ‚oÅ›ciowe nasiliÅ‚y siÄ™ dopiero w poÅ‚. XIX wieku, kiedy powstaÅ‚a tzw. Liga PrizreÅ„ska oraz podczas antytureckich powstaÅ„ w 1912 r. Okres I i II wojny Å›wiatowej nie przyniósÅ‚ Albanii niczego dobrego, podobnie jak powojenny czas ogarniÄ™ty konfliktami z sÄ…siedniÄ… JugosÅ‚awiÄ… i siermiężny okres komunizmu. Kontakty z pozostaÅ‚ymi sÄ…siadami również oziÄ™bÅ‚y na skutek dominacji rosyjskiej na BaÅ‚kanach, a w kraju zapanowaÅ‚ marazm w trakcie twardych rzÄ…dów Envera Hodży, kiedy Albania staÅ‚a siÄ™ paÅ„stwem ateistycznym i pozamykano wszystkie koÅ›cioÅ‚y i meczety. Obecnie Albania jest krajem z europejskimi aspiracjami, choć perspektywa idealnej równowagi może wydawać siÄ™ odlegÅ‚Ä….

Kuchnia

Tradycje wyÅ›mienitej kuchni albaÅ„skiej zwiÄ…zane sÄ… z BaÅ‚kanami i też baÅ‚kaÅ„sko-Å›ródziemnomorskie skÅ‚adniki kuszÄ… turystów przybyÅ‚ych z innych zakÄ…tków Europy. Chociaż trudno doszukiwać siÄ™ tam daÅ„ ekskluzywnych, ująć może prostota Å‚Ä…czÄ…ca najczęściej takie skÅ‚adniki jak oliwa z oliwek, pomidory czy ziele angielskie. Znakomita jest tamtejsza baranina oraz wyÅ›mienite ryby z albaÅ„skich rzek, mórz i jezior. GÅ‚ównym posiÅ‚kiem jest przeważnie obiad, któremu towarzyszÄ… warzywne surówki z produktów uprawianych ekologicznie. Szczególnie lata obfitujÄ… w bakÅ‚ażany, cukinie, zielonÄ… fasolkÄ™ i okrÄ™, natomiast w zimie na stoÅ‚ach królujÄ… ziemniaki, kapusta i marchew.

Dla AlbaÅ„czyków jedzenie jest prawdziwÄ… ucztÄ… gÅ‚ównie podczas weekendów i Å›wiÄ…t paÅ„stwowych, kiedy przy stoÅ‚ach zbierajÄ… siÄ™ caÅ‚e rodziny, raczÄ…c siÄ™ wykwintnymi daniami i winem z beczki. Ważnym zajÄ™ciem mieszkaÅ„ców Albanii jest hodowla owiec, dlatego w kuchni czÄ™sto jest wykorzystywana baranina, z której powstaje podawany pod najróżniejszymi postaciami gyros. Z daÅ„ miÄ™snych koniecznie trzeba spróbować: qofte – smażone, okrÄ…gÅ‚e kotleciki niekiedy zapiekane z serem feta, qebap – inny rodzaj smażonych kotlecików, byrek – danie podobne do macedoÅ„skiego burka, które przyrzÄ…dza siÄ™ z cienkich warstw ciasta nadziewanego serem, miÄ™sem lub warzywami, gjyvec – potrawa z ryżu z paprykÄ…, warzywami i miÄ™sem. Popularna jest także znana w innych krajach musaka, czyli rodzaj zapiekanki z miÄ™sa, najczęściej podawanej z ziemniakami, warzywami i jajkami. Za luksusowe danie z kolei uchodzi fileta qengji – filet jagniÄ™cy marynowany w oliwie z oliwek, oregano, tymianku, occie, czosnku, miodzie i soku z cytryny, po czym zapiekany z mozzarellÄ…. Szybkim daniem obiadowym może okazać siÄ™ suflak – porcja drobno pokrojonego miÄ™sa wieprzowego lub drobiowego z frytkami i bogatym zestawem saÅ‚atek.

Warto poszukać restauracji, które urzÄ…dzone sÄ… w stylowych starobaÅ‚kaÅ„skich domach. W takich wnÄ™trzach najlepiej smakuje befsztyk z Å‚opatki lub polÄ™dwicy o nazwie biftek lub też pieczona Å‚opatka podawana z sosem – rosto. Tak sytym daniom czÄ™sto towarzyszÄ… zupy, z których smakowicie prezentuje siÄ™ gÄ™sta zawiesina z kawaÅ‚kami miÄ™sa o tradycyjnej nazwie corba oraz wodnisty rodzaj gulaszu z miÄ™sem jahni me mish. TuryÅ›ci o mniej wrażliwych żoÅ‚Ä…dkach powinni natomiast wypatrzyć w karcie daÅ„ owcze serce, wÄ…trobÄ™ czy nerki lub kukurec – danie podobne do kaszanki, przygotowane z podrobów we flaczku oraz zupÄ™ przygotowanÄ… na owczych Å‚bach – pace koke. Z innych potraw miÄ™snych należy wymienić fergese – danie z miÄ™sa, zielonej papryki, cebuli i jajka, shish qebap – marynowane i grillowane kawaÅ‚ki jagniÄ™ciny, baraniny lub woÅ‚owiny czy qebap ne leter – podobne danie z serem feta. Warto pamiÄ™tać, że kebab w centralnej części Albanii zwany jest sufllaqe, natomiast w poÅ‚udniowej po prostu pita.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W okolicy jezior i rzek można trafić do restauracji serwujÄ…cej karpie, wÄ™gorze i pstrÄ…gi, natomiast nadmorskie tawerny zawsze oferujÄ… Å›wieże ryby morskie i krewetki odÅ‚awiane przez albaÅ„skich rybaków. W okolicy Butrint hoduje siÄ™ najsmaczniejsze mule, a niektóre restauracje serwujÄ… jadalnÄ… odmianÄ™ żab.

Desery jada siÄ™ rzadko, ale w niektórych restauracjach można zamówić tradycyjnÄ…, baÅ‚kaÅ„skÄ… baklavÄ™, czyli sÅ‚odkie ciastko sporzÄ…dzone z ciasta francuskiego, orzechów lub migdaÅ‚ów zapieczonych z gÄ™stym syropem, ale także inne ciastka wyrabiane na podobnych zasadach: chalva revani, kadaif czy hasude. Warto również wydać trochÄ™ drobnych na spróbowanie puddingu ryżowego z mleka owczego – oriz me tamel, z dodatkiem rodzynek, cukru i kilku innych sÅ‚odkoÅ›ci.

CzÄ™sto można spotkać AlbaÅ„czyków dyskutujÄ…cych o poważnych sprawach przy filiżance mocnej kawy podawanej najczęściej ze szklankÄ… wody, aczkolwiek nieodÅ‚Ä…cznym elementem baÅ‚kaÅ„skiego życia jest tradycyjna, piekielnie mocna rakija sÄ…czona przez dÅ‚uższÄ… chwilÄ™ z kieliszka (w Albanii rakijÄ™ wytwarza siÄ™ najczęściej z soku winogronowego, morwy, Å›liwek, orzechów i jeżyn). Z innych alkoholi na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ… znakomite wina, które najczęściej pochodzÄ… z okolic Korczy i Beratu, niemniej sporo winnic poÅ‚ożonych jest także niedaleko Tirany oraz pomiÄ™dzy LezhÄ… a SzkodrÄ…. Zachwycić siÄ™ można przykÅ‚adowo butelkÄ… albaÅ„skich odmian winogron takich jak: Zi, Puls czy Sheshi. Z czasów komunistycznych zachowaÅ‚ siÄ™ wyÅ›mienity koniak Skenderbeu zakupywany czÄ™sto jako pamiÄ…tka z wyprawy do Albanii, natomiast wÅ›ród piw prym wiodÄ… Birra Tirana, Birra Korcza i Birra Norga. Popularnym aperitifem z charakterystycznym smakiem, do którego trzeba siÄ™ przyzwyczaić jest zioÅ‚owa nalewka fernet. Warto zatem zainteresować siÄ™ albaÅ„skÄ… kuchniÄ…, gdyż może okazać siÄ™ kwintesencjÄ… wyprawy na BaÅ‚kany.

Obyczaje

Albania dla przeciÄ™tnych Europejczyków jest z pewnoÅ›ciÄ… egzotycznym krajem peÅ‚nym kulturowych niespodzianek wynikajÄ…cych miÄ™dzy innymi z zawiÅ‚ej historii i podziaÅ‚u na dwie grupy etniczne: Gegów zamieszkujÄ…cych póÅ‚noc i Tosków mieszkajÄ…cych na poÅ‚udniu. Ogólnie jednak Albania jest paÅ„stwem jednolitym narodowoÅ›ciowo z mniejszoÅ›ciÄ… Greków i MacedoÅ„czyków. Z racji tego, że część mieszkaÅ„ców przez wiÄ™kszość swojego życia nie schodziÅ‚a z gór, wyksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ charakterystyczny typ albaÅ„skiego górala przywykÅ‚ego do trudnych warunków bytowania. Warta uwagi jest zachowana albaÅ„ska kultura ludowa, zwÅ‚aszcza na prowincji i w górach, gdzie tradycje i obyczaje utrzymywane sÄ… zarówno w warstwie duchowej, jak i materialnej. Najczęściej używanym jÄ™zykiem jest albaÅ„ski, niemniej w niektórych regionach można usÅ‚yszeć grecki, romski czy odmiany sÅ‚owiaÅ„skie. Obecnie wyznanie muzuÅ‚maÅ„skie deklaruje wiÄ™kszość spoÅ‚eczeÅ„stwa, chociaż pojawiajÄ… siÄ™ inne religie takie jak katolicyzm czy prawosÅ‚awie. Stosunek do religii jest jednak w Albanii bardziej tolerancyjny niż w pozostaÅ‚ych krajach baÅ‚kaÅ„skich, dlatego turyÅ›ci nie zawsze muszÄ… stosować siÄ™ do żelaznych zasad narzucanych chociażby przez islam. Nie przeszkadza to jednak, że zarówno Å›wiÄ™ta muzuÅ‚maÅ„skie, jak i katolickie sÄ… jednoczeÅ›nie Å›wiÄ™tami paÅ„stwowymi pozwalajÄ…cymi na swobodÄ™. Niezależnie od wyznania i obrzÄ…dku najhuczniej obchodzone sÄ… wesela urzÄ…dzane w prywatnych domach lub restauracjach, czÄ™sto przeksztaÅ‚cajÄ…ce siÄ™ w pochody, kiedy caÅ‚y orszak zmierza do jakichÅ› zabytkowych budynków czy ruin i tam bawi siÄ™ w najlepsze.

Dla turystów istotne jest, iż poczucie albaÅ„skiej jednoÅ›ci wyksztaÅ‚ciÅ‚o w mieszkaÅ„cach tego kraju duże poczucie goÅ›cinnoÅ›ci i życzliwoÅ›ci, a AlbaÅ„czycy uchodzÄ… za ludzi pogodnych, otwartych, odważnych i z dużym poczuciem humoru, zawsze chÄ™tnych do pomagania turystom w niespodziewanych i kÅ‚opotliwych sytuacjach. W niektórych regionach można zauważyć, że czÄ™sto sÄ… kultywowane stroje ludowe czy muzyka charakterystyczna dla caÅ‚ych BaÅ‚kanów. Do gry używa siÄ™ różnych instrumentów, takich jak lahuta, cifielia czy gernete, które akompaniujÄ… do solowego Å›piewu mÄ™skiego czy wspólnych Å›piewów wystÄ™pujÄ…cych gÅ‚ównie na póÅ‚nocy kraju. Åšpiewom wtórujÄ… skórzane dudy i podwójne fujarki, a na bazie muzyki powstaÅ‚o wiele taÅ„ców ludowych bÄ™dÄ…cych nieodÅ‚Ä…cznym elementem wesel. Z ludowymi zwyczajami i tradycjami najlepiej jest zapoznać siÄ™ na poszczególnych festiwalach folklorystycznych, których w Albanii nie brakuje, szczególnie w Gjirokastrze, Beracie czy Permecie.

Typowy dla Albanii jest turecki zwyczaj przesiadywania godzinami przy kawie lub kieliszku rakii. GÅ‚ównie celebrujÄ… to starsi mężczyźni, których czÄ™sto można spotkać w tradycyjnych strojach i charakterystycznej biaÅ‚ej filcowej czapce. Warto pamiÄ™tać, że w Albanii, podobnie jak w BuÅ‚garii, kiwniÄ™cie gÅ‚owÄ… znaczy zupeÅ‚nie coÅ› przeciwnego, niż w wiÄ™kszoÅ›ci krajów europejskich, czyli po prostu AlbaÅ„czycy kiwajÄ…c gÅ‚owÄ… na boki, mówiÄ… „tak”, natomiast z góry na dóÅ‚ wyrażajÄ… dezaprobatÄ™. W zwykÅ‚ych rozmowach i w miejscach kultu religijnego lepiej nie demonstrować wyższoÅ›ci innych krajów europejskich nad AlbaniÄ…, gdyż może to nie być mile widziane. Delikatnie należy podchodzić do tematów zwiÄ…zanych z okresem komunistycznego reżimu Envera Hodży i stosunkiem do Greków. Zawsze jednak można chwalić piÄ™kno kraju i postÄ™p cywilizacyjny.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Przy zwiedzaniu meczetów warto zapytać osobÄ™ pilnujÄ…cÄ… wejÅ›cia o zgodÄ™, jeżeli jest taka potrzeba zdjąć obuwie w przedsionku i nie wchodzić na dywan w Å›rodku sali. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i dekolty, a mężczyźni unikać krótkich spodni. Przed robieniem zdjęć w Å›wiÄ…tyniach czy osobom w ludowych strojach, wypada wczeÅ›niej zapytać o zgodÄ™ i w razie potrzeby uiÅ›cić odpowiedniÄ… opÅ‚atÄ™.

WiÄ™kszość AlbaÅ„czyków nie zna jÄ™zyków obcych, dlatego może być problem z porozumiewaniem siÄ™, aczkolwiek zdarza siÄ™, że mówiÄ… po wÅ‚osku ze wzglÄ™du na zażyÅ‚ość miÄ™dzy tymi dwoma krajami. Przy powitaniu zarówno kobiety, jak i mężczyźni caÅ‚ujÄ… siÄ™ z bliższymi znajomymi w oba policzki i kÅ‚adÄ… przy tym dÅ‚oÅ„ na ramieniu, ale należy pamiÄ™tać, że traktowanie kobiet przez albaÅ„skich mężczyzn jest dużo surowsze niż w zachodnich krajach europejskich.

Aktywny wypoczynek

Region Centralnej Albanii ujmuje przeważnie miÅ‚oÅ›ników wycieczek pieszych i rowerowych, którzy swoje hobby mogÄ… uprawiać w okolicach masywu Tomorr. Wystarczy porzÄ…dny strój turystyczny i dobra kondycja fizyczna. Spacery szczególnie przyjemne sÄ… wiosnÄ… i jesieniÄ…, kiedy najkorzystniej prezentuje siÄ™ szata roÅ›linna. Poruszać siÄ™ można wyznaczonymi trasami, starymi szlakami handlowymi i drogami szutrowymi. InteresujÄ…cymi miejscami sÄ… także kaniony rzeki Osumi, w których sezonowo niektóre agencje turystyczne organizujÄ… spÅ‚ywy i pikniki rekreacyjne.

Wycieczki Fakultatywne

Elbasan – w Å›rodkowej części doliny rzeki Shkumbinu poÅ‚ożone jest trzecie co do wielkoÅ›ci miasto Albanii, które chociaż ma typowo przemysÅ‚owy charakter, jest ważnym oÅ›rodkiem historycznym i może zainteresować kilkoma miejscami. Pierwsze Å›lady osadnictwa w tym miejscu wskazujÄ… na czasy plemienia Ilirów oraz Rzymian, którzy wznieÅ›li oÅ›rodek o nazwie Scampa bÄ™dÄ…cy najwiÄ™kszym skupiskiem rzymskich wojsk po tej stronie Adriatyku. W V w. n.e. utworzono tam biskupstwo oblegane w kolejnych wiekach przez różnych najeźdźców. MiejscowÄ… twierdzÄ™ w XV w. rozbudowali Turcy i na 400 lat miasto staÅ‚o siÄ™ centrum tureckiej cywilizacji, aczkolwiek w XIX stuleciu zapisaÅ‚o siÄ™ w historii jako ważny oÅ›rodek albaÅ„skiego odrodzenia narodowego. Czasy komunizmu rozwinęły przemysÅ‚, który postawiÅ‚ miasto na nogi i poprawiÅ‚ gospodarkÄ™ kraju. Dla turystów najważniejsza jest starówka i mury miejskie, w obrÄ™bie których leżą: XV-wieczny Meczet Królewski oraz prawosÅ‚awna cerkiew Matki Bożej z cennymi ikonami. Wystarczy tylko przejść przez BramÄ™ TargowÄ…, obok której stoi fontanna, by dotrzeć do najważniejszych miejsc. WzdÅ‚uż murów miejskich i pozostaÅ‚oÅ›ci starej twierdzy poprowadzona jest zadbana promenada z rzÄ™dem stylowych latarni, które wieczorami oÅ›wietlajÄ… tureckÄ… wieżę zegarowÄ…. PlÄ…taninÄ… ciasnych uliczek można dotrzeć do malowniczych zauÅ‚ków rozrzuconych wÅ›ród starobaÅ‚kaÅ„skiej zabudowy i do kilku stylowych, osmaÅ„skich domów. Na obiad warto zatrzymać siÄ™ w centralnym punkcie miasta, jakim jest plac z pomnikiem lokalnego artysty Usta Isufa Myzyri. Godne uwagi jest także Muzeum Etnograficzne prezentujÄ…ce ludowe kolekcje oraz gorÄ…ce źródÅ‚a w pobliskim Llixhacie.

Berat – ze wzglÄ™du na bardzo dobrze zachowanÄ… zabudowÄ™ z czasów Imperium OsmaÅ„skiego, starówka miasta zostaÅ‚a wpisana na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO, dziÄ™ki czemu zawsze jest skutecznym magnesem przyciÄ…gajÄ…cym turystów. Berat jest jednym z najstarszych i najpiÄ™kniejszych miast Albanii, zwanym także „miastem tysiÄ…ca okien”, za sprawÄ… ciasnej zabudowy i wielkich okien ukÅ‚adajÄ…cych siÄ™ w piÄ™knÄ… mozaikÄ™ najlepiej  widocznÄ… ze wzniesieÅ„ Tomorr. Legendy gÅ‚oszÄ…, że to wÅ‚aÅ›nie olbrzym o imieniu Tomorr walczyÅ‚ przed wiekami z innym olbrzymem o wdziÄ™ki pewnej kobiety i polegÅ‚ w walce, a piÄ™kna niewiasta utonęła we wÅ‚asnych Å‚zach, z których powstaÅ‚a rzeka Osum pÅ‚ynÄ…ca przez miasto. Dzieje autentycznego miasta siÄ™gajÄ… jednak gÅ‚Ä™bokiej starożytnoÅ›ci, gdy w VI w. p.n.e. osiedlili siÄ™ tam Ilirowie i wieku II przed narodzinami Chrystusa, kiedy Rzymianie rozbudowali osadÄ™ Antypatrea. Strategiczne miasto podbijaÅ‚y różne ludy, miÄ™dzy innymi BuÅ‚garzy i Serbowie, a także Turcy, pod których panowaniem Berat pozostaÅ‚ aż do odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci przez AlbaniÄ™ w roku 1912. Obecnie turystyczne oczy cieszÄ… malowniczo poÅ‚ożone domki, wyszukana architektura z epoki osmaÅ„skiej oraz stara bizantyjska twierdza spoglÄ…dajÄ…ca na miasto z wysoka. Zabudowa skÅ‚ada siÄ™ z kilku dzielnic poÅ‚ożonych na różnych wysokoÅ›ciach, zwieÅ„czonych wÅ‚aÅ›nie twierdzÄ… z fragmentami historycznych budynków pochodzÄ…cych z różnych okresów. Do samego zamku prowadzÄ… wÄ…skie, brukowane uliczki, a jej obszar ma ksztaÅ‚t wydÅ‚użonego trójkÄ…ta i zajmuje szczytowÄ… partiÄ™ wzniesienia. Warto tam trochÄ™ pomyszkować oraz zwiedzić najciemniejsze zakamarki i pozostaÅ‚oÅ›ci dwóch meczetów. WewnÄ…trz caÅ‚ej twierdzy znajduje siÄ™ stara dzielnica i strefa muzealna – Mangalem, peÅ‚na zabytkowych domków, „tysiÄ…ca okien” bÅ‚yszczÄ…cych w sÅ‚oÅ„cu i sklepików z pamiÄ…tkami. WÅ›ród najistotniejszych zabytków należy wymienić także miniaturowÄ… cerkiew Å›w. Teodora z XVI w., bizantyjskÄ… cerkiew Å›w. Trójcy ze Å›redniowiecznymi freskami, prawosÅ‚awnÄ… cerkiew Å›w. Marii Blacherny, a także suÅ‚taÅ„ski meczet zwany „królewskim”, wybudowany w XV stuleciu. Wszystkich Å›wiÄ…tyÅ„ rozsianych po starówce nie sposób zliczyć, aczkolwiek jeżeli ktoÅ› niekoniecznie jest miÅ‚oÅ›nikiem architektury sakralnej może zÅ‚apać oddech na zabytkowym, kamiennym moÅ›cie na rzece Osum czy przespacerować siÄ™ po chÅ‚odnych salach Muzeum Etnograficznego lub Muzeum Historycznego. W zauÅ‚kach starego Beratu można spÄ™dzić mnóstwo czasu, nie zapominajÄ…c o wizycie w tradycyjnej, albaÅ„skiej restauracji.

Pogradec – Å›redniej wielkoÅ›ci miasto we wschodniej Albanii jest prężnie rozwijajÄ…cym siÄ™ oÅ›rodkiem turystycznym za sprawÄ… Jeziora Ochrydzkiego – dużego akwenu podzielonego na dwie części granicÄ… albaÅ„sko-macedoÅ„skÄ…. Jezioro zasilane podziemnymi strumieniami tworzy w niektórych miejscach interesujÄ…ce stawy i wiry wodne oraz obfituje w unikalne gatunki ryb. Można tam znaleźć kilka ciekawych kÄ…pielisk, a także hotele, restauracje i oÅ›rodki wypoczynkowe. Przy niewielkim bulwarze Rreshit Collaku znajdujÄ… siÄ™ Å‚aweczki, z których można podziwiać jezioro oraz tawerny serwujÄ…ce Å›wieżo zÅ‚owione ryby „koran”. Plaże sÄ… tam zadbane, żwirowe i piaszczyste, a najwiÄ™cej miejsc noclegowych i barów można znaleźć wzdÅ‚uż ulicy Deshmoret e Pojskes.

Korcza – spory oÅ›rodek administracyjny poÅ‚ożony w Å›ródgórskiej kotlinie u podnóża masywu górskiego Morave. Okolice miasta byÅ‚y zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych, aczkolwiek gÅ‚ówna osada powstaÅ‚a dopiero okoÅ‚o XV wieku, podczas panowania tureckiego. MieszkaÅ„cy miasta sÄ… niezwykle dumni, gdyż wÅ‚aÅ›nie tam zawiÄ…zaÅ‚ siÄ™ gÅ‚ówny oÅ›rodek niepodlegÅ‚oÅ›ciowy w czasach albaÅ„skiego odrodzenia kulturalnego, które wytworzyÅ‚o poczucie jednoÅ›ci narodowej. Muzeum Archeologiczne w Korczy posiada dobrze wyeksponowanÄ… kolekcjÄ™ pokazujÄ…cÄ… znalezione artefakty najlepiej obrazujÄ…ce regionalne kultury, natomiast w Narodowym Muzeum Sztuki Åšredniowiecznej można podziwiać unikalne ikony pochodzÄ…ce z okolicznych koÅ›cioÅ‚ów i nie tylko. Muzeum zgromadziÅ‚o najwiÄ™kszÄ… w Albanii kolekcjÄ™ dzieÅ‚ sztuki sakralnej, wiÄ™c jeżeli ktoÅ› interesuje siÄ™ tym tematem, koniecznie powinien tam zajrzeć. TurystycznÄ… ciekawostkÄ…, jak na AlbaniÄ™, może okazać siÄ™ zaskakujÄ…ce Muzeum Sztuki Azjatyckiej Bratko z kolekcjami sztuki orientalnej, indyjskiej i afrykaÅ„skiej. Nie sposób pominąć Å›cisÅ‚ego centrum, w którym część odrestaurowanej starówki zajmujÄ… bary i restauracje bÄ™dÄ…ce dogodnym miejscem na odpoczynek. Warto stamtÄ…d podążyć do osmaÅ„skiej dzielnicy handlowej z kilkoma ciekawymi bazarami lub też zwiedzić meczet Mirahori (XV w.), zaliczajÄ…cy siÄ™ do najstarszych tego typu budowli w Albanii. Na przedmieÅ›ciach Korczy można znaleźć jeszcze jednÄ… pereÅ‚kÄ™ architektury sakralnej, jakÄ… jest cerkiew Matki Bożej z XIII w., która chociaż nie jest w najlepszym stanie, reprezentuje architekturÄ™ bizantyjskÄ…. Przy okazji zwiedzania miasta warto zwrócić uwagÄ™ na miejscowe restauracje serwujÄ…ce niezliczonÄ… ilość gatunków albaÅ„skiego „byrka”. Z najlepszej bazy noclegowej w okolicy najczęściej korzystajÄ… turyÅ›ci wybierajÄ…cy siÄ™ na górskie szlaki.

Libohova – niewielkie miasteczko poÅ‚ożone w górach Bureto uchodzi za bazÄ™ wypadowÄ… do pieszych wÄ™drówek. Można tam znaleźć skromnÄ… bazÄ™ noclegowÄ…, pozostaÅ‚oÅ›ci fortecy oraz przepiÄ™kny widok na dolinÄ… Drinu. Okolicznym zabytkiem godnym uwagi jest koÅ›cióÅ‚ NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny zbudowany z czerwonej cegÅ‚y z poczÄ…tkami siÄ™gajÄ…cymi VI w.

Permet – wyjÄ…tkowo piÄ™kne poÅ‚ożenie sprawia, że do niewielkiego miasteczka warto zaglÄ…dnąć chociaż z krótkÄ… wizytÄ…, by zobaczyć SkaÅ‚Ä™ MiejskÄ… – olbrzymi gÅ‚az z piÄ™knym widokiem na pobliskie góry i cenny zabytek, jakim jest cerkiew Å›w. MikoÅ‚aja. ÅšwiÄ…tynia pochodzi z XIV-XV wieku i charakteryzuje siÄ™ bizantyjskÄ… architekturÄ…. Za miastem z kolei znajduje siÄ™ jeszcze jedna Å›wiÄ…tynia, cerkiew Matki Bożej z doskonale zachowanymi freskami.

Tepelena – miasteczko poÅ‚ożone w żyznej, Å›ródgórskiej kotlinie byÅ‚o rodzinnym miastem i siedzibÄ… Alego Paszy – możnowÅ‚adcy osmaÅ„skiego i niezależnego wÅ‚adcy Epiru. Z powodu strategicznego poÅ‚ożenia na zachodnim brzegu rzeki Vjose, już w wieku V p.n.e. pojawili siÄ™ tam Ilirowie strzegÄ…cy szlaków prowadzÄ…cych do Grecji. W pobliskim wÄ…wozie rozegraÅ‚a siÄ™ ważna bitwa miÄ™dzy rzymskimi legionami a MacedoÅ„czykami, w V stuleciu okolica podlegaÅ‚a już pod Bizancjum, z kolei pierwszÄ… twierdzÄ™ zbudowano za rzÄ…dów królestwa Epiru w IX w. Proces islamizacji regionu rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ wraz z panowaniem Turków i zwiÄ…zany jest wÅ‚aÅ›nie z postaciÄ… Paszy, którego pomnik można podziwiać na jednym ze skwerów. W kilka minut można dojść z centrum do twierdzy z kamiennymi murami obejmujÄ…cymi obszar kilku hektarów. Warto zajść na zamkowÄ… więżę, z której dobrze widać most na Vjosie, a kawa wypita w przytulnej restauracji smakuje wyjÄ…tkowo.

Voskopoje – malowniczo poÅ‚ożona osada turystyczna ze wzglÄ™du na unikalny krajobraz górski i cenne zabytki jest dobrym celem krótkiej wyprawy. OÅ›rodek handlowy w tym miejscu najprężniej rozwinÄ…Å‚ siÄ™ w okresie tureckiej dominacji, a w XVIII w. byÅ‚o to jedno z najwiÄ™kszych miast na BaÅ‚kanach, tracÄ…c jednak prestiż na rzecz rozkwitajÄ…cej Korczy. Do spacerów zachÄ™ca wyjÄ…tkowo Å›wieże powietrze, przyjemny klimat i pamiÄ…tki historyczne w postaci najlepiej zachowanej cerkwi Å›w. MikoÅ‚aja z XVIII w. z malowniczymi arkadami, cerkwi Å›w. Eliasza i poÅ‚ożonego na zboczu wzgórza monastyru Å›w. Jana Chrzciciela. W okresie zimowym Voskopoje peÅ‚ni funkcje jednego z nielicznych w Albanii oÅ›rodków narciarskich.

Gjirokastra – malowniczo poÅ‚ożone miasto-muzeum z pewnoÅ›ciÄ… jest interesujÄ…cÄ… opcjÄ… spÄ™dzenia popoÅ‚udnia na krótkiej wycieczce w gÅ‚Ä…b dzikich gór. AlbaÅ„czycy okreÅ›lajÄ… GjirokastrÄ™ mianem „miasta srebrnych dachów” i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kamienne domy starówki kryte sÄ… szarosrebrzystymi Å‚upkami i najlepiej sÄ… widoczne z miejscowej twierdzy. Dla malkontentów niech zachÄ™tÄ… do zwiedzania miasta bÄ™dzie fakt, iż wpisane jest na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO za sprawÄ… niezwykÅ‚ego poÅ‚ożenia i bogatej historii pozostawiajÄ…cej Å›lad w zabytkach. Pierwsze pisane informacje dotyczÄ…ce miasta pochodzÄ… z I w. p.n.e. i zwiÄ…zane sÄ… z rozwojem pierwotnej osady wokóÅ‚ wysokiego wzgórza, a później twierdzy broniÄ…cej ważnych szlaków handlowych. Rozwój osady przypada na zÅ‚oty wiek XIII, niemniej Gjirokastra po zdobyciu przez Turków w XV stuleciu zaczęła chylić siÄ™ ku upadkowi. Ponowny rozkwit natomiast zapewniÅ‚o odradzajÄ…ce siÄ™ z latami rzemiosÅ‚o, handel jedwabiem, serem, skórami i tkaninami. SwojÄ… nazwÄ™ miasto zawdziÄ™cza greckiej nazwie Argyrokastron, która za czasów bizantyjskich odnosiÅ‚a siÄ™ do „Srebrnej Twierdzy”, bÄ™dÄ…cej najwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… tej części Albanii. Obecny ksztaÅ‚t warownia uzyskaÅ‚a dziÄ™ki przebudowie dokonanej przez Ali PaszÄ™ po tym, jak opanowaÅ‚ miasto w 1812 r. Z zamku rozciÄ…ga siÄ™ fantastyczny widok na okoliczne góry i caÅ‚e miasto, chociaż już sam spacer miÄ™dzy murami dostarcza wielu wrażeÅ„. JednÄ… z części stanowiÄ… obszerne i mroczne podziemia, z których przed laty korzystali hitlerowcy i komuniÅ›ci, natomiast w drugiej części można odbyć ciekawÄ… wÄ™drówkÄ™ miÄ™dzy ruinami i tajemnymi przejÅ›ciami. Niedaleko wieży zegarowej na zamku znajduje siÄ™ konstrukcja przypominajÄ…ca amfiteatr, a także restauracyjne stoliki, przy których można odsapnąć w przypadku zmÄ™czenia i napić siÄ™ baÅ‚kaÅ„skiej kawy. Historia zamku jest dosyć ponura, gdyż poszczególni zarzÄ…dy urzÄ…dzali w podziemiach wiÄ™zienie, o którym nieco wiÄ™cej można dowiedzieć siÄ™ w muzeum. Po zobaczeniu twierdzy na turystów czeka jeszcze przepiÄ™kna, ale nieco zniszczona starówka z ciasnÄ… zabudowÄ… zÅ‚ożonÄ… z kamiennych domów reprezentujÄ…cych architekturÄ™ starobaÅ‚kaÅ„skÄ…. TuryÅ›ci zatrzymujÄ… siÄ™ w mieÅ›cie przeważnie na dÅ‚użej, wiÄ™c znajduje siÄ™ tam doskonaÅ‚a jak na albaÅ„skie warunki, baza noclegowa.

Niebieskie Oko – niedaleko Gjirokastry znajduje siÄ™ malowniczy zakÄ…tek stworzony przez dosyć tajemnicze, podwodne źródÅ‚o pieniÄ…ce siÄ™ w gÅ‚Ä™bokiej sadzawce. Okolica peÅ‚na dÄ™bów, kwiatów i niewielkich jeziorek jest doskonaÅ‚ym terenem spacerowym.

Góry Gramoz – górskie pasmo wznoszÄ…ce siÄ™ miÄ™dzy AlbaniÄ… a GrecjÄ… odwiedzane jest najczęściej przez miÅ‚oÅ›ników dosyć ekstremalnych wÄ™drówek i kolarstwa górskiego. Znajduje siÄ™ tam kilka wymagajÄ…cych szlaków rowerowych, a także wioski poniekÄ…d przypominajÄ…ce swoim poÅ‚ożeniem charakter alpejskich miejscowoÅ›ci. W kilku z nich można znaleźć hotele, z których najlepiej wybrać siÄ™ na zdobywanie najwyższego szczytu, jakim jest Cukapecit (2523 m n.p.m.). W poszukiwaniu miejsc noclegowych i zabytków turyÅ›ci najczęściej odwiedzajÄ… Barmash, Borove, Dardhe, Germenji i Kamenice. Niestety infrastruktura w górach nie jest dobrze rozwiniÄ™ta, wiÄ™c trzeba liczyć siÄ™ z brakiem schronisk i dobrze oznaczonych szlaków.

Durres – drugie co do wielkoÅ›ci miasto Albanii, portem i kurortem wypoczynkowym. Jako pierwsi pojawili siÄ™ tam koloniÅ›ci z Grecji, którzy ustÄ…pili później miejsca Ilirom, Rzymianom, Bizantyjczykom, a także barbarzyÅ„com najeżdżajÄ…cym te ziemie w V w. n.e. Pod panowaniem tureckim nastÄ…piÅ‚y zmiany gospodarcze, które znacznie wpÅ‚ynęły na rozwój wielkiego portu. WiÄ™kszość AlbaÅ„czyków i turystów przyjeżdża do Durres ze wzglÄ™du na plaże za zÅ‚ocistym piaskiem i ciepÅ‚Ä… wodÄ™ nadajÄ…cÄ… siÄ™ do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Z racji tego, że miasto byÅ‚o pod wpÅ‚ywem wielu kultur, budowano tam liczne Å›wiÄ…tynie, a Å›lady historycznych pozostaÅ‚oÅ›ci można obecnie podziwiać w doskonale zaopatrzonym Muzeum Archeologicznym, prezentujÄ…cym artefakty z okresu greckiego, hellenistycznego i rzymskiego. Za muzeum znajdujÄ… siÄ™ wczesnoÅ›redniowieczne mury miejskie prowadzÄ…ce do najwiÄ™kszego na BaÅ‚kanach amfiteatru pochodzÄ…cego z II w. n.e., mogÄ…cego przed wiekami pomieÅ›cić aż 15 tys. widzów. SpacerujÄ…c podziemnymi korytarzami budowli kontrastujÄ…cej z zabudowÄ… miejskÄ… można wyobrazić sobie, jak przed wiekami wielka arena i rozgorÄ…czkowana publiczność oczekiwaÅ‚a na walki gladiatorów. Warto przespacerować siÄ™ po gÅ‚ównym palcu Durres, ozdobionym ratuszem i teatrem, by dotrzeć później do bizantyjskiego forum, na którym ciÄ…gle można wypatrzyć kilka kolumn korynckich oraz do pozostaÅ‚oÅ›ci rzymskich Å‚aźni z II w. n.e. Zaraz po zajÄ™ciu miasta Turcy zbudowali meczet Fatihy, który znajduje siÄ™ na trasie spacerowej prowadzÄ…cej do portu i nadmorskiej promenady. Nad nabrzeżem góruje interesujÄ…cy zabytek, jakim jest wenecka wieża przypominajÄ…ca BiaÅ‚Ä… Wieżę z greckich Salonik. Warto wdrapać siÄ™ na nadmorskie wzgórze w pobliże latarni morskiej, by objąć wzrokiem panoramÄ™ caÅ‚ej zatoki, przy której rozÅ‚ożyÅ‚ siÄ™ port i nabrzeże z wieloma hotelami. Miejsc noclegowych tam nie brakuje, a kurort uchodzi za najlepszÄ… bazÄ™ noclegowÄ… Albanii z dzieciÄ…tkami hoteli o różnym standardzie, pensjonatów i apartamentów. Na bulwarze wysadzanym palmami wieczorami bywa tÅ‚oczno, a turyÅ›ci imprezujÄ…cy w nocnych lokalach majÄ… na nastÄ™pny dzieÅ„ przyjemność odpoczywać i uprawiać sporty wodne na dÅ‚ugiej, piaszczystej i dobrze zagospodarowanej plaży. Durres jest generalnie turystycznym liderem Albanii, który być może ustÄ™puje kurortom z przeciwlegÅ‚ego, wÅ‚oskiego wybrzeża czy chorwackim perÅ‚om Adriatyku, ale zachÄ™ca do odwiedzin baÅ‚kaÅ„skÄ… atmosferÄ… i pobliskimi atrakcjami turystycznymi.

Zvernec – stara osada rybacka jest doskonaÅ‚ym miejscem wypadowym z Vlory, gdyż potrafi zauroczyć nie tylko wspaniaÅ‚ym poÅ‚ożeniem, ale również bogatÄ… historiÄ… i zabytkiem, jakim jest prawosÅ‚awny monastyr Zvernec wybudowany na pobliskiej wysepce poÅ‚Ä…czonej z lÄ…dem drewnianÄ… kÅ‚adkÄ…. ÅšwiÄ…tynia powstaÅ‚a w XIII wieku i dziÄ™ki poÅ‚ożeniu na trudnodostÄ™pnej wyspie przetrwaÅ‚a wojenne zawieruchy w idealnym stanie. Ważnym elementem caÅ‚ego kompleksu zabudowaÅ„ jest niewielka cerkiew Matki Bożej z częściowo zachowanymi freskami, zbudowana w stylu bizantyjskim. Urocza okolica może także posÅ‚użyć jako tÅ‚o do zdjęć przyrodniczych, a pobliskie Å›cieżki jako trasy dla bardziej i mniej zaawansowanych rowerzystów.

Laguna Karavasta – obszar mokradeÅ‚ o miÄ™dzynarodowym znaczeniu ekologicznym może być ciekawÄ… opcjÄ… na spÄ™dzenie popoÅ‚udnia. Atrakcyjny pod wzglÄ™dem przyrodniczym rezerwat poÅ‚ożony jest za ujÅ›ciem do morza rzeki Shkumbin i przyciÄ…ga miÅ‚oÅ›ników bujnej roÅ›linnoÅ›ci, egzotycznego ptactwa i piaszczystych lagun wtapiajÄ…cych siÄ™ w lazurowe morze. WÅ›ród mokradeÅ‚ i terenów nadajÄ…cych siÄ™ na spacery można przypatrywać siÄ™ unikalnym gatunkom ptaków. Na lagunie znajduje siÄ™ wiele póÅ‚wyspów, pÅ‚askich wysepek i dzikich plaż skrywajÄ…cych siÄ™ na Å‚onie dzikiej przyrody. Jeżeli ktoÅ› bÄ™dzie miaÅ‚ szczęście, wypatrzy wznoszÄ…cego siÄ™ do lotu pelikana kÄ™dzierzawego czy kormorana czarnego.

Park Archeologiczny Orikum – w pobliżu miejscowoÅ›ci Orikum znajdujÄ… siÄ™ pozostaÅ‚oÅ›ci starożytnego miasta zaÅ‚ożonego w VI w. p.n.e. przez kolonistów z greckiej wyspy Eubea. Strategiczne poÅ‚ożenie miejsca docenili później Rzymianie, którzy wykorzystywali port w walce przeciwko plemionom iliryjskim i MacedoÅ„czykom, a także Å»ydzi sefardyjscy wypÄ™dzeni z Hiszpanii oraz Turcy osmaÅ„scy zmieniajÄ…cy nazwÄ™ osady na Pashaliman. WÅ›ród malowniczych lagun można miÄ™dzy innymi natknąć siÄ™ na dobrze zachowany amfiteatr z I w. p.n.e., rzymskie nabrzeże portowe oraz schody prowadzÄ…ce do pozostaÅ‚oÅ›ci antycznych Å›wiÄ…tyÅ„. Spacer po parku może nie tylko doskonale wypeÅ‚nić popoÅ‚udnie, ale także pokazać, jak na przestrzeni wieków ksztaÅ‚towaÅ‚a siÄ™ historia Albanii.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

PóÅ‚wysep Karaburun – niezamieszkaÅ‚y, objÄ™ty ochronÄ… rezerwatowÄ… fragment lÄ…du, wzdÅ‚uż którego ciÄ…gnÄ… siÄ™ dwa pasma górskie, jest ciekawym celem jednodniowej wycieczki. Oprócz nienaruszonej przez czÅ‚owieka przyrody można znaleźć tam kamieniste plaże oraz fascynujÄ…ce i tajemnicze jaskinie wabiÄ…ce odkrywców od strony nabrzeża – zapewne tam przez laty swoje skarby ukrywaÅ‚ pirat Hadża Aliu z pobliskiego Ulcinj. W wielu miejscach można natrafić na rysunki skalne, z których najstarsze pochodzÄ… z IV w. p.n.e. Na póÅ‚wysep najlepiej dostać siÄ™ Å‚odziami wycieczkowymi wypÅ‚ywajÄ…cymi z Vlory lub wynajÄ™tÄ… motorówkÄ… z Orikum.

Kruja – malownicza sceneria góry Kruja zapewnia miastu turystyczne powodzenie. Chociaż pierwsze wzmianki o mieÅ›cie pochodzÄ… z XI w., wiadomo, że wczeÅ›niej mieszkali tam Ilirowie i Bizantyjczycy, którzy na skalistym wzgórzu wznosili pierwsze warownie. W XV w. wybuchÅ‚o tam jedno z najwiÄ™kszych powstaÅ„ antytureckich, niemniej osmaÅ„ska dominacja pozostawiÅ‚a po sobie wpÅ‚ywy islamu, o których miÄ™dzy innymi opowiada miejscowe Muzeum Historyczne. O czasach wysokiej rangi politycznej Å›wiadczy imponujÄ…cy zamek Skanderbega bÄ™dÄ…cy dla AlbaÅ„czyków prawdziwÄ… Å›wiÄ™toÅ›ciÄ…. W tym miejscu albaÅ„ski przywódca walczyÅ‚ z przeważajÄ…cymi siÅ‚ami tureckimi i odniósÅ‚ zwyciÄ™stwo, chociaż caÅ‚y region ulegÅ‚ później naporowi Turków. Spacer po cytadeli może okazać siÄ™ ciekawym doÅ›wiadczeniem, chociażby ze wzglÄ™du na historycznÄ… atmosferÄ… i ujmujÄ…ce widoki na okolicÄ™. Wzrok zatrzymuje siÄ™ na charakterystycznych, czerwonych dachach uliczek bazarowych peÅ‚nych różnoÅ›ci, w których warto przepaść na jakiÅ› czas, zaraz po zwiedzeniu twierdzy. Ze wzgórza widać również minaret i meczet zgromadzenia bektaszytów. Spacer brukowanymi uliczkami powinien być zakoÅ„czony mocnÄ… kawÄ… wypitÄ… w tradycyjnej, albaÅ„skiej kawiarni.

Apollonia – jeden z ważniejszych w Albanii kompleksów historyczno-archeologicznych, pochodzÄ…cy gÅ‚ównie z czasów greckich i rzymskich. Apollonia, zaÅ‚ożona w VI w. p.n.e., bardzo szybko staÅ‚a siÄ™ jednym z najistotniejszych, albaÅ„skich miast, o które walczyli Ilirowie, MacedoÅ„czycy i Rzymianie. Wybudowano tam ważny port handlowy, który jednak straciÅ‚ na znaczeniu po przesuniÄ™ciu siÄ™ koryta rzeki Vjos. Wykopaliska odsÅ‚oniÅ‚y miÄ™dzy innymi eleganckie kolumny, fundamenty rozmaitych budynków, amfiteatr i liczne posÄ…gi ujmujÄ…ce kunsztem wykonania. WÅ›ród ruin można spÄ™dzić przyjemne popoÅ‚udnie, tym bardziej że na turystyczne potrzeby wzniesiono w pobliżu kilka restauracji. W sÄ…siedztwie wykopalisk znajduje siÄ™ również godny odwiedzenia XVIII-wieczny klasztor zdobiony wybitnymi malowidÅ‚ami i ikonami.

Byllis – potężny oÅ›rodek archeologiczny rozkÅ‚adajÄ…cy siÄ™ na wzgórzach przy rzece Vjosa. Prowadzone odkrywki dowiodÅ‚y, że najstarsze mury staÅ‚y w tym miejscu już w IV w. p.n.e., a do obecnych czasów zachowaÅ‚y siÄ™ pozostaÅ‚oÅ›ci iliryjskich domów, rzymskich budynków, teatru i bizantyjskiej bazyliki z mozaikami. Po zwiedzaniu na pysznÄ… kawÄ™ zaprasza przytulna kawiarenka z pamiÄ…tkami.

PrzeÅ‚Ä™cz Llogara– miejsce atrakcyjne pod wzglÄ™dem turystycznym za sprawÄ… szerokiej doliny rzeki Dukat, oddzielonej od morza dwoma pasmami gór. Wprawne turystycznie oko dostrzeże tam stożek szczytu Athanaz osiÄ…gajÄ…cy wysokość 1496 m n.p.m., nagie szczyty gór Cika i wysokie klify opadajÄ…ce stromo ku morzu. CaÅ‚y teren ma status parku narodowego, niemniej można tam spotkać zajazdy turystyczne i domki kempingowe. ZapierajÄ…ce dech w piersiach panoramy można podziwiać z wielu zakÄ…tków, aczkolwiek najpiÄ™kniejszy widok rozpoÅ›ciera siÄ™ z najwyższego szczytu górujÄ…cego nad caÅ‚Ä… przeÅ‚Ä™czÄ… (Ourres – 2013 m n.p.m.). Widać stamtÄ…d stoki gór siÄ™gajÄ…ce plaż Morza JoÅ„skiego, serpentyny pobliskich dróg i pomarszczone morze rozbijajÄ…ce siÄ™ o skalne nabrzeże. Przy dobrej widocznoÅ›ci sokoli wzrok dostrzeże także wyÅ‚aniajÄ…ce siÄ™ z bÅ‚Ä™kitnej toni wyspy greckie, z najwiÄ™kszÄ… i sÅ‚ynnÄ… Korfu. W trakcie wÄ™drówki można również natrafić na prehistoryczne inskrypcje, po których obejrzeniu warto posilić siÄ™ solidnym kawaÅ‚kiem jagniÄ™ciny z rusztu.

Rezerwat Przyrody Kune Vain – po obu stronach rzeki Drin, nieopodal Lezhe, rozciÄ…gajÄ… siÄ™ dwie dzikie laguny i dziewiczy las zachÄ™cajÄ…cy do spacerów i obserwacji dzikich zwierzÄ…t, w tym unikalnych ptaków takich jak kormorany czy czaple. W pobliżu rezerwatu można znaleźć miejsca noclegowe, sezonowe restauracje oraz mnóstwo ciekawostek nie tylko przyrodniczych, ale również historycznych chociażby w postaci okazaÅ‚ych schronów bÄ™dÄ…cych reliktem minionych wojen.

Góra Dajti – Park Narodowy na górze Dajti jest idealnym miejscem na popoÅ‚udniowy wypad z Tirany lub nawet nieco dÅ‚uższy pobyt oferowany przez kilka dogodnych miejsc noclegowych. Na górÄ™ wjeżdża nowoczesna kolejka linowa, z której warto skorzystać, by z okien wagoników podziwiać wspaniaÅ‚e widoki. NajlepszÄ… jednak panoramÄ™ na TiranÄ™ i okolicÄ™ można podziwiać z samego wzniesienia, w pobliżu którego znajdujÄ… siÄ™ restauracje i baza noclegowa. SpacerujÄ…c po parku można nie tylko oddychać wyjÄ…tkowo Å›wieżym powietrzem, ale również podziwiać dziewiczy las bukowy oraz jodÅ‚y i sosny porastajÄ…ce kopuÅ‚Ä™ szczytowÄ…. Åšcieżki po parku przygotowane sÄ… dla turystów o różnych predyspozycjach kondycyjnych i niemalże do samego szczytu sÄ… zacienione, co sprzyja wÄ™drówkom w wyjÄ…tkowo upalne dni.

Zamek Petrela – zamek wzniesiony wysoko na skale niedaleko mostu na rzece Erzenie byÅ‚ strategicznym elementem w systemie obronnym stworzonym przez Skanderbega przeciwstawiajÄ…cego siÄ™ tureckiej okupacji. PoczÄ…tki twierdzy siÄ™gajÄ… starożytnoÅ›ci, aczkolwiek obecna część zabudowy pochodzi z V w. n.e. i jest gruntownie odrestaurowana. W obrÄ™bie zamku można zwiedzić mury i wieże, a także zjeść pyszny obiad w malowniczo poÅ‚ożonej restauracji.

Szkodra – niekwestionowana stolica PóÅ‚nocnej Albanii poÅ‚ożona jest nad rzekami Drin i Bun, tuż obok brzegów Jeziora Szkoderskiego. Na turystach przyjeżdżajÄ…cych do Albanii drogÄ… lÄ…dowÄ… najwiÄ™ksze wrażenie robi wÄ…ska równina rozciÄ…gajÄ…ca siÄ™ u poÅ‚udniowo-zachodnich podnóży Gór PóÅ‚nocnoalbaÅ„skich oraz kilka ciekawych zabytków. Burzliwa historia wskazuje już na IV i III w. p.n.e., kiedy powstaÅ‚a pierwsza osada oraz funkcjonowaÅ‚o paÅ„stewko iliryjskie aż do zajÄ™cia przez Rzymian w 168 r. p.n.e. Wtedy nastÄ…piÅ‚ najwiÄ™kszy rozwój handlowy i administracyjny. SÅ‚owianie osiedli na tych ziemiach w VI stuleciu, kilkaset lat później Szkodra staÅ‚a siÄ™ stolicÄ… sÅ‚owiaÅ„skiego paÅ„stwa Zety, a później znalazÅ‚a siÄ™ pod wÅ‚adzÄ… Bizancjum i do koÅ„ca XII w. należaÅ‚a do Serbii. XIV w. to czas dominacji w regionie Wenecjan, którzy wybudowali warownÄ… twierdzÄ™ obleganÄ… i zdobytÄ… przez Turków dopiero w 1479 r. Ponowny rozwój miasta zaczÄ…Å‚ siÄ™ po tureckich rzÄ…dach, kiedy zaczÄ™to zakÅ‚adać handlowe magazyny i sklepy, z których korzystali WÅ‚osi i Serbowie. Miasto przeżyÅ‚o jeszcze oblężenie wojsk czarnogórskich i serbskich na poczÄ…tku XX wieku, by trafić ostatecznie do Albanii w 1920 r. Dla turystów, którzy nigdy nie byli na BaÅ‚kanach, zwiedzanie Szkodry może okazać siÄ™ ciekawÄ… przygodÄ…. Z pewnoÅ›ciÄ… warto odwiedzić Muzeum Historyczne, którego kolekcja w poÅ‚Ä…czeniu ze zwiedzaniem zamku Rozafa najlepiej obrazuje dzieje regionu. Zamek stojÄ…cy u zbiegu rzek jest wizytówkÄ… regionu i dalej dumnie strzeże dostÄ™pu do miasta. Z dobrze zachowanej, monumentalnej budowli przed wiekami wyprawiano siÄ™ przeciwko Rzymianom, a niektóre pozostaÅ‚oÅ›ci pamiÄ™tajÄ… nawet czasy iliryjskie. WiÄ™kszość zachowanych fragmentów ostaÅ‚a siÄ™ po Wenecjanach i Turkach, a z biegiem lat potężne mury dopasowaÅ‚y siÄ™ do wzgórza, z którego rozpoÅ›ciera siÄ™ niezwykÅ‚a panorama na Jezioro Szkoderksie, CzarnogórÄ™ i Adriatyk. Po zobaczeniu miÄ™dzy innymi ruin katedry Å›w. Szczepana, zrujnowanej wieży i tajemniczych podziemi można chwilkÄ™ odpocząć w nastrojowej restauracji wystylizowanej na wnÄ™trze domu albaÅ„skich bejów (wodzów). WracajÄ…c z zamku można odwiedzić OÅ‚owiany Meczet z XVIII w., który jest najstarszÄ… zachowanÄ… Å›wiÄ…tyniÄ… muzuÅ‚maÅ„skÄ…, a później podążyć na centralny plac Demokracji, gdzie zbiegajÄ… siÄ™ gÅ‚ówne arterie miasta. Oprócz pomnika PiÄ™ciu Bohaterów Vigu znajduje siÄ™ tam socrealistyczny gmach Teatru Migjeni, a także przyjemny skwer z zacienionymi Å‚aweczkami. SpacerujÄ…c szkoderskimi uliczkami można dotrzeć do kamiennej wieży uchodzÄ…cej za najstarszÄ… budowlÄ™ w mieÅ›cie oraz zabytkowych domków z niewielkimi sklepikami. Szczególnie ciekawa jest tzw. „wÅ‚oska uliczka” z rzÄ™dem piÄ™trowych kamieniczek, z ozdobnymi fasadami przypominajÄ…cymi wÅ‚oski neorenesans. WÅ‚adze miasta odrestaurowaÅ‚y i wyÅ‚Ä…czyÅ‚y deptak z ruchu koÅ‚owego, czyniÄ…c go jednoczeÅ›nie reprezentacyjnÄ… ulicÄ… miasta peÅ‚nÄ… ogródków kawiarnianych i stylowych knajpek. W Szkodrze znajduje siÄ™ jeszcze kilka stosunkowo nowych meczetów i cerkwi, niemniej uwagÄ™ spacerujÄ…cych turystów zawsze przyciÄ…ga zabytkowa studnia pochodzÄ…ca z czasów tureckich, tzw. dom staroalbaÅ„ski z ekspozycjÄ… etnograficznÄ… i ciekawe Muzeum Fotografii z unikalnÄ… kolekcjÄ… pochodzÄ…cÄ… z przeÅ‚omu XIX i XX wieku. Szkodra jest także doskonaÅ‚Ä… bazÄ… wypadowÄ… na jednodniowe wycieczki w góry do wÄ…wozu Vermosh i do wioski Theth oraz dysponuje najlepszÄ… w regionie infrastrukturÄ… noclegowÄ…, na którÄ… skÅ‚adajÄ… siÄ™ hotele o różnym standardzie oraz prywatne kwatery. Dodatkowo w pobliskiej miejscowoÅ›ci Shiroka znajduje siÄ™ przyjemna plaża nad Jeziorem Szkoderskim, którÄ… warto odwiedzić w upalne dni.

Jezioro Koman – w turystycznej pamiÄ™ci na staÅ‚e może zapisać siÄ™ rejs statkiem przez zalany wodami jeziora zaporowego odcinek doliny rzeki Drin. WÄ…ski szlak rzeczny prowadzi miÄ™dzy stokami górskimi kojarzÄ…cymi siÄ™ z norweskimi fiordami oraz przez kilka malowniczych przeÅ‚Ä™czy i potrafi dostarczyć niemaÅ‚ych wrażeÅ„. Wycieczka trwa przeważnie kilka godzin i prowadzi przez odciÄ™te od Å›wiata zakÄ…tki oraz dziewicze miejsca, do których ludzie prawie nigdy nie zaglÄ…dajÄ….

Peshkopia – nazwa niewielkiego miasteczka pochodzi od greckiego „episkopi” oznaczajÄ…cego siedzibÄ™ chrzeÅ›cijaÅ„skiego biskupstwa istniejÄ…cego w tym miejscu w czasach Å›redniowiecznych. W wieku XI okoliczne ziemie należaÅ‚y do cesarstwa buÅ‚garskiego, z kolei od XVI stulecia podlegaÅ‚y pod panowanie tureckie. Liczne okupacje i XX-wieczne konflikty zbrojne oszczÄ™dziÅ‚y niewielkie centrum ze starobaÅ‚kaÅ„skÄ… i tureckÄ… zabudowÄ… oraz kilka zabytków. Warto przespacerować siÄ™ starówkÄ…, odwiedzić stary meczet i barwny targ, na którym rolnicy sprzedajÄ… owoce i warzywa oraz zajrzeć do centrum kulturalnego zmieniajÄ…cego siÄ™ wraz z sezonowymi ekspozycjami. We wrzeÅ›niu odbywa siÄ™ tam znany w caÅ‚ej Albanii festiwal muzyki ludowej „Oda Dibrane”, a najciekawsze, tradycyjne stroje prezentuje Muzeum Regionalne. TuryÅ›ci zaglÄ…dajÄ…cy do miasta czÄ™sto odwiedzajÄ… pobliskie uzdrowisko SPA Llixhat wykorzystujÄ…ce wody termalne nasycone zwiÄ…zkami siarki. PojawiajÄ… siÄ™ tam również miÅ‚oÅ›nicy wypraw górskich, szykujÄ…cy siÄ™ na zdobycie masywu Korab.

Park Narodowy Lura – park krajobrazowy obejmuje ponad tysiÄ…c hektarów górskiego terenu, którego najwyżej poÅ‚ożony punkt – Korona Lury, znajduje siÄ™ na wysokoÅ›ci 2112 m n.p.m. Góry zlokalizowane niedaleko miasta Peshkopi poprzecinane sÄ… kotlinami, znajdujÄ… siÄ™ tam ukryte w dziczy jeziorka i gÄ™ste lasy sosnowe. PiÄ™kne widoki, możliwość piknikowania i unikalna roÅ›linność sÄ… powodem, dla którego warto spÄ™dzić tam przynajmniej jedno popoÅ‚udnie. JednÄ… z najwiÄ™kszych atrakcji parku jest Jezioro Kwiatowe pokryte okresowo biaÅ‚ymi i żóÅ‚tymi liliami wodnymi.

Theth – u źródÅ‚a rzeki Shala poÅ‚ożona jest wioska bÄ™dÄ…ca doskonaÅ‚Ä… bazÄ… wypadowÄ… do zdobywania niebosiężnych szczytów. PoczÄ…tki miejscowoÅ›ci siÄ™gajÄ… 1485 r., kiedy pojawili siÄ™ pierwsi mieszkaÅ„cy uciekajÄ…cy przed islamem. W okresie komunizmu funkcjonowaÅ‚ tam oÅ›rodek turystyczny, który jednak popadÅ‚ w zapomnienie, niemniej warto pojawić siÄ™ w Theth, by zobaczyć unikalnÄ… „wieżę odosobnienia”, malowniczo poÅ‚ożony koÅ›cióÅ‚ek i drewniany mÅ‚yn wodny. MijajÄ…c tradycyjnÄ… zabudowÄ™ można wyruszyć na szlaki, dotrzeć do skaÅ‚ek wspinaczkowych oraz zwiedzić kilka wodospadów i jaskiÅ„. Warto jednak pamiÄ™tać, że jest to teren trudnodostÄ™pny i trzeba posiadać odpowiedni sprzÄ™t turystyczny. Wielu prawdziwych miÅ‚oÅ›ników wysokich gór wybiera siÄ™ z tego miejsca na szczyt Jezerce (2694 m n.p.m.).

Góry PóÅ‚nocnoalbaÅ„skie – maÅ‚o znane i rzadko odwiedzane góry sÄ… fenomenem przyrodniczym na skalÄ™ europejskÄ… i chociaż nie ma tam rozwiniÄ™tej infrastruktury turystycznej, zachÄ™cajÄ… do odwiedzin prawdziwych globtroterów i poszukiwaczy przygód. Gdzieniegdzie można znaleźć oznakowane szlaki, jeziora polodowcowe, wysokie kaniony, piÄ™kne doliny oraz placówki noclegowe.

Tirana – stolica kraju, która jest nie tylko najwiÄ™kszym miastem i najważniejszym oÅ›rodkiem kulturalno-przemysÅ‚owo-administracyjnym Albanii, ale również ciekawÄ… metropoliÄ… z urokiem przypominajÄ…cym poniekÄ…d miÄ™dzywojenny styl wÅ‚oski. Chociaż przedmieÅ›cia ciÄ…gle nie należą do zadbanych i schludnych, a monumentalne budowle wznoszone przez wÅ‚adze komunistyczne częściowo zdominowaÅ‚y krajobraz miasta, w centrum można dostrzec kilka ciekawych miejsc, godnych turystycznej uwagi. Stolica nie posiada Å›redniowiecznych korzeni, dlatego nie można siÄ™ nastawiać na zwiedzanie wiekowych zabytków, niemniej poczÄ…tki miasta siÄ™gajÄ… roku 1614, w którym turecki namiestnik Sulejman Pasza Bargjini zleciÅ‚ wybudowanie kilku obiektów użytecznoÅ›ci publicznej i religijnej, takich jak Å‚aźnie, meczety, piekarnie i sklepy. Miasto nie osiÄ…gaÅ‚o wiÄ™kszego znaczenia gospodarczego aż do roku 1920, kiedy staÅ‚o siÄ™ stolicÄ… niepodlegÅ‚ej Albanii, zresztÄ… na rzecz nadmorskiego portu Durres narażonego na inwazje militarne ze strony morza. W poszukiwaniu lepszego życia do Tirany zaczÄ™li zjeżdżać mieszkaÅ„cy biedniejszych regionów i uchodźcy z Kosowa, co doprowadziÅ‚o do przeludnienia i szybkiej rozbudowy, której nie przeszkodziÅ‚a fala gwaÅ‚townych demonstracji, zmierzajÄ…cych do obalenia komunizmu w 1991 roku. IntrygujÄ…ca mieszanka stylów architektonicznych, ciekawe muzea, bogata oferta kulturalna i setki kafejek mogÄ… przypaść do gustu turystom poszukujÄ…cych baÅ‚kaÅ„skiego kolorytu. NiemaÅ‚ym przeżyciem może okazać siÄ™ spacer po chaotycznych ulicach przecinajÄ…cych niewielkie parczki z leniwie przesiadujÄ…cymi najstarszymi mieszkaÅ„cami oraz wÄ™drówka miÄ™dzy starymi domami i blokami swobodnie pomalowanymi na różne kolory. Najważniejszym miejscem skupiajÄ…cym życie turystyczne jest odnowiony i rozlegÅ‚y plac Skanderbega, bÄ™dÄ…cy najlepszym punktem do wyprawy w miasto. Ruch na placu i konny pomnik Skanderbega otoczony fontannami najlepiej obserwować z kawiarnianych stolików przy jednej z frontowych pierzei sÄ…siadujÄ…cych z gmachem Opery i Narodowego Muzeum Historycznego. Drugim istotnym budynkiem na placu jest meczet Ethem Beja pochodzÄ…cy z XVIII wieku i uchodzÄ…cy za jeden z najpiÄ™kniejszych w Albanii. Jeżeli jest taka okazja, warto wspiąć siÄ™ na minaret, by spojrzeć na miasto z nieco wyższej perspektywy i rozkoszować siÄ™ widokiem na okoliczne góry. Symbolem Tirany widniejÄ…cym na wielu pocztówkach jest pobliska XIX-wieczna Wieża Zegarowa, a także zespóÅ‚ gmachów rzÄ…dowych, symetrycznie rozÅ‚ożonych na koÅ„cu placu. Podczas dalszej wÄ™drówki warto spojrzeć na oryginalny budynek MiÄ™dzynarodowego Centrum Kultury – budowla przypominajÄ…ca piramidÄ™ zostaÅ‚a wybudowana z przeznaczeniem na mauzoleum Envera Hodży, ale nie doczekaÅ‚a siÄ™ szczÄ…tków dyktatora i obecnie odbywajÄ… siÄ™ tam imprezy kulturalne i koncerty. Można także podążyć jednÄ… z gÅ‚ównych arterii, ul. Deshmoret e Kombit, w kierunku Uniwersytetu, którego biaÅ‚a fasada widoczna jest z oddali. Po drodze można zajrzeć do Galerii Sztuk PiÄ™knych prezentujÄ…cej gÅ‚ówne dzieÅ‚a albaÅ„skich artystów, zobaczyć oryginalny Most Grabarzy bÄ™dÄ…cy przykÅ‚adem XVIII-wiecznego, osmaÅ„skiego budownictwa użytkowego czy zrobić zdjÄ™cie grobowcowi Kapllana Toptani-Pashy – możnowÅ‚adcy wÅ‚adajÄ…cego TiranÄ… na poczÄ…tku XIX stulecia (prawdopodobnie dostojnik zostaÅ‚ otruty przez córkÄ™ w zemÅ›cie za zabójstwo jej narzeczonego). W stolicy znajduje siÄ™ kilka meczetów, koÅ›cioÅ‚y katolickie i prawosÅ‚awne cerkwie, a także Muzeum Archeologiczne i Muzeum Nauk Przyrodniczych. Na krótkim spacerze mija siÄ™ także Teatr Narodowy stojÄ…cy w Å‚adnym ogrodzie z fontannÄ…, piÄ™kne osmaÅ„skie domy mieszczÄ…ce w swoich wnÄ™trzach rozmaite instytucje i restauracje, wille byÅ‚ych i obecnych albaÅ„skich wÅ‚adców oraz luksusowe hotele goszczÄ…ce nie tylko znamienitych goÅ›ci, ale również turystów o zasobniejszych portfelach. Warto także poÅ›wiÄ™cić wiÄ™cej czasu na dÅ‚uższy spacer, by dotrzeć do Parku MÅ‚odzieży wypeÅ‚niajÄ…cego siÄ™ przy dobrej pogodzie dziesiÄ…tkami ludzi. ZnajdujÄ… siÄ™ tam kompleksy rekreacyjne, amfiteatr, obiekty sportowe oraz sztuczne jezioro. Jeżeli gÅ‚ód zacznie dokuczać warto udać siÄ™ w okolice placu Pazari i Ri, gdzie zgromadziÅ‚o siÄ™ w jednym miejscu najwiÄ™cej restauracji albaÅ„skich, greckich i wÅ‚oskich, by z nowymi siÅ‚ami wyruszyć na zwiedzanie atrakcji poÅ‚ożonych poza miastem w postaci Zamku Petrela i Góry Dajti. JednÄ… z najnowoczeÅ›niejszych budowli miasta jest budynek Sky Tower z kawiarniÄ… umieszonÄ… na obrotowej platformie, z której jedyny w swoim rodzaju widok uÅ›wietnia dobra kawa lub też wyszukany posiÅ‚ek. Miasto nieustannie zmienia siÄ™ na lepsze i bardziej przypomina europejskie metropolie, niemniej warto zastanowić siÄ™ nad tematycznÄ… wycieczkÄ… szlakiem socrealistycznych budowli, które tak jak w innych stolicach sÄ… sukcesywnie wyburzane, a mogÄ… mimo wszystko przywoÅ‚ywać na myÅ›l dawnÄ… estetykÄ™ miasta. Wiele gmachów zastÄ…piono już bulwarami nad pÅ‚ynÄ…cÄ… pod nimi rzekÄ… Lane, a niezagospodarowane przestrzenie zajmujÄ… coraz to nowoczeÅ›niejsze hotele i banki. ModnÄ… częściÄ… miasta staÅ‚a siÄ™ Dzielnica Blloku, która w czasach dyktatury skrywaÅ‚a niedostÄ™pne dla zwykÅ‚ych ludzi rezydencje dygnitarzy, a obecnie przeksztaÅ‚ciÅ‚a siÄ™ w teren peÅ‚en kawiarni, sklepów i chÄ™tnie odwiedzanych wieczorami pubów. Znalezienie noclegu w Tiranie nie jest trudne, nie brakuje tam hoteli na każdÄ… kieszeÅ„, apartamentów i prywatnych kwater, w których można zjeść tradycyjny, albaÅ„ski posiÅ‚ek.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Centralnej Albanii?
Na dowolny cel podróży do Albanii najlepszymi porami roku sÄ… wiosna i jesieÅ„, kiedy przyroda jest wyjÄ…tkowo piÄ™kna i nie dokuczajÄ… wysokie temperatury. We wrzeÅ›niu jest jeszcze wystarczajÄ…co ciepÅ‚o, by pÅ‚ywać w Morzu JoÅ„skim, aczkolwiek lipiec i sierpieÅ„ sÄ… najcieplejszymi miesiÄ…cami idealnie nadajÄ…cymi siÄ™ na plażowanie (zwiedzanie w tym czasie może być nieco uciążliwe ze wzglÄ™du na temperatury siÄ™gajÄ…ce 40°C, niemniej w okresie letnim pogoda jest prawie pewna). Z racji tego, że Albania jest niewielkim krajem, w każdej chwili można wybrać siÄ™ na górskie szlaki, a najlepszÄ… porÄ… na wÄ™drówki jest również wiosna i jesieÅ„. Panuje tam klimat Å›ródziemnomorski, wiÄ™c na nizinach nigdy nie robi siÄ™ zimno, chociaż na obszarach wysokogórskich od listopada do marca może padać Å›nieg i wiele dróg jest zamkniÄ™tych. Albania nie dysponuje zbyt dobrze rozwiniÄ™tÄ… infrastrukturÄ… narciarskÄ…, przez co nie należy do popularnych kierunków zimowych.

Jaka waluta obowiÄ…zuje w Albanii i jakie sÄ… orientacyjne ceny?
JednostkÄ… monetarnÄ… w Albanii jest lek albaÅ„ski (ALL) 1 ALL = 100 qindarek. Albania jest tanim krajem (jedynie Tirana i okolice stolicy mogÄ… być nieco droższe), a ceny sÄ… niższe niż w krajach UE. Latem jest nieco drożej niż w pozostaÅ‚ych okresach, szczególnie w gÅ‚ównych miejscowoÅ›ciach turystycznych, ale poza sezonem nad morzem jest pusto i spokojnie, a ceny noclegów i usÅ‚ug znacznie spadajÄ….

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Albanii?
Za ciekawymi pamiÄ…tkami najlepiej rozglÄ…dać siÄ™ w kurortach wypoczynkowych i na starych bazarach. Warto przykÅ‚adowo przywieźć z wycieczki tradycyjnie tkany kilim, zdobione naczynia czy inne wyroby rÄ™kodzielnicze. PamiÄ…tkÄ… mogÄ… być także skórzane torby, wyroby z weÅ‚ny, drobne przedmioty rzeźbione w drewnie czy metalowe dzbanki do parzenia kawy („xhezve”). Z racji tego, że wybrzeże naszpikowane jest bunkrami z czasów komunistycznych, interesujÄ…cym gadżetem może być popielniczka w ksztaÅ‚cie schronu. W niektórych miastach znajdujÄ… siÄ™ tradycyjne warsztaty kapelusznicze, gdzie wytwarza siÄ™ charakterystyczne filcowe czapki i oryginalne kapcie. NiekwestionowanÄ… pamiÄ…tkÄ… powinna być butelka rakii czy koniaku.

Jaki czas obowiÄ…zuje w Albanii?
W Albanii obowiÄ…zuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Centralnej Albanii?
Do Albanii można dostać siÄ™ drogÄ… powietrznÄ… na lotnisko w Rinas, niemniej turyÅ›ci latajÄ… również na pobliskÄ… wyspÄ™ Korfu i stamtÄ…d przedostajÄ… siÄ™ promami na wybrzeże (do portu w Sarande). Przez caÅ‚y rok obsÅ‚ugiwana jest również przeprawa promowa miÄ™dzy wÅ‚oskim Bari a Durres. PodstawÄ™ komunikacji publicznej stanowiÄ… autobusy, minibusy i taksówki, natomiast pociÄ…gi sÄ… tanie, ale uchodzÄ… za bardzo wolne i zdezelowane. Przed wyborem konkretnej trasy należy sprawdzić czy jest aktualnie obsÅ‚ugiwana. Bez problemu można dostać siÄ™ do Tirany, niemniej dojazd w poszczególne regiony może być bardzo utrudniony za sprawÄ… nie wszÄ™dzie docierajÄ…cej komunikacji publicznej i zÅ‚ego stanu dróg.

Samochód najlepiej wynająć w Tiranie lub na lotnisku, niemniej w trakcie wypadów w najbliższe okolice warto przemyÅ›leć wynajem auta z kierowcÄ… (z reguÅ‚y sÄ… to stare mercedesy, których wszÄ™dzie peÅ‚no i które dziÄ™ki nieÅ›miertelnemu zawieszeniu najlepiej sprawdzajÄ… siÄ™ na niezbyt dobrych drogach). Ogólnie drogi sÄ… w zÅ‚ym stanie i czÄ™sto prowadzÄ… przez górskie przeÅ‚Ä™cze, wiÄ™c lepiej przed wyruszeniem gdzieÅ› na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ zorientować siÄ™ w sytuacji drogowej, tym bardziej że po ulewach przejazd niektórymi odcinkami jest niemożliwy. Nawet w gÅ‚ównych drogach pojawiajÄ… siÄ™ dziury utrudniajÄ…ce szybkÄ… jazdÄ™, a w niektórych miejscach zdarzajÄ… siÄ™ szutrowe fragmenty. W trakcie zwiedzania okolic warto wziąć pod uwagÄ™ aktualność tamtejszych map i zaopatrzyć siÄ™ wczeÅ›niej w najnowsze mapy dostÄ™pne w agencjach turystycznych. Uznawane jest polskie i miÄ™dzynarodowe prawo jazdy, niemniej obowiÄ…zuje „zielona karta”.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Centralna Albania jest najlepiej rozwiniÄ™tym regionem pod wzglÄ™dem komunikacyjnym. Istnieje tam kilka odcinków pÅ‚atnych autostrad, drogi szybkiego ruchu i linie kolejowe. GÅ‚ówne ciÄ…gi komunikacyjne przebiegajÄ… na linii Szkodra – Vore, Duresz, Fier, Vlora oraz Duresz, Peqin, Elbasan, Librazhd do granicy macedoÅ„skiej.

Jakie sÄ… ograniczenia celne w Albanii?
W Albanii nie ma restrykcji celnych odbiegajÄ…cych od powszechnie przyjÄ™tych standardów, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzÄ™t na wÅ‚asny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Albanii?
Podstawowy dostÄ™p do opieki medycznej jest w Albanii bezpÅ‚atny, niemniej należy pamiÄ™tać, że sÅ‚użba zdrowia nie jest tam w najlepszym stanie. W przypadku poważniejszych sytuacji najlepiej udać siÄ™ do Tirany, gdzie na dobrym poziomie swoje usÅ‚ugi Å›wiadczÄ… prywatne centra medyczne. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy posiadane ubezpieczenie NNW i KL (kosztów leczenia) obejmuje AlbaniÄ™, w innym przypadku należy zakupić odpowiednie Å›wiadczenia i polisÄ™ w towarzystwie ubezpieczeniowym obejmujÄ…cym swym zasiÄ™giem ten kraj.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie sÄ… wymagane, niemniej istniejÄ… zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie sÄ… zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić siÄ™ przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalajÄ…ce uniknąć zachorowania na różne choroby dostÄ™pne sÄ… na stronie internetowej PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniajÄ…cym do wjazdu i wyjazdu z Albanii jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Albanii bez wizy można przebywać do 90 dni. Od turystów nie wymaga siÄ™ posiadania powrotnego biletu ani okreÅ›lonej kwoty pieniÄ™dzy, nie ma też obowiÄ…zku meldunkowego.

SzczegóÅ‚owe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Tiranie: www.tirana.msz.gov.pl

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Albanii
Albania, Tirana, Rruga e Durresit 123,
Tel.: +355 4 4510020 Tel. dyżurny: +355 694022011 Faks: +355 4 2233364
tirana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.tirana.msz.gov.pl

Południowa Albania

Północna Albania

Riwiera Albańska

Tirana

Wybrzeże Jońskie

Albania: Centralna Albania , Południowa Albania , Północna Albania , Riwiera Albańska , Tirana , Wybrzeże Jońskie

Wybierz region Centralna Albania , Południowa Albania , Północna Albania , Riwiera Albańska , Tirana , Wybrzeże Jońskie