Hora (Palea Alonissos) – idealne miejsce na spÄ™dzenie kilku godzin wÅ›ród zabytków wyspiarskiej architektury, starych bizantyjskich murów i Å›wiÄ…tyÅ„ z biaÅ‚ymi kopuÅ‚ami. Warto siÄ™ na chwilÄ™ zatrzymać przy ponad stuletnim, greckim domu i podziwiać nadzwyczajne zachody sÅ‚oÅ„ca z okolic koÅ›cioÅ‚a Agios Dimitrios.
BÅ‚Ä™kitny rejs na okoliczne wysepki i do Parku Morskiego – wspaniaÅ‚Ä… atrakcjÄ… wypeÅ‚niajÄ…cÄ… wolny czas sÄ… rejsy wycieczkowymi Å‚odziami zwanymi „kaiki”. Warto popÅ‚ynąć do „BÅ‚Ä™kitnej Jaskini” usytuowanej na póÅ‚nocy wybrzeża Alonissos, natomiast spoÅ›ród dostÄ™pnych dla turystów wysp (część z nich jest chroniona przez Park Morski) najlepiej wybrać siÄ™ na Peristere z Å‚adnymi, piaszczystymi plażami zatoki Agios Petros, poÅ‚ożonymi w sÄ…siedztwie gajów oliwnych; na wyspie Kira Panagia można podziwiać dwa klasztory i wypoczywać na piaszczystych plażach; na ciekawy rejs można również wybrać siÄ™ okolicÄ™ Psathoury z najwyższÄ… w basenie Morza Egejskiego latarniÄ… morskÄ….
Evia – nazywana również EubejÄ… lub EubeÄ…, jest drugÄ… najwiÄ™kszÄ… wyspÄ… Grecji i mimo iż prawie styka siÄ™ z jej kontynentalnÄ… częściÄ… ma odrÄ™bnÄ… historiÄ™. WedÅ‚ug mitologii wyspa oderwaÅ‚a siÄ™ od Tesalii po uderzeniu trójzÄ™bem Posejdona podczas burzliwej kÅ‚ótni z Zeusem. PoÅ‚ożona jest blisko lÄ…dowej części kraju, a najmniejsza odlegÅ‚ość miÄ™dzy nimi to 40 metrów. Od czasów starożytnoÅ›ci najważniejszymi miastami wyspy byÅ‚y Chalkidia (niegdyÅ› Chalkis) i Eretria, które peÅ‚niÅ‚y ważne role handlowe i posiadaÅ‚y wiele kolonii: w Syrii, na wyspach basenu Egejskiego, we WÅ‚oszech, a nawet przez niedÅ‚ugi okres na Sycylii. Od momentu przejÄ™cia wyspy przez Ateny po wojnach perskich nastaÅ‚ burzliwy okres buntu i przechodzenia na przemian z rÄ…k do rÄ…k, poczÄ…wszy od Aten i Teb przez MacedoniÄ™, Rzym, Bizancjum, WenecjÄ™ i ostatecznie TurcjÄ™ w XV w. PowróciÅ‚a do Grecji w poÅ‚owie XIX w.Wyspa ma zróżnicowane uksztaÅ‚towanie i liniÄ™ brzegowÄ… – znajdziemy tu zarówno wysokie skaliste wybrzeża i klify jak również Å‚agodnie opadajÄ…ce piaszczyste plaże. Najmniej odkryte przez turystykÄ™ i tym samym sÅ‚abo zagospodarowane jest wybrzeże wschodnie. Na zachodnim brzegu znajduje siÄ™ najwiÄ™kszy kurort wakacyjny wyspy i bardziej zagospodarowane tereny. Evia od wielu lat jest ulubionym miejscem wakacyjnym Gregów mieszkajÄ…cych w okolicach Aten, natomiast jeżeli porównamy inne wyspy pojawia siÄ™ tu niewiele obcokrajowców. Krajobraz wyspy tworzÄ… dzikie lasy, gaje oliwne i figowe, pola bakÅ‚ażanów i pastwiska oraz pamiÄ…tki burzliwej przeszÅ‚oÅ›ci w postaci starych koÅ›cioÅ‚ów, starożytnych ruin, zamków i maÅ‚e, urokliwe wioski. Można odnieść wrażenie, że wyspa nie jest nastawiona na masowa turystykÄ™, ale przez to jest tu wiele dzikich terenów do odkrycia, wioski żyjÄ…ce swoim życiem oraz naturalna przyroda. Z kolei dwa gÅ‚ówne miasta to Å›wietna baza wypadowa na lÄ…d – bardzo czÄ™sto kursujÄ… tu promy, barki a Chalkida poÅ‚Ä…czona jest z lÄ…dem mostem.
Olimpia – miasto, które w starożytnoÅ›ci byÅ‚o najsÅ‚ynniejszym miejscem kultu Zeusa – znajdowaÅ‚y siÄ™ tu sanktuarium poÅ›wiÄ™cone bogowi, a wokóÅ‚ niego odbywaÅ‚y siÄ™ co 4 lata igrzyska, zwane od ich miejsca – olimpijskimi. Pierwsze odnotowano w 776 r. Na sanktuarium Zeusa skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ duży, Å›wiÄ™ty gaj oliwny – Altis, w którym znajdowaÅ‚ siÄ™ oÅ‚tarz. W wieku VII p.n.e. wzniesiono tu monumentalne budowle z najważniejsza i najwiÄ™ksza Å›wiÄ…tyniÄ… Zeusa – w Å›rodku znajdowaÅ‚ siÄ™ jego ogromny posÄ…g wykonany przez Fidiasz, który zaliczano do siedmiu cudów Å›wiata. Inne ważne budowle to Leonidjon, Å›wiÄ…tynia Hery, budowle administracyjne, rozlegÅ‚y hipodrom i stadion na 20 tys. widzów. Po przejÄ™ciu Peloponezu przez Cesarstwo Rzymskie miasto uznano za pogaÅ„skie, co poskutkowaÅ‚o wypÄ™dzeniem części ludnoÅ›ci i w 393 r. zakazem organizowania igrzysk. Stanowisko archeologiczne odkrytego w XIX w. miasta wpisano na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z ciekawostek warto wspomnieć, że pÅ‚omieÅ„ olimpijski rozpala siÄ™ tu za pomocÄ… skupionych przez paraboliczne zwierciadÅ‚o promieni sÅ‚onecznych, a nastÄ™pnie jest przenoszony przez sztafetÄ™ do miejsca igrzysk.
Ateny – stolica Grecji stanowiÄ…ca kolebkÄ™ demokracji, której historia przekracza 3 tys. lat. Jest również jednym z najważniejszych destynacji turystycznych Europy z imponujÄ…cymi zabytkami starożytnoÅ›ci. RozÅ‚ożone sÄ… miÄ™dzy ZatokÄ… SaroÅ„skÄ… i czterema wysokimi wzgórzami, bÄ™dÄ…cymi częściÄ… miasta – Egaleo na poÅ‚udniowym zachodzie dochodzÄ…cy do wysokoÅ›ci 414 m n.p.m., Parnitha – siÄ™gajÄ…ca 1423 m n.p.m na zachodzie, Imittos – wysoki na 1026 m n.p.m. na wschodzie i górujÄ…cy póÅ‚nocy Pentelikon – 1108 m n.p.m. Ateny podzielone sÄ… trzema uskokami tektonicznymi co skutkuje czÄ™stymi, choć przeważnie niedużymi trzÄ™sieniami ziemi. Ostatnie duże trzÄ™sienie w 1999 r. poskutkowaÅ‚o zmianÄ… przepisów budowlanych w mieÅ›cie. W starożytnoÅ›ci wstrzÄ…sy w mieÅ›cie tÅ‚umaczono jako gniew bogów i skÅ‚adano im dary. W mieÅ›cie znajduje siÄ™ wiele Å›ladów po bogatej historii miasta. Miasto zaÅ‚ożone zostaÅ‚o na pozostaÅ‚oÅ›ciach twierdzy mykeÅ„skiej na wzgórzu Akropolis, gdzie nastÄ™pnie również na sÄ…siadujÄ…cych wzgórzach powstaÅ‚o miasto z dużą agorÄ… (antyczny rynek), aeropagiem, gdzie odbywaÅ‚y siÄ™ sÄ…dy, duża iloÅ›ciÄ… Å›wiÄ…tyÅ„ poÅ›wiÄ™conych rożnym bóstwom i gmachami publicznymi. Nazwa miasta pochodzi od greckiej bogini mÄ…droÅ›ci Ateny. WedÅ‚ug mitologii kiedy bogowie olimpijscy dzielili miÄ™dzy siebie ziemie, gdzie majÄ… być szczególnie czczeni Posejdon i Atena upodobali sobie szybko rozwijajÄ…ce siÄ™ miasto nad ZatokÄ… SaroÅ„skÄ…. Ponieważ nie mogli osiÄ…gnąć kompromisu a kÅ‚ótnie byÅ‚y coraz bardzie zażarte zwrócili siÄ™ do mieszkaÅ„ców by oni sami zdecydowali któremu bóstwu chcÄ… skÅ‚adać cześć. Zdecydowali oni, że oddadzÄ… miasto bogowi, który podaruje im najbardziej przydatnÄ… rzecz. Posejdon ofiarowaÅ‚ wodÄ™, która wytrysnęła ze źródeÅ‚ka. Atena natomiast stworzyÅ‚a drzewko oliwkowe i pokazaÅ‚a jak zrobić oliwÄ™ z oliwek, która do dnia dzisiejszego jest podstawÄ… greckiej kuchni. Najważniejszym miejscem Aten jest Akropol na wapiennym wzgórzu, gdzie znajduje siÄ™ Partenon – Å›wiÄ…tynia Ateny Partenos (Dziewicy) wykonana w doryckim stylu przez Peryklesa, a rzeźby wykonaÅ‚ sam Fidiasz. Inne ważne budowle to Propyleje – stanowiÄ…ce wejÅ›cie na Å›wiÄ™te wzgórze, Erechtjon poÅ›wiÄ™cony Atenie i Posejdonowi oraz Å›wiÄ…tynia Nike. By zapoznać siÄ™ dokÅ‚adnie z bogatÄ… historia miasta warto udać siÄ™ do znajdujÄ…cego siÄ™ niedaleko Muzeum Archeologicznego. W mieÅ›cie znajduje siÄ™ bardzo wiele budynków i Å›wiÄ…tyÅ„, na których poznanie trzeba przeznaczyć znacznie wiÄ™cej niż jeden dzieÅ„. Najważniejsze to: Agora z Wieżą Wiatrów, pozostaÅ‚oÅ›ciami po Hibliotece Hadriana i meczetem Fethiye Tzami, Aeropag, Tezejon, Teatr Dionizosa, ÅšwiÄ…tynia Zeusa Olimpijskiego oraz Kalimarmaron – stadion olimpijski z IV w. p.n.e. bÄ™dÄ…cy miejscem pierwszej nowożytnej olimpiady po odrestaurowaniu.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Meteory – zbudowane na wysokich skaÅ‚ach piaskowca klasztory prawosÅ‚awne siÄ™gajÄ…ce XIV w., które znajdujÄ… siÄ™ na kraÅ„cu równiny tesalskiej niedaleko Kalampaki. Pierwsze wspólnoty religijne pojawiÅ‚y siÄ™ w tej okolicy ok. X w. i zamieszkiwaÅ‚y pobliskie jaskinie. WedÅ‚ug legendy pierwszy monastyr, nazwany później Wielkim, zaÅ‚ożyÅ‚ na skaÅ‚ach Å›w. Atanazy, który wzniósÅ‚ siÄ™ podobno na skaÅ‚Ä™ na skrzydÅ‚ach orÅ‚a. Faktem jest natomiast, że klasztor zaÅ‚ożono w 1336 r. podczas wojen miÄ™dzy Bizancjum a SerbiÄ…, kiedy mnisi potrzebowali schronienia. UkrywaÅ‚ siÄ™ tu wtedy również nastÄ™pca serbskiego tronu – Jan Paleolog. NajwiÄ™ksze czasy Å›wietnoÅ›ci przypadÅ‚y na lata panowania osmaÅ„skiego, kiedy to klasztory bardzo siÄ™ bogaciÅ‚y. Wskutek kÅ‚ótni opatów w XVIII w., a także postÄ™pujÄ…cej erozji i bÅ‚Ä™dom w budownictwie starych budynków klasztor zaczÄ…Å‚ podupadać. Z wybudowanych tu 24 klasztorów znajdujÄ…cych siÄ™ na różnych skalach, obecnie zamieszkaÅ‚ych jest 6. PoczÄ…tkowo wszystkie produkty potrzebne do życia i materiaÅ‚y budowlane byÅ‚y wciÄ…gane na linach, ale po udostÄ™pnieniu kilku monastyrów zwiedzajÄ…cym, dla ich wygody wybudowano pomosty i schody. By zwiedzić klasztor panowie muszÄ… mieć ubrane dÅ‚ugie spodnie, a panie zakryte ramiona kolana i ramiona.
Delfy – miejscowość, która w starożytnoÅ›ci byÅ‚a centrum kultu boga Apollina uważana za "pÄ™pek Å›wiata". ZnajdowaÅ‚a siÄ™ tu sÅ‚ynna wyrocznia gdzie Pytie przepowiadaÅ‚y przyszÅ‚ość. Warto zobaczyć tu ÅšwiÄ™ty OkrÄ™g oraz muzeum ze znaleziskami i starymi rycinami.
Mykeny – starożytne miasto w póÅ‚nocno-wschodniego Peloponezu, które ok. dwa tysiÄ…ce lat przed naszÄ… erÄ… byÅ‚o oÅ›rodkiem kultury mykeÅ„skiej – jednej z najstarszych w Europie. StraciÅ‚o jednak na znaczeniu już w starożytnoÅ›ci kiedy zostaÅ‚o zdobyte przez Achajów i zniszczone przez Dorów. Znajduje siÄ™ tu obecnie duże stanowisko archeologiczne, gdzie można podziwiać odkryte ruiny akropolu – nazywanego mykeÅ„ska cytadelÄ…, pozostaÅ‚oÅ›ci paÅ‚acu oraz grobowce, z których jeden przypisuje siÄ™ mitycznemu królowi Myken – Agamemnowi, dziÄ™ki znalezionej w nim zÅ‚otej masce.
Athos – Å›wiÄ™ta góra gdzie znajduje siÄ™ Republika Mnichów, posiadajÄ…ca do dziÅ› autonomiÄ™ i swojÄ… wÅ‚adzÄ™. Od póÅ‚wyspu Chalkidiki oddziela go granica strzeżona przez policjÄ™. Przed wjazdem do Athos trzeba postarać siÄ™ o wizjÄ™ wjazdowÄ… – przy wycieczkach zorganizowanych wszystkie formalnoÅ›ci zaÅ‚atwia pilot, jednak przy indywidualnym podróżowaniu może wiÄ…zać siÄ™ to z dÅ‚ugim oczekiwaniem. W republice można przebywać maksymalnie 3 dni, po tym czasie konieczne jest ubieganie siÄ™ o przedÅ‚użenie pobytu, które może być odrzucone. Warto zwiedzić niesamowity zespóÅ‚ klasztorny, do którego od 1060 r. nie mogÅ‚a wejść żadna kobieta. W republice obowiÄ…zuje skromny, stonowany strój, co w praktyce oznacza zakryte kolana i ramiona. Na póÅ‚wyspie znajduje siÄ™ 20 klasztorów, z których 17 należy do Grecji, a pozostaÅ‚e sÄ… serbskie, rosyjskie i buÅ‚garskie. Nadal zamieszkiwane jest przez mnichów i ich pomocników. Poza zawodowymi fotografami, którzy uzyskali pisemnÄ… akredytacjÄ™, istnieje zakaz robienia zdjęć, nie wspominajÄ…c o filmowaniu. WażnÄ… zasadÄ… republiki jest również zakaz przemieszczanie siÄ™ w grupach liczÄ…cych wiÄ™cej niż 10 osób dla wyznawców innych religii niż prawosÅ‚awie.
Teby – miasto, które w starożytnoÅ›ci byÅ‚o centrum polityczny Å›rodkowej części Grecji, a obecnie mieszka tu mniej niż 20 tys. ludzi. NawiÄ…zujÄ… do greckiej mitologii i opowiadaÅ„ Teby to miejsce narodzin Dionizosa, Heraklesa i późniejszego króla – Edypa. Istnieje również wiele Å›ladów Å›wiadczÄ…cych o tym, że miasto byÅ‚o jednym z centrów cywilizacji mykeÅ„skiej na podbitym lÄ…dzie. Miasto bardzo szybko siÄ™ rozwijaÅ‚o i staÅ‚o siÄ™ konkurencjÄ… Aten – rywalizacja miÄ™dzy miastami sprawiÅ‚a, ze w wojnach perskich i peloponeski Teby stawaÅ‚y siÄ™ sojusznikiem każdego kraju, chcÄ…cego podbić Ateny. NajwiÄ™kszÄ… klÄ™skÄ… miasta byÅ‚a walka z MacedoniÄ…, kiedy to miasto zostaÅ‚o prawie doszczÄ™tnie zniszczone, a wszyscy mieszkaÅ„cy dostali siÄ™ w niewolÄ™. Można podziwiać tu ruiny Kadmey – akropolu tebaÅ„skiego, na którym wybudowany garnizon macedoÅ„ski – obecnie również ruiny.