Kraj Chiny

Stolica: Pekin
Waluta: juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów
Wiza: wiza jest wymagana
Język: chiński
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 9 596 960 km²
Ludność: 1 330,1 mln

AÅ‚taj

Odległa kraina z himalajskim krajobrazem, surowym klimatem i prowincjonalnym kolorytem.

Informacje ogólne

AÅ‚taj to jednoczeÅ›nie rozlegÅ‚a kraina i system górski w Azji Åšrodkowej, który rozciÄ…ga siÄ™ na terytorium Rosji, Kazachstanu, Mongolii i Chin. ChiÅ„ska część AÅ‚taju na terytorium kraju graniczy od poÅ‚udnia z KotlinÄ… DżungarskÄ… i Tien-Szan oraz od poÅ‚udniowego-wschodu z PustyniÄ… Gobi. Wyższe partie charakteryzujÄ… siÄ™ rzeźbÄ… alpejskÄ…, natomiast w niższych dominujÄ… niewysokie i pÅ‚askie grzbiety pociÄ™te wÄ…wozami. Klimat jest tam podobny jak w pozostaÅ‚ych, górskich regionach Chin, czyli z bardzo mroźnymi zimami i chÅ‚odnymi, krótkimi latami. W poÅ‚udniowej i centralnej części wystÄ™pujÄ… stepy i póÅ‚pustynie, które przed wiekami byÅ‚y postrachem dla kupców przemierzajÄ…cych Jedwabny Szlak. Chociaż podróżowanie po piaskach i wydmach nie jest Å‚atwym wyzwaniem, uroki takiej wspinaczki doceniÄ… z pewnoÅ›ciÄ… poszukiwacze przepiÄ™knych krajobrazów.

Podróżnicy zmierzajÄ…cy do AÅ‚taju od strony wschodnich Chin trafiajÄ… najczęściej do najwiÄ™kszej oazy w okolicy, jakÄ… jest sÅ‚ynÄ…ce z melonów miasto Hami (Kumul). Od wieków byÅ‚o to jedyne żyzne i urodzajne miejsce w okolicy i tam wÅ‚aÅ›nie schronienie znajdowali kupcy podróżujÄ…cy handlowym traktem. Chociaż poczÄ…tki osady siÄ™gajÄ… II w. p.n.e., pierwsi ChiÅ„czycy pojawili siÄ™ tam okoÅ‚o 70 r. n.e., by utworzyć wojskowÄ… komendÄ™ sprawujÄ…cÄ… wÅ‚adzÄ™ nad ludem zamieszkujÄ…cym okolicÄ™. Plemiona koczownicze niejednokrotnie niszczyÅ‚y garnizon i rabowaÅ‚y kupców przemierzajÄ…cych póÅ‚nocnÄ… nitkÄ™ Jedwabnego Szlaku. Miasto pozostawaÅ‚o pod panowaniem chiÅ„skim do VIII w., czyli do momentu kiedy w póÅ‚nocno-zachodnich Chinach pojawili siÄ™ TybetaÅ„czycy, a Hami przeszÅ‚o po panowanie ludu Ujgurów zamieszkujÄ…cych tam do dziÅ›. Przez AÅ‚taj w XIII stuleciu przetoczyÅ‚a siÄ™ fala mongolskiego potopu, pozostawiajÄ…ca po sobie na kilka stuleci potomków sÅ‚ynnego Czyngis-chana. Wtedy odrodziÅ‚a siÄ™ handlowa komunikacja z EuropÄ…, a Hami w swoich relacjach opisaÅ‚ podróżnik Marco Polo zwiedzajÄ…cy tÄ™ część Å›wiata. XIV wiek to już dominacja dynastii Ming, która na dobre zaczęła rzÄ…dzić Chinami. Chociaż w kolejnych stuleciach ważna osada strategiczna byÅ‚a nÄ™kana licznymi najazdami sÄ…siednich paÅ„stw, pozostawaÅ‚a pod wÅ‚adzÄ… chiÅ„skÄ…. Z tego miejsca ChiÅ„czycy wyruszali na tÅ‚umienie powstaÅ„ w Turkiestanie Wschodnim – krainy podbitej w późniejszym czasie i nazwanej Sinciang. PoczÄ…tek XX wieku przyniósÅ‚ ze sobÄ… kolejne konflikty, w które zaangażowaÅ‚a siÄ™ Armia Czerwona, a prowincja Sinciang staÅ‚a siÄ™ w latach pięćdziesiÄ…tych Ujgurskim Regionem Autonomicznym, pozostajÄ…c jednak pod zwierzchnictwem Chin. Obecnie miasto Hami jest spokojnÄ… oazÄ… z panujÄ…cym wokoÅ‚o krajobrazem pustynnym i terenami bogatymi w zÅ‚oża ropy naftowej. Nie ma tam zbyt wielu zabytków, ale warto zobaczyć Groby Królów Hami – Hui Wang Fen, którzy wÅ‚adzÄ™ w mieÅ›cie sprawowali w latach 1697-1930. Zwiedzić można także miejscowy meczet, muzeum oraz mauzolea, których historiÄ™ najlepiej opowiada przewodnik. Drugim istotnym miejscem jest grobowiec Gessa – jednego z pierwszych islamskich misjonarzy dziaÅ‚ajÄ…cych na terenie Chin. W Hami nie ma problemu ze znalezieniem noclegu, gdyż jest to jedyne w okolicy miasto z bazÄ… hotelowÄ….

Kuchnia

Chociaż kuchnia chiÅ„ska zagoÅ›ciÅ‚a na dobre na europejskich stoÅ‚ach, wizyta w tradycyjnej restauracji może okazać siÄ™ miÅ‚ym zaskoczeniem. PeÅ‚na harmonia smaków to kulinarna zaleta uzyskiwana dziÄ™ki unikalnemu Å‚Ä…czeniu skÅ‚adników o różnych ksztaÅ‚tach i barwach, zadziwiajÄ…cych nie tylko zmysÅ‚ smaku, ale również wzroku. ChiÅ„czycy stawiajÄ… na dużo warzyw, maÅ‚o tÅ‚uszczu oraz zdrowe jedzenie nierozerwalnie poÅ‚Ä…czone z filozofiÄ…, medycynÄ… i każdÄ… dziedzinÄ… życia. Terytorium Chin jest bardzo rozlegÅ‚e, dlatego w zależnoÅ›ci od pobytu w danym regionie, warto poÅ›wiÄ™cić czas na kulinarnÄ… podróż po najróżniejszych restauracjach, by rozpoznać na wÅ‚asnym podniebieniu najważniejsze smaki: sÅ‚odki, kwaÅ›ny, cierpki, sÅ‚ony i gorzki.

Warto pamiÄ™tać, że w Chinach Å›niadania spożywa siÄ™ bardzo wczeÅ›nie, nawet o 6:00 rano, a przed poÅ‚udniem wiÄ™kszość restauracji przyrzÄ…dza już obiady. W tradycyjnych restauracjach jada siÄ™ na obracanych stoÅ‚ach przeważnie paÅ‚eczkami, chociaż dla turystów z zachodu przygotowywane sÄ… na wszelki wypadek zestawy sztućców, ale bÄ™dÄ…c już w Chinach chyba warto pokusić siÄ™ naukÄ™ specyficznego spożywania posiÅ‚ków. Lista chiÅ„skich potraw jest tak dÅ‚uga jak historia kraju liczÄ…ca kilka tysiÄ™cy lat. ZaglÄ…dajÄ…c do restauracji oprócz lokalnego podziaÅ‚u można zauważyć kilka kategorii: potrawy carskie, potrawy lokalne, potrawy rodzinne, etniczne, wegetariaÅ„skie oraz lecznicze. WiÄ™kszość daÅ„ skupia dziedzictwo kultur azjatyckich takich jak koreaÅ„ska, japoÅ„ska oraz mongolska. Na stoÅ‚y cesarskie trafiaÅ‚y przeważnie najznamienitsze i wyszukane dania, podczas gdy poddani spożywali najczęściej ryż.

Kuchnia bazuje na ryżu krótko lub dÅ‚ugoziarnistym, bardzo czÄ™sto serwowanym w postaci klusek lub makaronu. Do tego dochodzi przeważnie miÄ™so uznawane za produkt dodajÄ…cy siÅ‚ witalnych. Chociaż w regionach islamskich króluje baranina i woÅ‚owina, najpopularniejszym miÄ™sem jest wieprzowina zwana zhurou. Jada siÄ™ także dużo kurczaków jirou oraz jagniÄ™cinÄ™. Na stoÅ‚y, szczególnie w regionach przymorskich, trafiajÄ… także ryby fu, chociaż spotkać można również nieco bardziej egzotyczne Å›limaki morskie, żóÅ‚wie, węże, cykady, a nawet skorpiony czy kawaÅ‚ki niedźwiedzia. Na szczęście dostÄ™pna jest caÅ‚a gama warzyw takich jak kapusta pekiÅ„ska, szpinak czy ziemniaki oraz owoców: jabÅ‚ek, mandarynek, bananów, gruszek i winogron. NiezbÄ™dnych protein dostarczajÄ… nasiona soi wystÄ™pujÄ…ce w wielu potrawach, chociaż za substytut miÄ™sa uchodzi także ser tofu – Å›wieży twaróg o konsystencji kremu, podawany w wielu kulinarnych kombinacjach.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Do popularnych przekÄ…sek, z którymi bardzo czÄ™sto można siÄ™ zetknąć stoÅ‚ujÄ…c siÄ™ w niewielkich restauracjach na wÄ…skich uliczkach „hutong”, należą jaja kacze, kurze i przepiórcze gotowane na twardo w roztworze herbaty, sosu sojowego i anyżu. Na stoiskach z przekÄ…skami można także nabyć grillowane skrzydeÅ‚ka kurczaka, makarony, kebaby, pieczone ziemniaki i kukurydzÄ™. Ciekawe w smaku mogÄ… okazać siÄ™ buÅ‚ki gotowane na parze o nadzieniu miÄ™snym lub warzywnym, na które potocznie mówi siÄ™ „Å‚yse gÅ‚owy”.

PosiÅ‚ki najczęściej rozpoczyna siÄ™ pobudzajÄ…cÄ… żoÅ‚Ä…dek i wzmagajÄ…cÄ… apetyt filiżankÄ… herbaty, której mnogość gatunków może zachwycić niejednego pasjonata aromatycznego napoju. ChiÅ„czycy do posiÅ‚ków pijajÄ… także piwo pijiu (najsÅ‚ynniejsze Tsingtao pochodzi z Qingdao) oraz spirytus bajiu okreÅ›lany mianem „biaÅ‚ego wina”. Jest to jeden z najmocniejszych alkoholi, z którym nie należy przedobrzyć, podobnie jak z mocnÄ… wódkÄ… Mao Tai Jiu pochodzÄ…cÄ… z prowincji Kuejczou. Może po prostu lepiej siÄ™gnąć do obiadu po sÅ‚odzonÄ… lemoniadÄ™ albo delikatne wino gronowe Putao Jiu. W restauracji warto także poprosić o butelkÄ™ sÅ‚odkiego, uchodzÄ…cego za wytrawne, biaÅ‚ego wina „Wielki Mur” lub czerwonego o groźnej nazwie „Smok”.

Kuchnia regionu AÅ‚taj i Tien-Szan powstaÅ‚a dziÄ™ki napÅ‚ywowi ludnoÅ›ci ujgurskiej, która skomponowaÅ‚a w swoim menu potrawy bardziej Å›rodkowoazjatyckie niż chiÅ„skie. Popularnym daniem w stolicy regionu sÄ… tzw. „wyciÄ…gniÄ™te kluski”, czyli kawaÅ‚ki ciasta na bieżąco formowane przez kucharzy i podawane z baranim gulaszem, warzywami i chili. Podobnym daniem opartym na ostrym sosie jest tohogish, posiekany kurczak Å‚Ä…cznie z gÅ‚owÄ… i nogami, przybrany liśćmi kolendry. Duże kawaÅ‚ki baraniny wÄ™drujÄ… także do regionalnego dania pilaw, które oprócz ryżu skÅ‚ada siÄ™ także z szafranu. Na każdym rogu ulicy można kupić posypane chili i zmielonym kminkiem baranie kebaby, które najlepiej popić wyjÄ…tkowym w smaku jogurtem suannai. Smaczny jest regionalny chleb podobny do precli, pierożki z baraninÄ… i cebulÄ… – permuda oraz nugat z orzechami wÅ‚oskimi, rodzynkami i suszonymi owocami – madang.

Obyczaje

TuryÅ›ci wybierajÄ…cy siÄ™ do Chin spodziewajÄ… siÄ™ przeważnie kulturowego szoku, co nie do koÅ„ca okazuje siÄ™ sÅ‚uszne. Chociaż odlegÅ‚y zakÄ…tek na kuli ziemskiej jest ogromnÄ… zagadkÄ… rzÄ…dzonÄ… wedÅ‚ug tajemniczych zasad, bez problemu można siÄ™ tam odnaleźć i przekonać, że jest to ciekawy kraj z jednÄ… z najstarszych kultur Å›wiata. W kraju akupunktury, aromaterapii i ćwiczeÅ„ z medytacji każdy może doÅ›wiadczyć inspirujÄ…cych przygód, które później stanÄ… siÄ™ ciekawym tematem do dyskusji.

Niemalże caÅ‚Ä… populacjÄ™ stanowiÄ… ChiÅ„czycy, niemniej w jej skÅ‚ad wchodzi kilkadziesiÄ…t innych mniejszoÅ›ci narodowych, które wyznajÄ… miÄ™dzy innymi islam. Wyznanie i religia bardzo mocno wpÅ‚ywa na kulturÄ™ i ksztaÅ‚tuje styl życia spoÅ‚ecznoÅ›ci. W chiÅ„skich religiach ludowych gÅ‚ównÄ… rolÄ™ odgrywa buddyzm, taoizm i konfucjanizm, chociaż znaczna część spoÅ‚eczeÅ„stwa jest bezwyznaniowa. Konfucjanizm przykÅ‚adowo kÅ‚adÅ‚ nacisk na poszanowanie tradycji i stÄ…d zamiÅ‚owanie ChiÅ„czyków do wszechobecnego porzÄ…dku. Taoizm odnosiÅ‚ siÄ™ do obecnych w czÅ‚owieku przeciwstawnych siÅ‚ jing i jang oraz rozwoju duchowego czÅ‚owieka, a buddyzm wyznawaÅ‚ wiarÄ™ w istnienie istot nadprzyrodzonych oraz życia po Å›mierci.

ChiÅ„czycy sÄ… na ogóÅ‚ pracowici, zaradni i weseli, o czym przykÅ‚adowo można przekonać siÄ™ podczas stoÅ‚owania w restauracjach i wsÅ‚uchiwania w gwarne rozmowy. InteresujÄ… siÄ™ Å›wiatem zewnÄ™trznym, chociaż życiowa determinacja prowadzi do osiÄ…gania celu za wszelkÄ… cenÄ™. PodróżujÄ…c po Chinach należy jednak pamiÄ™tać, że wciąż ma siÄ™ do czynienia z paÅ„stwem komunistycznym, rzÄ…dzonym silnÄ… rÄ™kÄ… i posiadajÄ…cym system nie zawsze zrozumiaÅ‚ych wartoÅ›ci. Ludzie rodzÄ… siÄ™ równi i prowadzÄ… życie w zgodzie z powszechnie obowiÄ…zujÄ…cymi normami.

Podróżnik zwiedzajÄ…cy chiÅ„skie miasta powinien pamiÄ™tać o okazywaniu szacunku i posÅ‚uszeÅ„stwie wobec starszych. Dobrym sposobem na wywarcie pozytywnego wrażenia jest przekazanie przy pierwszym spotkaniu wizytówki lub karteczki z imieniem i nazwiskiem, najlepiej w jÄ™zyku chiÅ„skim. ChiÅ„czycy bywajÄ… impulsywnymi ludźmi, chociaż nie zawsze gÅ‚oÅ›na dyskusja musi mieć znamiona kÅ‚ótni. Chociaż w Chinach funkcjonuje wiele różnych dialektów jÄ™zykowych (szanghajski, min, kantoÅ„ski), komunikacjÄ™ uÅ‚atwia jÄ™zyk mandaryÅ„ski okreÅ›lany „wspólnym jÄ™zykiem”. Dla turystów z pewnoÅ›ciÄ… egzotycznie przedstawiajÄ… siÄ™ chiÅ„skie znaki-piktogramy reprezentujÄ…ce raczej myÅ›l niż sposób wymowy, których dźwiÄ™k różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od regionu. Poznanie nawet najÅ‚atwiejszych znaków, chociaż sprawi zapewne sporo trudnoÅ›ci, może okazać siÄ™ interesujÄ…cÄ… naukÄ….

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

ChiÅ„czycy niezależnie od piastowanego stanowiska najwiÄ™kszÄ… wagÄ™ przywiÄ…zujÄ… do przestrzegania godzin posiÅ‚ków, koÅ„ca pracy i snu, dlatego warto uszanować przerwÄ™ obiadowÄ…, by zaoszczÄ™dzić sobie jakichÅ› nieprzyjemnoÅ›ci. Bardzo ważna jest także goÅ›cinność, chociaż zaproszenia do domów sÄ… rzadkoÅ›ciÄ…, w przeciwieÅ„stwie do towarzyskich spotkaÅ„ w restauracjach. Zaproszenie do jedzenia jest wyrazem przyjaznych stosunków, tym bardziej jeÅ›li dotyczy spraw biznesowych. Kultura biznesowa i negocjacyjna bowiem jest w chinach bardzo ważnym aspektem prowadzenia interesów, wiÄ™c jeÅ›li ktoÅ› w trakcie podróży chce zaÅ‚atwić sprawy zawodowe powinien szczegóÅ‚owo zapoznać siÄ™ z takÄ… etykietÄ…, by nie popeÅ‚nić niepotrzebnego „faux pas”. ChiÅ„czycy dużą wagÄ™ przywiÄ…zujÄ… także do min, próbujÄ…c zawsze zachować kamienne oblicze, co czÄ™sto może wprawiać Europejczyków w zabawne zakÅ‚opotanie. W trakcie rozmów lepiej nie poruszać tematów dotyczÄ…cych Tybetu i ogólnie komunizmu, a tym bardziej nie można krytykować funkcjonowania paÅ„stwa. Naturalne tematy najczęściej dotyczÄ… pogody, kultury, zabytków czy sportu.

Dla ChiÅ„czyków najÅ›wiÄ™tszÄ… częściÄ… ciaÅ‚a jest gÅ‚owa, wiÄ™c nie należy dotykać niczyjej gÅ‚owy. Nie ma tam zwyczaju dawania napiwków, spóźnianie siÄ™ nie leży w dobrym tonie, a zakazane jest pokazywanie stopy lub wskazywanie czegoÅ› stopÄ… uchodzÄ…cÄ… za nieczystÄ… część ciaÅ‚a.

Chiny sÄ… paÅ„stwem komunistycznym, w którym celebruje siÄ™ takie Å›wiÄ™ta jak ÅšwiÄ™to Pracy przypadajÄ…ce na 1 maja, październikowe ÅšwiÄ™to Narodowe czy Nowy Rok bÄ™dÄ…cy Å›wiÄ™tem ruchomym ze wzglÄ™du na chiÅ„ski kalendarz. Do pozostaÅ‚ych Å›wiÄ…t paÅ„stwowych należy miÄ™dzy innymi DzieÅ„ Kobiet, DzieÅ„ Dziecka i rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin.

Wycieczki Fakultatywne

Urumczi – stolica Kotliny Dżungarskiej i jedno z najważniejszych miast tej części Chin, z ponadmilionowÄ… spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ…. Dla turystów przybywajÄ…cych tam z zachodniej części Azji  jest to pierwsze typowo chiÅ„skie miasto, z którym ma siÄ™ do czynienia. Historia Urumczi siÄ™ga VII wieku, kiedy region przeszedÅ‚ pod caÅ‚kowitÄ… kontrolÄ™ Chin. W tym czasie zatrzymywaÅ‚y siÄ™ tam kupieckie karawany podążajÄ…ce Jedwabnym Szlakiem, a w wieku VIII napÅ‚ynęła ludność ujgurska. W XVIII w. powstawaÅ‚y w okolicy liczne kolonie wojskowe majÄ…ce tÅ‚umić muzuÅ‚maÅ„skie powstania. Kilka stuleci później, przed wybuchem II wojny Å›wiatowej, pojawili siÄ™ tam Sowieci, których zadaniem byÅ‚o również opanowanie rebelianckich zapÄ™dów trwajÄ…cych aż do lat sześćdziesiÄ…tych XX w. Obecnie Urumczi jest ważnym miastem przemysÅ‚owym, peÅ‚nym eleganckich domów i sklepów ciÄ…gnÄ…cych siÄ™ wzdÅ‚uż gÅ‚ównych ulic. Dla turystów nie ma tym zbyt wielu zabytków do oglÄ…dniÄ™cia, niemniej z dziejami okolic można zapoznać siÄ™ w Muzeum Autonomicznego Regionu Xinjiangu, z gÅ‚ównÄ… ekspozycjÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… historii Jedwabnego Szlaku. Dowiedzieć siÄ™ tam również można o mniejszoÅ›ciach etnicznych zamieszkujÄ…cych KotlinÄ™ DżungarskÄ…. W mieÅ›cie nie ma jednoznacznie okreÅ›lonego centrum, a najprzyjemniejszym terenem dla turystów jest wzgórze Hongshan, gdzie można dobrze zjeść, zrobić zakupy, zwiedzić kilka Å›wiÄ…tyÅ„ i oglÄ…dać oddalone szczyty regionu Tien-Szan. Ze wzglÄ™du na najlepszÄ… w tej części Chin bazÄ™ hotelowÄ…, z Urumczi najlepiej wybierać siÄ™ na zwiedzanie okolic. W wielu restauracjach można nie tylko dobrze zjeść, ale również przypatrzeć siÄ™ pokazom tradycyjnego taÅ„ca ujgurskiego.

Tian Chi – NiebiaÅ„skie Jezioro poÅ‚ożone okoÅ‚o 100 km na wschód od Urumczi tworzy wyjÄ…tkowy pejzaż, którego podziwianie jest prawdziwÄ…, turystycznÄ… rozkoszÄ…. Z racji poÅ‚ożenia na wysokoÅ›ci 2 tys. m n.p.m. nad akwenem nieustannie panuje przyjemny chÅ‚ód, orzeźwiajÄ…cy w trakcie upalnego lata. Zbiornik niebiaÅ„sko koÅ‚yszÄ…cy siÄ™ poÅ›ród gÄ™stych lasów sosnowych, strzelistych wzgórz i trawiastych Å‚Ä…k zasilany jest wodÄ… z topniejÄ…cych lodowców. RzeÅ›kie powietrze zachÄ™ca do dÅ‚ugich wÄ™drówek po wyznaczonych szlakach okalajÄ…cych bÅ‚Ä™kit skryty wÅ›ród zieleni i skaÅ‚. Podczas wÄ™drówki można spotkać leniwe bydÅ‚o wypasajÄ…ce siÄ™ na bujnych Å‚Ä…kach, tradycyjne jurty, w których mieszkajÄ… pasterze, kozice górskie wÄ™drujÄ…ce wysokimi graniami i turystów szykujÄ…cych siÄ™ na wysokogórskÄ… wspinaczkÄ™. W chwili sÅ‚aboÅ›ci warto zapytać miejscowych o „kumys” – napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego kobylego mleka.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Turfan – zielona oaza funkcjonujÄ…ca na pustyni dziÄ™ki topniejÄ…cym Å›niegom okolicznych gór, którÄ… mieszkaÅ„cy obsadzili dodatkowo winoroÅ›lÄ… i stworzyli roÅ›linne tunele dajÄ…ce wytchnienie przed żarem pÅ‚ynÄ…cym z nieba. Prowadzi tam niezwykle malownicza droga, dla której tÅ‚em sÄ… wywoÅ‚ujÄ…ce respekt góry przechodzÄ…ce swobodnie w rozlegÅ‚Ä… pustyniÄ™. MieszkajÄ… tam Ujgurzy zajmujÄ…cy siÄ™ miÄ™dzy innymi sprzedażą suszonych owoców na barwnych targowiskach. Ekstremalne warunki pogodowe sprawiajÄ…, że najgorÄ™tsze godziny w ciÄ…gu dnia najlepiej spÄ™dzić popijajÄ…c zmrożonego drinka w którejÅ› z restauracji. Można także smakować pysznych winogron prosto z winnic, by wieczorem, kiedy powietrze jest znacznie przyjemniejsze, ruszyć na zwiedzanie buddyjskich grot i ruin miast znajdujÄ…cych siÄ™ w okolicy. Samo centrum miasta nie jest duże, dziaÅ‚a tam muzeum prezentujÄ…ce szczÄ…tki dinozaurów i przedmiotów znalezionych na Jedwabnym Szlaku, a uwagÄ™ turystów przyciÄ…ga interesujÄ…cy system irygacyjny funkcjonujÄ…cy w mieÅ›cie od 2 tys. lat. Chociaż w Turfanie nie ma zabytków warto poÅ›wiÄ™cić chwilÄ™ na wizytÄ™ w meczecie z minaretem, który datowany jest na XVIII w. TuryÅ›ci zatrzymujÄ…cy siÄ™ w mieÅ›cie na dÅ‚użej, traktujÄ… zazwyczaj hotele jako bazÄ™ wypadowÄ… do zwiedzania okolic, a lokalne restauracje jako idealne miejsce do spróbowania ujgurskich, chrupiÄ…cych, owiniÄ™tych soczystymi kiÅ›ciami winogron szaszÅ‚yków z jagniÄ™ciny.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do regionu Ałtaj?
Na wycieczkÄ™ najlepiej wybrać siÄ™ wiosnÄ… lub jesieniÄ…, kiedy panujÄ… optymalne warunki do zwiedzania miast i wypraw w góry, a umiarkowane temperatury zbytnio nie przeszkadzajÄ…. Zimy w tej części kraju sÄ… mroźne, a lata upalne i deszczowe (szczególnie lipiec i sierpieÅ„).

Jaka waluta obowiÄ…zuje w Chinach i jakie sÄ… orientacyjne ceny?
WalutÄ… Chin jest juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów. Ceny miÄ™dzy regionami znacznie siÄ™ różniÄ… i zależą od popularnoÅ›ci turystycznej danego obszaru, a prowincja jest taÅ„sza niż ekskluzywne kurorty. W trakcie robienia zakupów, szczególnie na bazarach i targowiskach, warto targować siÄ™, gdyż sprzedawcy czÄ™sto obniżajÄ… ceny. Towary w chiÅ„skich supermarketach i wiÄ™kszych sklepach majÄ… ceny porównywalne z polskimi.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Chinach?
Najciekawsze, tradycyjne pamiÄ…tki można kupić w lokalnych sklepach z rÄ™kodzieÅ‚em oraz w „manufakturach”, gdzie przedmioty sÄ… wykonywane rÄ™cznie. ChiÅ„czycy sÄ… specjalistami w tworzeniu podróbek, dlatego za oryginalnymi produktami lepiej rozejrzeć siÄ™ w tzw. „Sklepach Przyjaźni” niż zwykÅ‚ych sklepikach przyciÄ…gajÄ…cych niskimi cenami. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje duży wybór antyków, chociaż nie ma co liczyć na niskie ceny. Ciekawymi upominkami mogÄ… być przykÅ‚adowo narzÄ™dzia wykorzystywane przez artystów takie jak pÄ™dzle i tusz, a także przedmioty z nefrytu i tradycyjne latawce. Warto wstÄ…pić do tradycyjnej herbaciarni po aromatycznÄ… paczuszkÄ™ herbaty lub rozglÄ…dnąć siÄ™ w pierwszej lepszej „graciarni” za drewnianÄ… rzeźbÄ… lub misternie wykonanym posążkiem Buddy. TuryÅ›ci rozglÄ…dajÄ… siÄ™ także za fajkami do opium, kompletami do gry w „madżonga” czy chiÅ„skÄ… porcelanÄ…. Stosunkowo tanie sÄ… perÅ‚y, jedwab i obrazy malowane na takim materiale. Unikatowym prezentem jest także chiÅ„ska kaligrafia malowana na jedwabiu lub bibule. Podczas zakupów warto pokusić siÄ™ o targowanie, gdyż sprzedawcy bardzo czÄ™sto opuszczajÄ… ceny wstÄ™pnie zawyżone dla turystów.

Jaki czas obowiÄ…zuje w Chinach?
W Chinach do czasu polskiego w lecie dodajemy 6, w zimie 7 godzin.

Jak poruszać się po Chinach?
Z powodu dużych odlegÅ‚oÅ›ci przemieszczanie siÄ™ pomiÄ™dzy poszczególnymi regionami jest utrudnione, niemniej samoloty obsÅ‚ugujÄ… stolice wszystkich prowincji i wiÄ™ksze miasta. Podróżowanie z pewnoÅ›ciÄ… wymaga wczeÅ›niejszego, dobrze przygotowanego planu, szczególnie jeÅ›li chodzi o taÅ„szy transport. Kolej jest najszybszÄ…, najbezpieczniejszÄ… i najlepiej rozwiniÄ™tÄ… formÄ… poruszania siÄ™ po Chinach. Sieć kolejowa dysponuje najszybszymi pociÄ…gami luksusowymi, ekspresami, poÅ›piesznymi i osobowymi. SkÅ‚ady czÄ™sto bywajÄ… przepeÅ‚nione, wiÄ™c lepiej wczeÅ›niej zarezerwować bilet i unikać kupowania biletu w dzieÅ„ wyjazdu, chyba że jest to trasa lokalna.

Chociaż sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana, nie brakuje regionów, do których można dotrzeć tylko autobusem. NajlepszÄ… flotÄ… autobusowÄ… dysponujÄ… prywatni przewoźnicy. PoÅ‚Ä…czenia zarówno prywatne, jak i publiczne sÄ… czÄ™ste, gdyż istnieje duża konkurencja i zapotrzebowanie ze strony pasażerów. Bilety można kupować bez wczeÅ›niejszej rezerwacji i należy pamiÄ™tać, że podróż autobusem nie należy do najkrótszych ze wzglÄ™du na czÄ™ste przystanki. Na trasach do 100 km kursujÄ… minibusy, które sÄ… rozsÄ…dnÄ… cenowo i czasowo formÄ… podróżowania.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Transport w dużych miastach jest dobrze rozwiniÄ™ty. W Pekinie, Hongkongu, Kantonie i Szanghaju dziaÅ‚a metro, a autobusy sÄ… stosunkowo tanie. Ceny wszechobecnych taksówek również nie sÄ… wygórowane.

Na terytorium Chin nie można wjechać wÅ‚asnym samochodem, a wynająć lub kupić auto można jedynie po wczeÅ›niejszym uzyskaniu chiÅ„skiego prawa jazdy i zaÅ‚atwieniu wielu formalnoÅ›ci. MiÄ™dzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Zawsze można wynająć samochód z kierowcÄ…, ale nie należy to do tanich udogodnieÅ„ w podróżowaniu.

Jakie sÄ… ograniczenia celne w Chinach?
Przy wwożeniu Å›rodków pÅ‚atniczych powyżej równowartoÅ›ci 5 tys. USD należy zÅ‚ożyć stosownÄ… deklaracjÄ™ celnÄ…, na której podstawie przy wyjeździe prowadzona jest kontrola. W deklaracji wjazdowej należy również zgÅ‚osić wszystkie wartoÅ›ciowe przedmioty (np.: kamera, cenna biżuteria itp.) Wywieźć można ograniczonÄ… ilość alkoholu (do 1 l), a zakupiony sprzÄ™t elektroniczny nie może przekraczać wartoÅ›ci wyższej niż 5 tys. CNY. Zakaz dotyczy wywozu waluty chiÅ„skiej w wysokoÅ›ci wiÄ™kszej niż 20 tys. CNY, dóbr kultury, dzieÅ‚ sztuki, rzadkich wydawnictw, kamieni szlachetnych i ich pochodnych, zagrożonych gatunków roÅ›lin i zwierzÄ…t.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chinach?
Cudzoziemiec na terenie Chin za wszystkie usÅ‚ugi medyczne pÅ‚aci gotówkÄ…, natomiast zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, po przedstawieniu firmie ubezpieczeniowej odpowiednich rachunków (należy zadbać, żeby byÅ‚y wystawione w jÄ™zyku angielskim). Polisy zagranicznych firm nie sÄ… uznawane, wiÄ™c jedynÄ… opcjÄ… jest korzystanie z chiÅ„skiego ubezpieczenia. Chociaż nie ma obowiÄ…zku ubezpieczeÅ„ osobowych, jedynym rodzajem wymaganego ubezpieczenia jest polisa na przelot na trasach krajowych, którÄ… wykupuje siÄ™ jako dodatek do biletu. Należy również pamiÄ™tać, że niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagajÄ… poÅ›wiadczenia rachunków przez poszczególne urzÄ™dy konsularne. Opieka medyczna poza terenami gÅ‚Ä™bokiej prowincji nie stanowi problemu i jest ogólnodostÄ™pna. Cena za dobÄ™ pobytu w szpitalu nie obejmuje kosztów usÅ‚ug medycznych, badaÅ„ ani leków, za które pÅ‚aci siÄ™ osobno. Turystom, którzy chcÄ… skorzystać z leczenia metodami tradycyjnymi zaleca siÄ™ korzystanie z gabinetów dostÄ™pnych przy niektórych klinikach oraz z punktów w wiÄ™kszoÅ›ci hoteli. W niektórych regionach, które zostajÄ… umieszczane sÄ… na liÅ›cie zagrożeÅ„ epidemiologicznych sporzÄ…dzonej przez WHO, bezwzglÄ™dnie wymagana jest książeczka zdrowia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie sÄ… wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istniejÄ… zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie sÄ… zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić siÄ™ przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalajÄ…ce uniknąć zachorowania na różne choroby dostÄ™pne sÄ… na stronie internetowej PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Obywateli polskich wybierajÄ…cych siÄ™ do Chin obowiÄ…zujÄ… wizy, które można uzyskać w ambasadach i urzÄ™dach konsularnych po przedstawieniu paszportu (ważnego min. 6 miesiÄ™cy od daty wyjazdu z Chin), zdjÄ™cia, wypeÅ‚nionego wniosku wizowego, kserokopii biletu do Chin albo wydruku potwierdzajÄ…cego hotelowÄ… rezerwacjÄ™, bÄ…dź też potwierdzenia uczestnictwa w wycieczce. Wyjazd z terytorium Chin do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makau traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej, dlatego przed podróżowaniem w te miejsca trzeba zadbać o posiadanie wizy dwu- lub wielokrotnej. Polacy podróżujÄ…cy wyÅ‚Ä…cznie do Hongkongu i Makau nie potrzebujÄ… wiz wjazdowych, jeżeli ich pobyt nie przekracza 3 miesiÄ™cy. PodróżujÄ…c dalej do Chin wizÄ™ wjazdowÄ… można uzyskać w specjalnych biurach Å‚Ä…cznikowych centralnych wÅ‚adz ChRL. W Chinach istnieje obowiÄ…zek meldunkowy, którego dokonuje administracja hotelu.

SzczegóÅ‚owe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Pekinie www.pekin.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej
Chiny, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600
Tel. dyżurny: +861065321235 Faks: +861065321745
pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pekin.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hongkongu
ChiÅ„ska Republika Ludowa, Hongkong, 183 Queens Road East, pokój 2506, piÄ™tro 25,
Tel.: +852 28400779 Tel. dyżurny: +852 93663262 Faks: +852 25960062
hongkong.kg.info@msz.gov.pl
www.hongkongkg.polemb.net

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie
Chińska Republika Ludowa, Kanton, Shamian Dajie nr 63, 510130
Tel.: +8620 81219993 Tel.: +8620 81219994 Tel. dyżurny: +86 13500033863 Faks: +8620 81219995
kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.kantonkg.polemb.net

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Szanghaju
Chińska Republika Ludowa, Szanghaj, 618 Jianguo Xi Road, 200031
Tel.: +86 21 6433 4735 Tel.: +86 21 6433 9288 Tel. dyżurny: +86 15 0004 44808 Faks: +86 21 6433 0417
szanghaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.szanghajkg.polemb.net

AÅ‚tan - Tag

Cajdam

Cinling

Góry Wschodniochińskie

Hainan

Hongkong

Karakorum

Kotlina Dżungarska

Kunlun

Mały Chingan

Nan - Shan

Nizina Chińska

Nizina Mandżurska

Pekin

Pustynia Gobi

Pustynia Takla Makan

Syczuan

Szanghaj

Tien - Szan

Tybet

Wielki Chingan

Wybrzeże Pohaj

Wybrzeże Żółte

Wyżyna Junkuej

Wyżyna Południowo - Wschodnia

Chiny: Ałtaj , Ałtan - Tag , Cajdam , Cinling , Góry Wschodniochińskie , Hainan , Hongkong , Karakorum , Kotlina Dżungarska , Kunlun , Mały Chingan , Nan - Shan , Nizina Chińska , Nizina Mandżurska , Pekin , Pustynia Gobi , Pustynia Takla Makan , Syczuan , Szanghaj , Tien - Szan , Tybet , Wielki Chingan , Wybrzeże Pohaj , Wybrzeże Żółte , Wyżyna Junkuej , Wyżyna Południowo - Wschodnia

Wybierz region Ałtaj , Ałtan - Tag , Cajdam , Cinling , Góry Wschodniochińskie , Hainan , Hongkong , Karakorum , Kotlina Dżungarska , Kunlun , Mały Chingan , Nan - Shan , Nizina Chińska , Nizina Mandżurska , Pekin , Pustynia Gobi , Pustynia Takla Makan , Syczuan , Szanghaj , Tien - Szan , Tybet , Wielki Chingan , Wybrzeże Pohaj , Wybrzeże Żółte , Wyżyna Junkuej , Wyżyna Południowo - Wschodnia