Kiedy najlepiej wybrać się do Indii?
Indie majÄ… bardzo zróżnicowany klimat, a pogoda zmienia siÄ™ w zależnoÅ›ci od pory roku i miesiÄ…ca. Dla turystów najlepszÄ… porÄ… na wizytÄ™ w Indiach sÄ… miesiÄ…ce od wrzeÅ›nia do marca, kiedy można zwiedzać twierdze, paÅ‚ace i Å›wiÄ…tynie oraz odpoczywać na plażach. Szczyt sezonu przypada miÄ™dzy październikiem a lutym i jeżeli ktoÅ› wybiera siÄ™ do Indii w tym czasie, powinien zarezerwować hotel z dużym wyprzedzeniem. DzikÄ… przyrodÄ™ można obserwować w okresie od lutego do sierpnia, a skwar panujÄ…cy od kwietnia do lipca najlepiej znoszÄ… turyÅ›ci wybierajÄ…cy siÄ™ w góry. Z koÅ„cem maja pojawia siÄ™ natomiast monsun przynoszÄ…cy obfite deszcze – pora monsunowa trwa od maja do koÅ„ca wrzeÅ›nia, a póÅ‚nocny-wschód Indii latem jest jednym z najbardziej deszczowych regionów na Å›wiecie. Urlop w Indiach powinno siÄ™ planować pod kÄ…tem wypoczywania na plażach, wypraw górskich lub zwiedzania zabytków duchowych i materialnych.
Jaka waluta obowiÄ…zuje w Indiach i jakie sÄ… orientacyjne ceny?
WalutÄ… Indii jest rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa). Wartość rupii w porównaniu do wiÄ™kszoÅ›ci walut europejskich jest niska, dlatego trzeba nastawić siÄ™ na posiadanie dużej iloÅ›ci banknotów. W Indiach należy zwracać uwagÄ™ na to, czy cena zawiera podatek (10-15%) od usÅ‚ugi i towarów, czy też nie i wtedy trzeba takÄ… kwotÄ™ doliczyć. Ceny bardzo czÄ™sto podlegajÄ… negocjacji, Indie nie sÄ… drogim krajem, a targowanie siÄ™ jest powszechnie przyjÄ™te, gdyż Hindusi bardzo czÄ™sto zawyżajÄ… ceny podawane obcokrajowcom. Ceny zdecydowanie wyższe mogÄ… obowiÄ…zywać podczas Å›wiÄ…t i festiwali oraz w miejscowoÅ›ciach leżących na uczÄ™szczanych szlakach turystycznych, a także zależą od standardu noclegu.
Gdzie i jakie pamiątki kupić w Indiach?
Podczas podróży po Indiach turystom wpadajÄ… w rÄ™ce różne ciekawostki, a wÅ‚aÅ›ciciele sklepów, stoisk i straganów namawiajÄ… nieustannie, czasami nachalnie, do robienia zakupów. Nie ma wtedy sensu siÄ™ denerwować, tylko zabrać za powszechne targowanie, by uzyskać korzystnÄ… cenÄ™ i poczuć ciekawÄ… kupieckÄ… atmosferÄ™. Tam, gdzie przebywa najwiÄ™cej turystów, zawsze jest najdrożej, dlatego warto czasami zagÅ‚Ä™bić siÄ™ w stragany miejskiego targowiska lub uliczkÄ™, na której unosi siÄ™ zapach chÄ™tnie kupowanych przez turystów kadzideÅ‚ek, fantazyjnych podstawek pod kadzidÅ‚a, lampek maÅ›lanych, przypraw i rÄ™cznie skrÄ™canych papierosów „bidi”. NajwiÄ™cej jednak sklepów znajduje w miejscach zwiÄ…zanych z turystykÄ…, niemniej wyszukane pamiÄ…tki można znaleźć na barwnych targach, w wielkich sklepach zwanych emporiami prowadzonymi przez poszczególne regiony, na muzealnych stoiskach, a nawet w dobrze zaopatrzonych sklepikach hotelowych. Jeżeli poszukuje siÄ™ jakichÅ› unikalnych, ale drogich towarów można zajrzeć do sklepów delux. Jeżeli ktoÅ› podróżuje poza dużymi miastami powinien rozglÄ…dać siÄ™ za wioskami, które majÄ… wÅ‚asnych rzemieÅ›lników i artystów, by tam nabyć unikalne pamiÄ…tki, charakterystyczne tylko dla wybranego regionu.
W wielu miejscach można znaleźć srebrnÄ… biżuteriÄ™ z kamieniami szlachetnymi, wyroby ze skóry i drewna, delikatne tkaniny z jedwabiu, kolorowe szale, bluzki i tradycyjne stroje „sari” noszone przez hinduskie kobiety. Indyjskie piÄ™kno zaklÄ™te jest także w mosiÄ…dzu, miedzi, srebrze i zÅ‚ocie – emaliowanym, grawerowanym i odlewanym, wykorzystywanym pierwotnie w rytuaÅ‚ach. Zainteresowaniem cieszÄ… siÄ™ reprodukcje marmurowych mozaik, szkatuÅ‚ki, misy z biaÅ‚ego marmuru, granitowe posążki z Mamallapuramu, figurki boga-sÅ‚onia zwiÄ…zane z mitologiÄ… indyjskÄ…, kasetki z krysztaÅ‚u lub alabastru, zwierzÄ™ce figurki z Dżajpuru, Waranasi i Biharu oraz czarne narzÄ™dzia z Orisy. Nie zna granic także indyjskie bogactwo tkanin wykonanych z wszelkich rodzajów wÅ‚ókiem naturalnych i sztucznych o rozmaitych wzorach, fakturach, splotach, deseniach i kolorach. Podobnie jest ze Å›wiatem haftów, w których Hinduski sÄ… mistrzyniami Å›wiata. Panie powinny rozglÄ…dnąć siÄ™ także za kosmetykami do wÅ‚osów oraz perfumami i olejkami znanych indyjskich firm. SymbolicznÄ… pamiÄ…tkÄ… z pobytu w Indiach zawsze jest figurka Buddy lub któregoÅ› z hinduskich bóstw, wykonana najczęściej z kamienia, mosiÄ…dzu lub drzewa sandaÅ‚owego. W turystycznym bagażu powinna również znaleźć siÄ™ paczuszka z jakÄ…Å› przyprawÄ… i aromatyczna herbata zapakowana w ozdobne pudeÅ‚ko. DobrÄ… pamiÄ…tkÄ… może okazać siÄ™ pÅ‚yta z muzykÄ… pochodzÄ…cÄ… z filmu bollywoodzkiego. Ogólnie Indie sÄ… prawdziwÄ… skarbnicÄ… pamiÄ…tek, która już przy pierwszym zetkniÄ™ciu może zafascynować bogactwem wyjÄ…tkowych towarów.
Jaki czas obowiÄ…zuje w Indiach?
Do czasu polskiego dodajemy 3,5 godziny w lecie i 4,5 w zimie.
Jak podróżować po Andamanach?
MiÄ™dzy poszczególnymi wyspami kursujÄ… promy, które w zależnoÅ›ci od kierunku i pory roku pÅ‚ywajÄ… od kilku razy dziennie do 2-3 w tygodniu. Na miejscu można także wynająć Å‚ódkÄ™, ale należy pamiÄ™tać, że na część wysp turyÅ›ci majÄ… zakaz wstÄ™pu. W sezonie kursujÄ… szybkie wodoloty. Na samych wyspach najlepiej rozglÄ…dnąć siÄ™ za wypożyczalniÄ… skuterów, by w taki sposób dotrzeć do najodleglejszych i maÅ‚o popularnych zakÄ…tków oraz na bezludne plaże. DodatkowÄ… opcjÄ… przemieszczania sÄ… rowery, riksze, taksówki i stare autobusy. Aby dostać siÄ™ do parków narodowych trzeba wykupić specjalne zezwolenie.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Jakie plaże są na Andamanach?
NajbliższÄ… plażą w pobliżu Portu Blair jest Corbyns’Cove – bardzo przyjemny odcinek wybrzeża z zagospodarowanym zapleczem, gdzie wygrzewać siÄ™ można na jasnym pisaku i chronić siÄ™ przed sÅ‚oÅ„cem w cieniu palm. Warto jednak wynająć skuter, by dotrzeć do prawdziwych rajskich plaż znajdujÄ…cych siÄ™ niemalże w każdym zakÄ…tku wyspy i tam rozkoszować siÄ™ bielusieÅ„kim piaskiem o konsystencji talku i bÅ‚Ä™kitem nieba stapiajÄ…cym siÄ™ z lazurowym morzem. Zawsze warto mieć przy sobie maskÄ™ i pÅ‚etwy, by przy okazji kÄ…pieli podziwiać barwny Å›wiat andamaÅ„skich stworzeÅ„. Na dostÄ™pnych dla turystów wyspach znajduje siÄ™ mnóstwo rajskich plaż, wystarczy tylko skorzystać z dwuÅ›ladu, by już chwilÄ™ później znaleźć siÄ™ w hamaku na palmie pochylonej nad peÅ‚nym muszelek bielusieÅ„kim piaseczkiem.
Jakie sÄ… ograniczenia celne w Indiach?
Bez cÅ‚a do Indii można wwieźć rzeczy osobiste, upominki o wartoÅ›ci do 100 USD na osobÄ™, 1 l mocnego alkoholu i 200 szt. papierosów. Bez wczeÅ›niejszej deklaracji i bez zezwolenia można wwieźć kwotÄ™ do 2,5 tys. USD. ObowiÄ…zuje caÅ‚kowity zakaz wwożenia zÅ‚ota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku) i zakaz wywożenia przedmiotów majÄ…cych powyżej 100 lat, wyrobów z koÅ›ci sÅ‚oniowej, skór zwierzÄ…t i skorup żóÅ‚wi.
Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Indiach?
Ze wzglÄ™du na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Indii zaleca siÄ™ wykupienie miÄ™dzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmuje zwrot kosztu zakupów lekarstw i Å›rodków opatrunkowych, leczenia szpitalnego, transportu do szpitala, konsultacji medycznych itp. W niektórych rejonach uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych, chociaż nie wystÄ™pujÄ… szczególne zagrożenia epidemiami i nie sÄ… wymagane żadne szczepienia. DostÄ™p do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu – w dużych miastach raczej nie ma problemu z uzyskaniem fachowej pomocy lekarskiej w szpitalach, prywatnych oÅ›rodkach zdrowia i hotelach zatrudniajÄ…cych lekarzy. W przypadku zorganizowanej wycieczki warto sprawdzić czy zawarta w cenie podróży polisa ubezpieczeniowa jest wystarczajÄ…ca i ewentualnie dokupić dodatkowÄ…, zwiÄ…zanÄ… z iloÅ›ciÄ… rodzajów ryzyka i zakresem usÅ‚ug. Wszystkie pokwitowania na lekarstwa i pomoc medycznÄ… mogÄ… być później konieczne do uzyskania wypÅ‚aty ubezpieczenia, a lekarza podczas konsultacji warto poprosić o pisemne (najlepiej w jÄ™zyku angielskim) wyszczególnienie przyjmowanych i dawkowanych leków. W przypadku potrzeby skorzystania z pomocy medycznej można skontaktować siÄ™ z ubezpieczycielem, który przy pomocy lokalnego przedstawiciela opÅ‚aci koszty leczenia.
Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.
Szczepienia ochronne nie sÄ… wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istniejÄ… zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie sÄ… zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić siÄ™ przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalajÄ…ce uniknąć zachorowania na różne choroby dostÄ™pne sÄ… na stronie internetowej PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej: www.gis.gov.pl