Kraj Grecja

Stolica: Ateny
Powierzchnia: 131 990 km²
Ludność: 11 305,1 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: grecki
Wiza: wiza nie jest wymagana
Napięcie: 220 V

Alonissos

Wizytówka greckich wysp w postaci dziewiczego archipelagu wyÅ‚aniajÄ…cego siÄ™ z bÅ‚Ä™kitnego z morza.

Informacje ogólne

Sporady PóÅ‚nocne okreÅ›lane sÄ… mianem kamieni rozrzuconych po póÅ‚nocno-zachodniej tafli Morza Egejskiego, na wschód od Tesalii. Plaże na poszczególnych wyspach uchodzÄ… za jedne z najwspanialszych na Wyspach Egejskich i sÄ… tÅ‚umnie odwiedzane przez miÅ‚oÅ›ników wakacyjnego sÅ‚oÅ„ca i opalania siÄ™ w towarzystwie przepiÄ™knych krajobrazów. MiÄ™dzy wyspami można podróżować bez ograniczeÅ„, cieszÄ…c siÄ™ jednoczeÅ›nie morskÄ… przygodÄ…. Warto też przedostać siÄ™ na sÄ…siedniÄ… EubejÄ™, by poznać wyrafinowane piÄ™kno greckiej przyrody. Archipelag odznacza siÄ™ silnym poczuciem odrÄ™bnoÅ›ci i kultury, dlatego wypoczywanie tam można poÅ‚Ä…czyć ze zwiedzaniem muzeów sztuki ludowej i warsztatów rzemieÅ›lniczych.

JednÄ… z piÄ™kniejszych wysp tej części Grecji jest Alonissos. Wyspiarze mówiÄ… o niej „wyspa duchów”, gdyż żyje tam niewielu mieszkaÅ„ców. DziÄ™ki stosunkowo niewielkiemu zaludnieniu zachowaÅ‚a swój dziewiczy charakter i w porównaniu z innymi greckimi wyspami, nie jest w tak dużym stopniu ogarniÄ™ta przez turystykÄ™. Alonissos tworzÄ… jasne klify o rudym zabarwieniu, zamykajÄ…ce zachodni brzeg poroÅ›niÄ™ty bujnymi lasami sosnowymi oraz skaliste i kamieniste  wybrzeże rozpoÅ›cierajÄ…ce siÄ™ na wschodzie. Turystów do tego malowniczego zakÄ…tka przyciÄ…gajÄ… jednak  piaszczyste i kamieniste plaże charakteryzujÄ…ce poÅ‚udniowÄ… część wyspy.

Alonissos poÅ‚ożona jest na Morzu Egejskim obok wysp Skiathos i Skopelos. Tworzy z nimi niezwykÅ‚y archipelag zwany Sporadami PóÅ‚nocnymi i charakteryzuje siÄ™ liniÄ… brzegowÄ… siÄ™gajÄ…cÄ… okoÅ‚o 60 km. Wyspa posiada swój niepowtarzalny urok dziÄ™ki niesamowitemu wybrzeżu, z którego można podziwiać kilkanaÅ›cie maÅ‚ych wysepek z podwodnymi grotami bÄ™dÄ…cymi schronieniem dla fok żyjÄ…cych w tej części morskiego Å›wiata. Na wyspie znaleziono najstarsze osady ludzkie pochodzÄ…ce z doby paleolitu, a po zamierzchÅ‚ych czasach pozostaÅ‚y w niektórych miejscach malownicze ruiny. Szmaragdowe wody Morza Egejskiego sÄ… wokóÅ‚ wysp wyjÄ…tkowo czyste, dlatego Grecy stworzyli Park Morski, żeby chronić żyjÄ…ce w tym regionie foki i rzadko wystÄ™pujÄ…ce  mniszki Å›ródziemnomorskie.

Najważniejsze kurorty Alonissos:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Rousoum Gialo – niewielki kurort poÅ‚ożony wÅ›ród niezwykÅ‚ych krajobrazów z malowniczym portem i wspaniaÅ‚Ä… plażą, doceniany przez turystów preferujÄ…cych wypoczynek w spokojnej atmosferze. Nazwa miasteczka wzięła siÄ™ od sÅ‚owa, które oznacza po turecku podatek i pochodzi z czasów, gdy wyspa byÅ‚a pod panowaniem tureckim. MieszkaÅ„cy Alonissos traktujÄ… wioskÄ™ jako dzielnicÄ™ Patitiri z dostÄ™pem do malowniczej zatoki sÄ…siadujÄ…cej ze skalnymi klifami. Znajduje siÄ™ tam kilka przyjemnych pensjonatów, nadmorskie tawerny oraz żwirowa plaża poÅ‚ożona tuż przy porcie nad ciepÅ‚Ä… lazurowÄ… wodÄ….
Steni Vala – turyÅ›ci czÄ™sto zaglÄ…dajÄ… do przyjemnej wioski rybackiej poÅ‚ożonej w wÄ…skiej zatoce przypominajÄ…cej fiord, z której rozpoÅ›ciera siÄ™ przepiÄ™kny widok na pobliskÄ… wyspÄ™ Peristera. W kurorcie warto napić siÄ™ wybornego greckiego wina w kilku przytulnych tawernach, niemniej wczeÅ›niej lepiej skorzystać z malowniczej plaży Agios Petros poÅ‚ożonej na poÅ‚udnie od wioski lub kamienistej plaży Glifa na póÅ‚nocy.

Kalamakia – maÅ‚y port rybacki ze skromnÄ…, ale znakomitÄ… bazÄ… noclegowÄ…. W kilku przytulnych tawernach zawsze serwowane sÄ… Å›wieże ryby i homary, a upalne dni najlepiej spÄ™dza siÄ™ na poÅ‚ożonym za miastem dÅ‚ugim pasie żwiru niemalże siÄ™gajÄ…cym wioski Agios Dimitrios.

Votsi – malownicza miejscowość z ulicami peÅ‚nymi kwiatów i Å›ródziemnomorskiej roÅ›linnoÅ›ci, wciÅ›niÄ™ta w skaÅ‚y i dysponujÄ…ca niewielkimi, ale urokliwymi plażami. NajlepszÄ… z nich jest  poÅ‚ożona w sÄ…siedztwie pobliskiej miejscowoÅ›ci Milia kamienista Chrissi Milia, do której najlepiej dopÅ‚ynąć wynajÄ™tÄ… Å‚ódkÄ…. NastÄ™pna zatoka poÅ‚ożona przy skalistym wÄ…wozie z zielonymi sosnami charakteryzuje siÄ™ niezwykÅ‚Ä… plażą o rdzawym odcieniu (ze wzglÄ™du na żwir i kamienie przed kÄ…pielÄ… warto zaopatrzyć siÄ™ w obuwie ochronne). Jeszcze dalej na póÅ‚noc można dopÅ‚ynąć Å‚ódkÄ… na wtapiajÄ…ce siÄ™ w lazur morza biaÅ‚o-żwirowe plaże Tzortzi Gialos i Leptos Gialos.

Patitiri – przyjemna miejscowość bÄ™dÄ…ca jednoczeÅ›nie gÅ‚ównym portem wyspy oraz kurortem, w którym można zaplanować przyjemne wakacje. Sama nazwa miejscowoÅ›ci oznacza „prasÄ™ do wina” z racji tego, że w przeszÅ‚oÅ›ci Patitiri byÅ‚o oÅ›rodkiem przetwórstwa winogron. Kurort poÅ‚ożony jest wÅ›ród skalnych klifów i bujnych lasów sosnowych, a także dysponuje najlepszÄ… bazÄ… noclegowÄ… na wyspie oraz tÅ‚umnie odwiedzanymi barami i pubami. Doskonale można zjeść w wyÅ›mienitych restauracjach, a czas pomiÄ™dzy plażowaniem i wieczornymi spacerami spÄ™dzić na robieniu zakupów w dobrze zaopatrzonych sklepach. TuryÅ›ci miÅ‚ujÄ…cy piesze wÄ™drówki powinni wybrać siÄ™ na okoliczne wzgórza, na których piÄ™kny widok urozmaicony jest szczÄ…tkami bizantyjskich murów obronnych. Najlepiej wypoczywa siÄ™ po poÅ‚udniowej stronie kurortu na kamienistych plażach Marpounda, piaszczystej Vithisma i kamienistej Megalos Mouritas z kilkoma tawernami. Wolny czas można poÅ›wiÄ™cić również wyprawie na pobliskie wysepki Peristera i Kira Panagia, gdzie znajduje siÄ™ kilka klasztorów. OkolicÄ™ najlepiej zwiedzić wynajÄ™tym skuterem lub rowerem, a dÅ‚ugie kÄ…piele w szmaragdowej wodzie pozostanÄ… najmilszym wspomnieniem pobytu na Alonissos.

Kuchnia

GÅ‚ównym skÅ‚adnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, której zalety doceniano już w starożytnoÅ›ci używajÄ…c jej w kosmetyce po kÄ…pieli, a także polewano miÄ™sa smażone na ruszcie. Obecnie jest podstawÄ… wszystkich greckich potraw i sÅ‚uży nie tylko do smażenia, ale czÄ™sto w dużych iloÅ›ciach dodawana jest do saÅ‚atek, sosów a nawet zup. Jest również jednym z powodów uznania kuchni greckiej za jednÄ… ze zdrowszych i smaczniejszych, gdyż oliwa jest lekko strawa i posiada delikatny smak nadajÄ…cy charakteru poszczególnym potrawom.

Kuchnia grecka ma wiele zapożyczeÅ„ z typowej kuchni Å›ródziemnomorskiej i baÅ‚kaÅ„skiej – czÄ™sto dodawany jest czosnek, liÅ›cie winoroÅ›li i duża ilość warzyw, pomidorów i papryki. BazÄ… wielu produktów jest baranina i ryby.  Bez wÄ…tpienia odróżnia jÄ… jednak ser feta, produkowany w różnych odmianach, typowe greckie zupy i sosy, oraz sposób przyrzÄ…dzania niektórych daÅ„.

Kuchnia grecka jest bardzo popularna w Europie, ale jadÄ…c do Grecji może nas w niej zaskoczyć nie tylko bogactwo menu, ale też tradycje kulinarne. Pierwszym zaskoczeniem może być sposób podawania potraw, gdyż wiÄ™kszość podawana jest w temperaturze pokojowej. Grecy uważajÄ…, że taka temperatura najbardziej uwydatnia smak. Poza tym, zamawiajÄ…c w restauracji obiad kilkudaniowy dostaniemy wszystko naraz gdyż idea podawania daÅ„ kolejno jest w tym kraju obca. A jeżeli siedzimy przy stoliku z kilkoma osobami, które zamawiajÄ… to samo można dostać wielki póÅ‚misek z potrawÄ…, z którego każdy nabierze ile sobie życzy. Suto zastawione stoÅ‚y z kolorowymi potrawami sÄ… typowe dla kuchni greckiej. ObojÄ™tnie co zamówimy na na stole zawsze znajdzie siÄ™ woda i chleb, bÄ™dÄ…cy dodatkiem do wiÄ™kszoÅ›ci potraw.

Rytm dnia w Grecji sprawia też, że pory i ilość posiÅ‚ków różni siÄ™ od panujÄ…cych np. w Polsce. W Grecji nie jest popularne peÅ‚ne Å›niadanie, a czÄ™sto sÅ‚yszy siÄ™, że w ogóle siÄ™ go nie jada. Dla Greka Å›niadaniem jest zazwyczaj filiżanka kawy i sucharki, biszkopt lub placek z dżemem. Przed poÅ‚udniem jako przekÄ…ska typowe jest ciasto tyropitta, wypeÅ‚nione gorÄ…cym pÅ‚ynnym serem feta. Obiad spożywa siÄ™ ok. 14-17, a gÅ‚ównym posiÅ‚kiem jest kolacja jedzona zwykle na mieÅ›cie w restauracjach lub tawernach ok. godz. 20-22. OczywiÅ›cie w hotelach rytm ten może siÄ™ różnić, gdyż znaczna wiÄ™kszość dostosowuje siÄ™ do potrzeb turystów. W wiÄ™kszoÅ›ci restauracji menu pisane jest po angielsku, a w kurortach popularnych wÅ›ród naszych rodaków zdarzajÄ… siÄ™ pisane po polsku.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jeżeli chcemy spróbować typowej greckiej kuchni warto udać siÄ™ do kameralnych tawern, gdzie jadajÄ… mieszkaÅ„cy. Popularne przed jak i miÄ™dzy posiÅ‚kami sÄ… tzw. mezedes, czyli przystawki.

PanujÄ…ce tu już od maja wysokie temperatury przyczyniajÄ… siÄ™ do rosnÄ…cej popularnoÅ›ci kawy przygotowanej na zimno – Frappe – podawanej w wysokich szklankach, robiona na bazie wody mineralnej z dodatkiem mleka i cukru.

Ważnym elementem greckiej kuchni jest wino, które doceniane byÅ‚o już w starożytnoÅ›ci, a sposób jego powstania opisuje mitologia. By uchronić swego nieÅ›lubnego syna Dionizosa przed gniewem Hery, Zeus zamieniÅ‚ go w barana. Bogini jednak nie daÅ‚a siÄ™ oszukać i przywróciÅ‚a mu czÅ‚owieczÄ… postać, ale ukaraÅ‚a go obÅ‚Ä™dem. Szalony Dionizos żeglowaÅ‚ po morzu i podczas jednej wyprawy poznaÅ‚ rolnika o imieniu Ikarios, który nauczyÅ‚ go uprawiania winoroÅ›li. Sok z zebranych winogron sfermentowaÅ‚, a Ikarius chcÄ…c ukarać Dionizosa za niedopilnowanie kazaÅ‚ mu go wypić. Historia, koÅ„czy siÄ™ dość tragicznie, gdyż odurzony bóg zabiÅ‚ rolnika, ale od tamtej pory kojarzony jest w mitologii z winem i zabawÄ….

Charakterystyczne w  smaku i nie wystÄ™pujÄ…ce poza GrecjÄ… jest wino Retsina, które jest mÅ‚odym winem przyprawionym sosnowÄ… żywicÄ…. Po wytÅ‚oczeniu leżakuje zaledwie kilka tygodni i nadaje siÄ™ do spożycia, jednak po mniej wiÄ™cej roku, jej smak przypomina ocet. Narodowym trunkiem Grecji jest też „ouso me mese”, znane jako ouzo – 48-procentowy alkohol doprawiany anyżem i koprem. MiÄ™dzynarodowÄ… sÅ‚awÄ™ wÅ›ród alkoholi zyskaÅ‚a również Metaxa – brandy z dodatkiem wina i mieszanki przypraw. By wyprodukować dobry trunek destyluje siÄ™ dwukrotnie alkohol, który nastÄ™pnie leżakuje od 3-15 lat. Dopiero po tum czasie dodawane sÄ… do niego wino i zioÅ‚a, które tworzÄ… charakterystyczny smak. Niektórzy twierdzÄ…, że niegdyÅ› dodawano też pÅ‚atki róż. Alkohol jest nastÄ™pnie sÅ‚odzony, trafia do dÄ™bowych beczek i czeka ok. póÅ‚ roku na rozlanie do butelek.

Obyczaje

W Grecji tożsamość osoby oraz jej status spoÅ‚eczny wyznacza przynależność do rodziny. Jest ona nieco inaczej pojmowana niż na Zachodzie, gdyż jest grupÄ… krewnych nie tylko noszÄ…cych jedno nazwisko, ale tez mieszkajÄ…cych razem. Typowe greckie domy sÄ… bardzo obszerne by pomieÅ›cić kilku pokoleniowÄ… rodzinÄ™. Poza tym ma ona bardzo patriarchalny charakter, co sprowadza siÄ™ do tego, że status spoÅ‚eczny kobiety okreÅ›la zwiÄ…zek z mężczyznÄ…. W ostatnich czasach te surowe reguÅ‚y zostaÅ‚y zÅ‚agodzone, a kobiety stajÄ… siÄ™ coraz bardziej niezależne. W 1983 r. zniesiono też ustawowy obowiÄ…zek wnoszenia posagu podczas wydawania córki za mąż. Tradycja ta wywodziÅ‚a siÄ™ z wysp Morza Egejskiego, gdzie dom rodzinny należaÅ‚ do kobiety jako opiekunki ogniska domowego, jednak w dobie kryzysu zwyczaj ten zostaÅ‚ zniesiony co znacznie odciążyÅ‚o wielodzietne rodziny. TradycjÄ… jednak nadal jest przekazywanie sukni panny mÅ‚odej przez jej matkÄ™ i szycie ubraÅ„ lub poÅ›cieli przez kobiety z rodziny oraz wkÅ‚adanie do rÄ™kawiczki panny mÅ‚odej kostki cukru by miaÅ‚a sÅ‚odkie życie w małżeÅ„stwie. Greckie wesela sÄ… bardzo huczne, taneczne i czasem przeciÄ…gajÄ… siÄ™ na kilka dni. W miasteczkach i wsiach z tradycjami zdarza siÄ™, ze orszak panny mÅ‚odej przemierza ulice co jest bardzo ciekawym widowiskiem.

W Grecji miejscem szczególnie czÄ™sto odwiedzanym sÄ… klasztory, gdzie wymagany jest odpowiedni ubiór zakrywajÄ…cy kolana i ramiona. Również do wielu innych miejsc nie można wejść w stroju plażowym.

W koÅ›cioÅ‚ach i klasztorach nie można robić zdjęć, natomiast w muzeach tylko bez użycia flesza, o ile nie ma piktogramów z zakazem. CzÄ™sto również możliwość robienia zdjęć w obiektach wiąże siÄ™ z wykupieniem zgody w kasie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W greckich barach czÄ™sto można zobaczyć zamyÅ›lonych mieszkaÅ„ców, którzy siedzÄ… nad planszami. GrajÄ… oni w Tavli – grÄ™ uznawanÄ… za jednÄ… z najstarszych na Å›wiecie, która przybyÅ‚a do Grecji prawdopodobnie z Egiptu ponad 5 tys. lat temu. Jest ona znana na caÅ‚ym Å›wiecie jako Backgammon.

Grecy uważani sÄ… za naród radosny, który bawi siÄ™ czÄ™sto, gÅ‚oÅ›no i dÅ‚ugo. Widać to zwÅ‚aszcza na różnego rodzaju Å›wiatach i festiwalach, jak również w zwykÅ‚y dzieÅ„ na ulicach, gdzie sÅ‚ychać muzykÄ™. W Grecji znanych jest ponad 150 rożnych taÅ„ców, czÄ™sto regionalnych, a wiÄ™kszość z nich taÅ„czy siÄ™ w kole lub korowodzie. Najpopularniejszy z nich to kalamantianos i zeimbekikos – czyli solowy taniec mężczyzn do muzyki wygrywanej na bouzouki. Najbardziej znanym na Å›wiecie jednak jest taniec Greka Zorby – który nawiÄ…zuje do kroków „taÅ„ca rzeźników” dawnego Konstantynopola.

Aktywny wypoczynek

Okoliczne zatoki wyspy to doskonaÅ‚e miejsce do nurkowania z maskÄ…, w krystalicznie czystej wodzie można podziwiać wiele unikalnych gatunków ryb i wspaniaÅ‚e rafy koralowe. Najlepszym miejscem do snorkelingu jest okolica Alonissos i Ikos – zatopione ruiny na wysokoÅ›ci plaży Kokkinokastro oraz spoczywajÄ…ce na dnie morza dwa wraki okrÄ™tów bizantyjskich. NiezwykÅ‚y, podwodny Å›wiat można podziwiać również w zatoczkach okolicznych wysepek, na które pÅ‚ywajÄ… Å‚odzie zwane kaiki. Czas warto również spÄ™dzać na promowych rejsach wokóÅ‚ wysp, które poÅ‚Ä…czone sÄ… najczęściej z możliwoÅ›ciÄ… kÄ…pieli przy jednej z bezludnych wysepek atolu. Na okolicznych wodach można także uprawiać windsurfing, żeglować po bezkresnym morzu, pÅ‚ywać jachtami, Å‚ódkami i rowerkami wodnymi. Wyspy doskonale nadaje siÄ™ również do turystyki pieszej i rowerowej (wiele dobrze oznaczonych Å›cieżek), niemniej popularne wÅ›ród turystów jest zwiedzanie okolic skuterem.

Wycieczki Fakultatywne

Hora (Palea Alonissos) – idealne miejsce na spÄ™dzenie kilku godzin wÅ›ród zabytków wyspiarskiej architektury, starych bizantyjskich murów i Å›wiÄ…tyÅ„ z biaÅ‚ymi kopuÅ‚ami. Warto siÄ™ na chwilÄ™ zatrzymać przy ponad stuletnim, greckim domu i podziwiać nadzwyczajne zachody sÅ‚oÅ„ca z okolic koÅ›cioÅ‚a Agios Dimitrios.

BÅ‚Ä™kitny rejs na okoliczne wysepki i do Parku Morskiego – wspaniaÅ‚Ä… atrakcjÄ… wypeÅ‚niajÄ…cÄ… wolny czas sÄ… rejsy wycieczkowymi Å‚odziami zwanymi „kaiki”. Warto popÅ‚ynąć do „BÅ‚Ä™kitnej Jaskini” usytuowanej na póÅ‚nocy wybrzeża Alonissos, natomiast spoÅ›ród dostÄ™pnych dla turystów wysp (część z nich jest chroniona przez Park Morski) najlepiej wybrać siÄ™ na Peristere z Å‚adnymi, piaszczystymi plażami zatoki Agios Petros, poÅ‚ożonymi w sÄ…siedztwie gajów oliwnych; na wyspie Kira Panagia można podziwiać dwa klasztory i wypoczywać na piaszczystych plażach; na ciekawy rejs można również wybrać siÄ™ okolicÄ™ Psathoury z najwyższÄ… w basenie Morza Egejskiego latarniÄ… morskÄ….

Evia – nazywana również EubejÄ… lub EubeÄ…, jest drugÄ… najwiÄ™kszÄ… wyspÄ… Grecji i mimo iż prawie styka siÄ™ z jej kontynentalnÄ… częściÄ… ma odrÄ™bnÄ… historiÄ™. WedÅ‚ug mitologii wyspa oderwaÅ‚a siÄ™ od Tesalii po uderzeniu trójzÄ™bem Posejdona podczas burzliwej kÅ‚ótni z Zeusem. PoÅ‚ożona jest blisko lÄ…dowej części kraju, a najmniejsza odlegÅ‚ość miÄ™dzy nimi to 40 metrów. Od czasów starożytnoÅ›ci najważniejszymi miastami wyspy byÅ‚y Chalkidia (niegdyÅ› Chalkis) i Eretria, które peÅ‚niÅ‚y ważne role handlowe i posiadaÅ‚y wiele kolonii: w Syrii, na wyspach basenu Egejskiego, we WÅ‚oszech, a nawet przez niedÅ‚ugi okres na Sycylii. Od momentu przejÄ™cia wyspy przez Ateny po wojnach perskich nastaÅ‚ burzliwy okres buntu i przechodzenia na przemian z rÄ…k do rÄ…k, poczÄ…wszy od Aten i Teb przez MacedoniÄ™, Rzym, Bizancjum, WenecjÄ™ i ostatecznie TurcjÄ™ w XV w. PowróciÅ‚a do Grecji w poÅ‚owie XIX w.Wyspa ma zróżnicowane uksztaÅ‚towanie i liniÄ™ brzegowÄ… – znajdziemy tu zarówno wysokie skaliste wybrzeża i klify jak również Å‚agodnie opadajÄ…ce piaszczyste plaże. Najmniej odkryte przez turystykÄ™ i tym samym sÅ‚abo zagospodarowane jest wybrzeże wschodnie. Na zachodnim brzegu znajduje siÄ™ najwiÄ™kszy kurort wakacyjny wyspy i bardziej zagospodarowane tereny. Evia od wielu lat jest ulubionym miejscem wakacyjnym Gregów mieszkajÄ…cych w okolicach Aten, natomiast jeżeli porównamy inne wyspy pojawia siÄ™ tu niewiele obcokrajowców. Krajobraz wyspy tworzÄ… dzikie lasy, gaje oliwne i figowe, pola bakÅ‚ażanów i pastwiska oraz pamiÄ…tki burzliwej przeszÅ‚oÅ›ci w postaci starych koÅ›cioÅ‚ów, starożytnych ruin, zamków i maÅ‚e, urokliwe wioski. Można odnieść wrażenie, że wyspa nie jest nastawiona na masowa turystykÄ™, ale przez to jest tu wiele dzikich terenów do odkrycia, wioski żyjÄ…ce swoim życiem oraz naturalna przyroda. Z kolei dwa gÅ‚ówne miasta to Å›wietna baza wypadowa na lÄ…d – bardzo czÄ™sto kursujÄ… tu promy, barki a Chalkida poÅ‚Ä…czona jest z lÄ…dem mostem.

Olimpia – miasto, które w starożytnoÅ›ci byÅ‚o najsÅ‚ynniejszym miejscem kultu Zeusa – znajdowaÅ‚y siÄ™ tu sanktuarium poÅ›wiÄ™cone bogowi, a wokóÅ‚ niego odbywaÅ‚y siÄ™ co 4 lata igrzyska, zwane od ich miejsca – olimpijskimi. Pierwsze odnotowano w 776 r. Na sanktuarium Zeusa skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ duży, Å›wiÄ™ty gaj oliwny – Altis, w którym znajdowaÅ‚ siÄ™ oÅ‚tarz. W wieku VII p.n.e. wzniesiono tu monumentalne budowle z najważniejsza i najwiÄ™ksza Å›wiÄ…tyniÄ… Zeusa – w Å›rodku znajdowaÅ‚ siÄ™ jego ogromny posÄ…g wykonany przez Fidiasz, który zaliczano do siedmiu cudów Å›wiata. Inne ważne budowle to Leonidjon, Å›wiÄ…tynia Hery, budowle administracyjne, rozlegÅ‚y hipodrom i stadion na 20 tys. widzów. Po przejÄ™ciu Peloponezu przez Cesarstwo Rzymskie miasto uznano za pogaÅ„skie, co poskutkowaÅ‚o wypÄ™dzeniem części ludnoÅ›ci i w 393 r. zakazem organizowania igrzysk. Stanowisko archeologiczne odkrytego w XIX w. miasta wpisano na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z ciekawostek warto wspomnieć, że pÅ‚omieÅ„ olimpijski rozpala siÄ™ tu za pomocÄ… skupionych przez paraboliczne zwierciadÅ‚o promieni sÅ‚onecznych, a nastÄ™pnie jest przenoszony przez sztafetÄ™ do miejsca igrzysk.

Ateny – stolica Grecji stanowiÄ…ca kolebkÄ™ demokracji, której historia przekracza 3 tys. lat. Jest również jednym z najważniejszych destynacji turystycznych Europy z imponujÄ…cymi zabytkami starożytnoÅ›ci. RozÅ‚ożone sÄ… miÄ™dzy ZatokÄ… SaroÅ„skÄ… i czterema wysokimi wzgórzami, bÄ™dÄ…cymi częściÄ… miasta – Egaleo na poÅ‚udniowym zachodzie dochodzÄ…cy do wysokoÅ›ci 414 m n.p.m., Parnitha – siÄ™gajÄ…ca 1423 m n.p.m na zachodzie, Imittos – wysoki na 1026 m n.p.m. na wschodzie i górujÄ…cy póÅ‚nocy Pentelikon – 1108 m n.p.m. Ateny podzielone sÄ… trzema uskokami tektonicznymi co skutkuje czÄ™stymi, choć przeważnie niedużymi trzÄ™sieniami ziemi. Ostatnie duże trzÄ™sienie w 1999 r. poskutkowaÅ‚o zmianÄ… przepisów budowlanych w mieÅ›cie. W starożytnoÅ›ci wstrzÄ…sy w mieÅ›cie tÅ‚umaczono jako gniew bogów i skÅ‚adano im dary. W mieÅ›cie znajduje siÄ™ wiele Å›ladów po bogatej historii miasta. Miasto zaÅ‚ożone zostaÅ‚o na pozostaÅ‚oÅ›ciach twierdzy mykeÅ„skiej na wzgórzu Akropolis, gdzie nastÄ™pnie również na sÄ…siadujÄ…cych wzgórzach powstaÅ‚o miasto z dużą agorÄ… (antyczny rynek), aeropagiem, gdzie odbywaÅ‚y siÄ™ sÄ…dy, duża iloÅ›ciÄ… Å›wiÄ…tyÅ„ poÅ›wiÄ™conych rożnym bóstwom i gmachami publicznymi. Nazwa miasta pochodzi od greckiej bogini mÄ…droÅ›ci Ateny. WedÅ‚ug mitologii kiedy bogowie olimpijscy dzielili miÄ™dzy siebie ziemie, gdzie majÄ… być szczególnie czczeni Posejdon i Atena upodobali sobie szybko rozwijajÄ…ce siÄ™ miasto nad ZatokÄ… SaroÅ„skÄ…. Ponieważ nie mogli osiÄ…gnąć kompromisu a kÅ‚ótnie byÅ‚y coraz bardzie zażarte zwrócili siÄ™ do mieszkaÅ„ców by oni sami zdecydowali któremu bóstwu chcÄ… skÅ‚adać cześć. Zdecydowali oni, że oddadzÄ… miasto bogowi, który podaruje im najbardziej przydatnÄ… rzecz. Posejdon ofiarowaÅ‚ wodÄ™, która wytrysnęła ze źródeÅ‚ka. Atena natomiast stworzyÅ‚a drzewko oliwkowe i pokazaÅ‚a jak zrobić oliwÄ™ z oliwek, która do dnia dzisiejszego jest podstawÄ… greckiej kuchni. Najważniejszym miejscem Aten jest Akropol na wapiennym wzgórzu, gdzie znajduje siÄ™ Partenon – Å›wiÄ…tynia Ateny Partenos (Dziewicy) wykonana w doryckim stylu przez Peryklesa, a rzeźby wykonaÅ‚ sam Fidiasz. Inne ważne budowle to Propyleje – stanowiÄ…ce wejÅ›cie na Å›wiÄ™te wzgórze, Erechtjon poÅ›wiÄ™cony Atenie i Posejdonowi oraz Å›wiÄ…tynia Nike. By zapoznać siÄ™ dokÅ‚adnie z bogatÄ… historia miasta warto udać siÄ™ do znajdujÄ…cego siÄ™ niedaleko Muzeum Archeologicznego. W mieÅ›cie znajduje siÄ™ bardzo wiele budynków i Å›wiÄ…tyÅ„, na których poznanie trzeba przeznaczyć znacznie wiÄ™cej niż jeden dzieÅ„. Najważniejsze to: Agora z Wieżą Wiatrów, pozostaÅ‚oÅ›ciami po Hibliotece Hadriana i meczetem Fethiye Tzami, Aeropag, Tezejon, Teatr Dionizosa, ÅšwiÄ…tynia Zeusa Olimpijskiego oraz Kalimarmaron – stadion olimpijski z IV w. p.n.e. bÄ™dÄ…cy miejscem pierwszej nowożytnej olimpiady po odrestaurowaniu.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Meteory – zbudowane na wysokich skaÅ‚ach piaskowca klasztory prawosÅ‚awne siÄ™gajÄ…ce XIV w., które znajdujÄ… siÄ™ na kraÅ„cu równiny tesalskiej niedaleko Kalampaki. Pierwsze wspólnoty religijne pojawiÅ‚y siÄ™ w tej okolicy ok. X w. i zamieszkiwaÅ‚y pobliskie jaskinie. WedÅ‚ug legendy pierwszy monastyr, nazwany później Wielkim, zaÅ‚ożyÅ‚ na skaÅ‚ach Å›w. Atanazy, który wzniósÅ‚ siÄ™ podobno na skaÅ‚Ä™ na skrzydÅ‚ach orÅ‚a. Faktem jest natomiast, że klasztor zaÅ‚ożono w 1336 r. podczas wojen miÄ™dzy Bizancjum a SerbiÄ…, kiedy mnisi potrzebowali schronienia. UkrywaÅ‚ siÄ™ tu wtedy również nastÄ™pca serbskiego tronu – Jan Paleolog. NajwiÄ™ksze czasy Å›wietnoÅ›ci przypadÅ‚y na lata panowania osmaÅ„skiego, kiedy to klasztory bardzo siÄ™ bogaciÅ‚y. Wskutek kÅ‚ótni opatów w XVIII w., a także postÄ™pujÄ…cej erozji i bÅ‚Ä™dom w budownictwie starych budynków klasztor zaczÄ…Å‚ podupadać. Z wybudowanych tu 24 klasztorów znajdujÄ…cych siÄ™ na różnych skalach, obecnie zamieszkaÅ‚ych jest 6. PoczÄ…tkowo wszystkie produkty potrzebne do życia i materiaÅ‚y budowlane byÅ‚y wciÄ…gane na linach, ale po udostÄ™pnieniu kilku monastyrów zwiedzajÄ…cym, dla ich wygody wybudowano pomosty i schody. By zwiedzić klasztor panowie muszÄ… mieć ubrane dÅ‚ugie spodnie, a panie zakryte ramiona kolana i ramiona.

Delfy – miejscowość, która w starożytnoÅ›ci byÅ‚a centrum kultu boga Apollina uważana za "pÄ™pek Å›wiata". ZnajdowaÅ‚a siÄ™ tu sÅ‚ynna wyrocznia gdzie Pytie przepowiadaÅ‚y przyszÅ‚ość. Warto zobaczyć tu ÅšwiÄ™ty OkrÄ™g oraz muzeum ze znaleziskami i starymi rycinami.

Mykeny – starożytne miasto w póÅ‚nocno-wschodniego Peloponezu, które ok. dwa tysiÄ…ce lat przed naszÄ… erÄ… byÅ‚o oÅ›rodkiem kultury mykeÅ„skiej – jednej z najstarszych w Europie. StraciÅ‚o jednak na znaczeniu już w starożytnoÅ›ci kiedy zostaÅ‚o zdobyte przez Achajów i zniszczone przez Dorów. Znajduje siÄ™ tu obecnie duże stanowisko archeologiczne, gdzie można podziwiać odkryte ruiny akropolu – nazywanego mykeÅ„ska cytadelÄ…, pozostaÅ‚oÅ›ci paÅ‚acu oraz grobowce, z których jeden przypisuje siÄ™ mitycznemu królowi Myken – Agamemnowi, dziÄ™ki znalezionej w nim zÅ‚otej masce.

Athos – Å›wiÄ™ta góra gdzie znajduje siÄ™ Republika Mnichów, posiadajÄ…ca do dziÅ› autonomiÄ™ i swojÄ… wÅ‚adzÄ™. Od póÅ‚wyspu Chalkidiki oddziela go granica strzeżona przez policjÄ™. Przed wjazdem do Athos trzeba postarać siÄ™ o wizjÄ™ wjazdowÄ… – przy wycieczkach zorganizowanych wszystkie formalnoÅ›ci zaÅ‚atwia pilot, jednak przy indywidualnym podróżowaniu może wiÄ…zać siÄ™ to z dÅ‚ugim oczekiwaniem. W republice można przebywać maksymalnie 3 dni, po tym czasie konieczne jest ubieganie siÄ™ o przedÅ‚użenie pobytu, które może być odrzucone. Warto zwiedzić niesamowity zespóÅ‚ klasztorny, do którego od 1060 r. nie mogÅ‚a wejść żadna kobieta. W republice obowiÄ…zuje skromny, stonowany strój, co w praktyce oznacza zakryte kolana i ramiona. Na póÅ‚wyspie znajduje siÄ™ 20 klasztorów, z których 17 należy do Grecji, a pozostaÅ‚e sÄ… serbskie, rosyjskie i buÅ‚garskie. Nadal zamieszkiwane jest przez mnichów i ich pomocników. Poza zawodowymi fotografami, którzy uzyskali pisemnÄ… akredytacjÄ™, istnieje zakaz robienia zdjęć, nie wspominajÄ…c o filmowaniu. WażnÄ… zasadÄ… republiki jest również zakaz przemieszczanie siÄ™ w grupach liczÄ…cych wiÄ™cej niż 10 osób dla wyznawców innych religii niż prawosÅ‚awie.

Teby – miasto, które w starożytnoÅ›ci byÅ‚o centrum polityczny Å›rodkowej części Grecji, a obecnie mieszka tu mniej niż 20 tys. ludzi. NawiÄ…zujÄ… do greckiej mitologii i opowiadaÅ„ Teby to miejsce narodzin Dionizosa, Heraklesa i późniejszego króla – Edypa. Istnieje również wiele Å›ladów Å›wiadczÄ…cych o tym, że miasto byÅ‚o jednym z centrów cywilizacji mykeÅ„skiej na podbitym lÄ…dzie. Miasto bardzo szybko siÄ™ rozwijaÅ‚o i staÅ‚o siÄ™ konkurencjÄ… Aten – rywalizacja miÄ™dzy miastami sprawiÅ‚a, ze w wojnach perskich i peloponeski Teby stawaÅ‚y siÄ™ sojusznikiem każdego kraju, chcÄ…cego podbić Ateny. NajwiÄ™kszÄ… klÄ™skÄ… miasta byÅ‚a walka z MacedoniÄ…, kiedy to miasto zostaÅ‚o prawie doszczÄ™tnie zniszczone, a wszyscy mieszkaÅ„cy dostali siÄ™ w niewolÄ™. Można podziwiać tu ruiny Kadmey – akropolu tebaÅ„skiego, na którym wybudowany garnizon macedoÅ„ski – obecnie również ruiny.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć na Sporady PóÅ‚nocne?
Sezon turystyczny na Sporadach PóÅ‚nocnych zaczyna siÄ™ pod koniec kwietnia i trwa do poczÄ…tku pory opadowej w poÅ‚owie października.

Jaka waluta obowiÄ…zuje w Grecji i jakie sÄ… orientacyjne ceny?
W Grecji od 2002 r. obowiÄ…zuje wspólna dla caÅ‚ej Unii Europejskiej waluta – Euro. KonsekwencjÄ… tego sÄ… nieco wyższe ceny niż w Polsce. Ze wzglÄ™du na dużą ilość przypÅ‚ywajÄ…cych tu statków rejsowych i unikatowość regionu jest to jedna z droższych wysp greckich. Dotyczy to zarówno cen w lokalnych sklepach, jak również hoteli i restauracji.

Gdzie i jakie pamiÄ…tki kupić na Sporadach PóÅ‚nocnych?
W miejscowoÅ›ciach turystycznych jest wiele sklepików z pamiÄ…tkami, gdzie oprócz gadżetów zwiÄ…zanych z wyspÄ… czy poszczególnym miastem dostać można rÄ™cznie tkane materiaÅ‚y, koronki i hafty. CzÄ™sto z wyspy przywożone sÄ… też artystyczne wyroby jubilerskie. Wiele ciekawych rzeczy można dostać na targowisku w stolicy wyspy. Trzeba pamiÄ™tać, że wiÄ™kszość sklepów zamykana jest podczas sjesty ok. godz. 14-17, ale potem  czynne sÄ… do ok. 21.00. W poniedziaÅ‚ki, Å›rody i soboty godziny otwarcia sklepów sÄ… krótsze i koÅ„czÄ… siÄ™ w porze sjesty.

Jaki czas obowiÄ…zuje w Grecji?
Czas lokalny jest późniejszy o godzinÄ™ od obowiÄ…zujÄ…cego w Polsce, wiÄ™c po przylocie przestawiamy zegarek o godzinÄ™ do przodu.

Jak poruszać siÄ™ po Sporadach PóÅ‚nocnych?
Mimo maÅ‚ych rozmiarów i uksztaÅ‚towania wysp najpopularniejszym i najtaÅ„szym Å›rodkiem transportu sÄ… autobusy kursujÄ…ce miÄ™dzy miejscowoÅ›ciami turystycznymi. GÅ‚ównymi wÄ™zÅ‚ami komunikacyjnymi sÄ… najczęściej najwiÄ™ksze miejscowoÅ›ci na wyspach, z których można dostać siÄ™ do najodleglejszych zakÄ…tków. Z gÅ‚ównych portów wypÅ‚ywajÄ… taksówki wodne, które kursujÄ… wzdÅ‚uż wybrzeża i zabierajÄ… turystów na wybrane plaże. Dużą popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ skutery, motorówki i samochody które można wynająć w wiÄ™kszych miejscowoÅ›ciach na kilka godzin lub nawet dni. MiÄ™dzy wyspami kursujÄ… promy, wodoloty i mniejsze jednostki przygotowane na turystyczne potrzeby.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jakie plaże sÄ… na Sporadach PóÅ‚nocnych?
Alonissos przykÅ‚adowo ma urozmaiconÄ… liniÄ™ brzegowÄ…, w której dominujÄ… klify i urwiska, niemniej można znaleźć wiele dogodnych miejsc kÄ…pielowych. Najbardziej znanÄ…, piaszczystÄ… plażą jest poÅ‚ożona 4 km na póÅ‚noc od Patiriti plaża Chrissi Milia i najlepiej dotrzeć na niÄ… Å‚ódkÄ… lub taksówkÄ… wodnÄ…. Dalej na póÅ‚noc znane wÅ›ród turystów sÄ… biaÅ‚o-żwirowe plaże Tzortzi Gialos i Leptos Gialos, wokóÅ‚ Steni Vala można wypoczywać na plaży Agios Petros oraz kamienistej Glifa. Dużą popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ również piaszczyste plaże Vithisma i Vrisitsa.

 

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni siÄ™ od typowych plaż miejskich, dlatego wybierajÄ…c kurort i hotel warto upewnić siÄ™ do jakiej plaży bÄ™dziemy mieli dostÄ™p.

Jakie sÄ… ograniczenia celne w Grecji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom iloÅ›ciowym na zasadach obowiÄ…zujÄ…cych w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzÄ™t na wÅ‚asny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
SÅ‚użba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostÄ™pna. Przed wyjazdem można starać siÄ™ w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej sÅ‚użby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie koniecznoÅ›ci pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać siÄ™ z jego warunkami, gdyż w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków ubezpieczeniem objÄ™te sÄ… koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opÅ‚acić.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniajÄ…cym do wjazdu i wyjazdu z Grecji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. LecÄ…c do Grecji samolotem paszport, dla osób posiadajÄ…cych dowód osobisty nie jest wymagany. W Grecji nie ma obowiÄ…zku meldunkowego jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni i nie jest w tym czasie podejmowana praca na terenie kraju.

SzczegóÅ‚owe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Atenach www.athens.polemb.net

Najbliższe ambasady i konsulaty:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej
Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
http: www.athens.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach
Grecja, Saloniki, 78 Tsimiski Str., 546-22
Tel.: (00-302-310) 288-205 Faks: (00-302-310) 234-153
prx1@otenet.gr antena@compulink.gr

Andros

Antiparos

Ateny

Attyka

Chalkidiki

Chios

Epirus

Evia

Grecja Åšrodkowa

Grecka Macedonia

Ikaria

Ios

Itaka

Karpathos

Kefalonia

Keos

Korfu

Kos

Kreta

Lefkada

Lesbos

Limnos

Milos

Mykonos

Naxos

Paros

Patmos

Peloponez

Riwiera Olimpijska

Rodos

Saloniki

Samos

Samotraka

Santorini

Skiathos

Skopelos

Syros

Tesalia

Thassos

Tinos

Zakynthos

Grecja: Alonissos , Andros , Antiparos , Ateny , Attyka , Chalkidiki , Chios , Epirus , Evia , Grecja Åšrodkowa , Grecka Macedonia , Ikaria , Ios , Itaka , Karpathos , Kefalonia , Keos , Korfu , Kos , Kreta , Lefkada , Lesbos , Limnos , Milos , Mykonos , Naxos , Paros , Patmos , Peloponez , Riwiera Olimpijska , Rodos , Saloniki , Samos , Samotraka , Santorini , Skiathos , Skopelos , Syros , Tesalia , Thassos , Tinos , Zakynthos

Wybierz region Alonissos , Andros , Antiparos , Ateny , Attyka , Chalkidiki , Chios , Epirus , Evia , Grecja Åšrodkowa , Grecka Macedonia , Ikaria , Ios , Itaka , Karpathos , Kefalonia , Keos , Korfu , Kos , Kreta , Lefkada , Lesbos , Limnos , Milos , Mykonos , Naxos , Paros , Patmos , Peloponez , Riwiera Olimpijska , Rodos , Saloniki , Samos , Samotraka , Santorini , Skiathos , Skopelos , Syros , Tesalia , Thassos , Tinos , Zakynthos