Kraj Jordania

Stolica: Amman
Waluta: dinar jordaÅ„ski (JOD), 1 JOD = 1000 filsów
Wiza: wiza jest wymagana
Język: arabski
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 92 300 km²
Ludność: 5 759,7 tys.

Al Balqa

Spokojna prowincja z dostępem do plaż Morza Martwego.

Informacje ogólne

Al Balqa to niewielka prowincja w póÅ‚nocno-zachodniej Jordanii sÄ…siadujÄ…ca z Izraelem oraz regionami takimi jak Amman, Az Zarqa i Ibrid. StolicÄ… administracyjnÄ… regionu jest As-Salt, peÅ‚niÄ…ce również funkcje oÅ›rodka przemysÅ‚owego, w którym najprężniej rozwija siÄ™ handel, hodowla owiec oraz rzemiosÅ‚o skórzane. Miasto poÅ‚ożone jest przy starej autostradzie prowadzÄ…cej z Ammanu do Jerozolimy, a jego nazwa nawiÄ…zuje do soli, którÄ… przed wiekami wydobywano w okolicy.

PoczÄ…tki regionu i miasta siÄ™gajÄ… czasów Aleksandra Wielkiego, który w tym miejscu postanowiÅ‚ wznieść pierwsze osady. Wzmianki o Saltus pochodzÄ… również z czasów bizantyjskich, kiedy wÅ‚adzÄ™ nad regionem sprawowaÅ‚o biskupstwo, a miasto byÅ‚o jednym z ważniejszych oÅ›rodków na wschodnim brzegu rzeki Jordan. Podobnie jak w przypadku pozostaÅ‚ych miast w okolicy, Saltus zniszczyli MongoÅ‚owie, chociaż miejscowość w kolejnych stuleciach podnieÅ›li z gruzów podwÅ‚adni suÅ‚tana Bajbarsa I rozszerzajÄ…cy wpÅ‚ywy Imperium OsmaÅ„skiego. Salt staÅ‚o siÄ™ miejscem walk w 1830 r., kiedy na podbój tego zakÄ…tka i przeciwko Turkom w Palestynie wybraÅ‚ siÄ™ Ibrahim Pasza – sÅ‚ynny generaÅ‚ w sÅ‚użbie Egiptu. Pod koniec XIX w. Salt ponownie zyskaÅ‚o na znaczeniu za sprawÄ… kupców, którzy zaczÄ™li przybywać z Nabulusu, by rozszerzyć swoje kontakty handlowe w tej części Jordanii. Z tego okresu pochodzi interesujÄ…ca zabudowa miasta, Å‚Ä…czÄ…ca style europejskie z lokalnymi. Domy z żóÅ‚tego piaskowca majÄ… uwypuklone dachy, wewnÄ™trzne dziedziÅ„ce oraz charakterystyczne, wysokie i Å‚ukowe okna. Jednym z najciekawszych budynków jest dwór Abu Jaber z freskami na sufitach i malowidÅ‚ami wykonanymi przez wÅ‚oskich artystów. Na obrzeżach znajduje siÄ™ kilka ciekawych grobowców, a turyÅ›ci, którzy majÄ… okazjÄ™ zwiedzać miasto zaglÄ…dajÄ… najczęściej do cytadeli i pozostaÅ‚oÅ›ci po XIII-wiecznej twierdzy z maÅ‚ym muzeum i szkoÅ‚Ä… rÄ™kodzieÅ‚a, gdzie można zgÅ‚Ä™bić tajniki wyrobu ceramiki, tkactwa i sitodruku. Wiele ciekawych eksponatów zachowaÅ‚o siÄ™ także w miejscowym Muzeum Archeologicznym i Folkloru z tradycyjnymi, beduiÅ„skimi strojami i przedmiotami codziennego użytku.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dead Sea Panoramic Complex – gratka dla miÅ‚oÅ›ników leniuchowania na plażach Morza Martwego. Przygotowano dla nich dogodne plaże, rewelacyjny kompleks hotelowy, restauracje, sklepy oraz centra SPA. Wszystkie atrakcje zgromadzone sÄ… na niewielkim skrawku póÅ‚nocnej części Morza Martwego. Do nowoczesnego oÅ›rodka można zajrzeć zarówno z krótkÄ… wizytÄ…, by poleżeć w nasolonych morskich wodach lub na dÅ‚użej w celu podreperowania zdrowia.

Kuchnia

Każdy turysta, który chociaż raz byÅ‚ na Bliskim Wschodzie dostrzeże w kuchni jordaÅ„skiej wpÅ‚ywy arabskie poÅ‚Ä…czone z kuchniÄ… tureckÄ…. Jedzenie sprowadza siÄ™ nie tylko do potrzeby spożywania pokarmów, ale także do pewnego rytuaÅ‚u urozmaicajÄ…cego dzieÅ„. Pomimo iż wiele restauracji serwuje typowe, europejskie jedzenie, warto skusić siÄ™ na coÅ› wyszukanego, zwiÄ…zanego z bliskowschodniÄ… kulturÄ… kulinarnÄ…. Niestety przypadÅ‚oÅ›ciÄ… krajów arabskich jest fakt, iż w wiÄ™kszoÅ›ci z nich można dostać identyczne dania, niemniej jednak nie brakuje też regionalnych przysmaków.

W tradycyjnej kuchni jordaÅ„skiej kluczowym pojÄ™ciem kulinarnym jest mezze, czyli przystawki trafiajÄ…ce na talerze w postaci saÅ‚atek, past z miÄ™sa czy warzyw, z których bez problemu można skomponować caÅ‚y obiad. Warto przy okazji pamiÄ™tać, że wedÅ‚ug bliskowschodnich tradycji powinno siÄ™ zostawić na talerzu część nienaruszonego pokarmu, by wykazać siÄ™ dobrym wychowaniem. Do przystawek podaje siÄ™ przeważnie chleb – khobz, przypominajÄ…cy naleÅ›nik wypiekany z wody i mÄ…ki, pomocny najczęściej przy nabieraniu pokarmu. TuryÅ›ci z wielkÄ… chÄ™ciÄ… zajadajÄ… siÄ™ takimi przystawkami jak: humus – puree z ciecierzycy poÅ‚Ä…czone czÄ™sto z sokiem z cytryn, oliwÄ…, czosnkiem i jogurtem; taboulech – surówka z zielonej pietruszki, miÄ™ty, pomidorów i cebuli, skropiona cytrynÄ…; baba ghanuuj – grillowane bakÅ‚ażany z różnymi dodatkami; kibbeh – klopsy z jagniÄ™ciny czy zaytuun – mocno przyprawione i marynowane oliwki. IdealnÄ… przekÄ…skÄ…, którÄ… można kupić za niewielkie pieniÄ…dze u wielu ulicznych sprzedawców jest burek, czyli ciasto francuskie wypeÅ‚nione serem lub mielonym miÄ™sem.

Z JordaniÄ… wiążą siÄ™ beduiÅ„skie specjaÅ‚y, dlatego w każdej chwili można zamówić kofte – grillowane kieÅ‚baski z mielonego miÄ™sa czy tradycyjne mahshi – warzywa nadziewane ryżem i miÄ™sem. W wielu miejscach na pierwszym miejscu w menu widnieje nazwa mansaf, czyli danie narodowe, na które skÅ‚ada siÄ™ pieczona baranina z zioÅ‚ami, ryżem, migdaÅ‚ami, nasionami sosny i orzechami. TuryÅ›ci nie wrażliwi na wyszukane smakoÅ‚yki powinni podsumować taki posiÅ‚ek baranim okiem, które może nie wyglÄ…da zachÄ™cajÄ…co, ale smakuje wyÅ›mienicie. Podobnie jak w sÄ…siednich krajach, na ulicznych skrzyżowaniach sprzedaje siÄ™ popularny falafel – kulki z ciecierzycy w chlebie pita oraz odpowiednik greckiego gyrosa, czyli shaormÄ™. Takie potrawy jak kawaÅ‚ki kurczaka z rusztu shiish tawuk można polać rozwodnionym jogurtem z solÄ… i sokiem z cytryny, natomiast wybornym daniem jest ruzz a djad, czyli ryż gotowany w warzywie z kurczakiem, prażonymi migdaÅ‚ami i orzeszkami piniowymi. Na restauracyjnych stoÅ‚ach można również zobaczyć gliniane naczynie tażin, w którym podawane sÄ… goÅ‚Ä™bie faszerowane ryżem lub zielonÄ… pszenicÄ… zwane hamam mahshi. Przy każdym posiÅ‚ku zjada siÄ™ ogromne iloÅ›ci pieczywa, niemniej nie sÅ‚uży to turystom liczÄ…cym kalorie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Na deser koniecznie trzeba spróbować różne odmiany ciasta baklava, które w Jordanii najczęściej obfitujÄ… w miód i orzeszki pistacjowe. Smakowicie wyglÄ…da ciasto oblane syropem zwane mushabak, a także ryż na mleku ruzz bi haliib. Siekane orzeszki pistacjowe dodawane sÄ… również do budyniu muhallabiyya. W upalne dni namiastkÄ™ ukojenia przynosi koktajl bananowy zmiksowany z mlekiem i miodem, a także sok z moreli mish-mish czy napój ze sÅ‚odkich pomaraÅ„czy burtuqal.

Picie herbaty i kawy jest najczęściej celebrowanym zwyczajem. HerbatÄ™ pija siÄ™ w maÅ‚ych szklaneczkach i jest to bardzo sÅ‚odki napój, chociaż można zamówić wersjÄ™ póÅ‚sÅ‚odkÄ… wassat sukar lub pozbawionÄ… cukru bidon sukar. Beduini pijajÄ… najczęściej bardzo mocnÄ… i gorzkÄ… kawÄ™ z dużą iloÅ›ciÄ… kardamonu. Taka kawa potrafi postawić na nogi, w przeciwieÅ„stwie do fajki wodnej, która jest obowiÄ…zkowym dodatkiem po obiedzie i przy wieczornym biesiadowaniu.

Obyczaje

MieszkaÅ„cy Bliskiego Wschodu sÄ… wyczuleni na punkcie dobrych manier, dlatego warto żyć z nimi w zgodzie i bez powodu nie narażać siÄ™ na niepotrzebne nieprzyjemnoÅ›ci. Dla utrzymania dobrych stosunków z przemiÅ‚ymi mieszkaÅ„cami tego kraju wchodzÄ…c do baru, sklepu czy też wsiadajÄ…c do taksówki z uprzejmoÅ›ci można przywitać siÄ™ zwrotem „salem alejkum” (pokój z tobÄ…/wami).

Liczna i udana rodzina to powód do dumy, dlatego w trakcie rozmowy na ten temat nie należy być skrÄ™powanym, a nawet dopytywać siÄ™ o stan zdrowia i samopoczucie najbliższych. PodróżujÄ…c po jordaÅ„skich miastach można zauważyć wyraźny podziaÅ‚ Å›wiata mÄ™skiego i żeÅ„skiego, w którym to mężczyźni pracujÄ…, spotykajÄ… siÄ™ po pracy, wychodzÄ… do baru na fajkÄ™ wodnÄ… czy uczestniczÄ… w życiu publicznym. DomenÄ… kobiet powinna być raczej opieka nad domem i dziećmi, chociaż Å›wiat nieustannie siÄ™ zmienia i granice takie ulegajÄ… zatarciu, niemniej jednak tak żyjÄ… tradycyjne spoÅ‚eczeÅ„stwa na Bliskim Wschodzie i takie obyczaje należy szanować.

Warto również pamiÄ™tać, że JordaÅ„czycy sÄ… wyczuleni na robienie im zdjęć bez pozwolenia, wiÄ™c fotografujÄ…c szczególnie kobiety należy wczeÅ›niej zapytać o takÄ… możliwość. W tak tradycyjnym i religijnym paÅ„stwie źle widziane jest przesadne okazywanie sobie uczuć, niemniej na wiÄ™kszÄ… swobodÄ™ można sobie pozwolić w hotelach, restauracjach i klubach. Chociaż obyczaje ulegajÄ… zmianie zwÅ‚aszcza w oÅ›rodkach turystycznych, tradycyjne spoÅ‚ecznoÅ›ci możne jeszcze spotkać w wioskach beduiÅ„skich na prowincji, szczególnie w okolicy pustyni Wadi Ramm.

O lokalnej kulturze najlepiej dowiedzieć siÄ™ od Beduina przy filiżance kawy lub herbaty. SÄ… to bardzo otwarci ludzie, przyjaźnie nastawieni do turystów. W zwiÄ…zku z napiÄ™tÄ… sytuacjÄ… politycznÄ… na Bliskim Wschodzie lepiej jednak unikać rozmów na tematy dotyczÄ…ce bieżącej sytuacji w paÅ„stwie czy sÄ…siednich krajach.

W Jordanii obowiÄ…zujÄ…cÄ… religiÄ… majÄ…cÄ… istotny wpÅ‚yw na obyczaje jest islam i przed wybraniem siÄ™ do tego kraju warto zgÅ‚Ä™bić aspekty życia religijnego, gdyż szczególnie dla Europejczyków mogÄ… okazać siÄ™ niezwykle interesujÄ…ce. Należy jednak pamiÄ™tać, że podczas zwiedzania Å›wiÄ…tyÅ„ obowiÄ…zuje odpowiedni strój i zachowanie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

JordaÅ„czycy nie sÄ… zbyt punktualni, dlatego z dystansem można podchodzić do godziny otwarcia sklepu, urzÄ™du czy odjazdu autobusu. Å»ycie w Jordanii toczy siÄ™ powoli, zgodnie z powiedzeniem „kiedy Bóg pozwoli”.

W przeciwieÅ„stwie do krajów europejskich dniem wolnym od pracy jest piÄ…tek.

Meczety wraz z minaretami stanowią wdzięczny temat fotograficzny, ale tylko z zewnątrz. Fotografowanie świątyń w środku jest zabronione, chyba że dyskretnie uda się przekupić ochronę.

Ze wzglÄ™du na sytuacjÄ™ politycznÄ… na Bliskim Wschodzie zalecane jest posiadanie przy sobie paszportu, szczególnie w pobliżu granicy izraelskiej.

Aktywny wypoczynek

Jordania jest krajem, w którym bez ograniczeÅ„ można wÄ™drować przez dzikie pustkowia, uprawiać wspinaczkÄ™ górskÄ… czy pokonywać trudnodostÄ™pne kaniony. Wystarczy tylko wyjechać poza miasto, by oddać siÄ™ wyzywajÄ…cemu, ale pasjonujÄ…cemu hobby. Popularne wÅ›ród turystów sÄ… jeep safari, przejażdżki na wielbÅ‚Ä…dach oraz szarżowanie po pustyni na quadach i koniach.

Formy aktywnego spÄ™dzania wolnego czasu oferujÄ… kompleksy hotelowe. Nie brakuje tam centrów SPA, basenów pÅ‚ywackich, kortów tenisowych, boisk do siatkówki, koszykówki i piÅ‚ki nożnej, siÅ‚owni i placów zabaw. Mniej wymagajÄ…cy turyÅ›ci mogÄ… zagrać w szachy, domino, zmierzyć siÄ™ w bilard czy porzucać lotkami do tarczy.

Wycieczki Fakultatywne

Madaba – jedno z ciekawszych miast Jordanii, w którym zachowaÅ‚o siÄ™ mnóstwo pamiÄ…tek historycznych. MadabÄ™ zamieszkiwano już od kilku tysiÄ…cleci, wspominana byÅ‚a w Starym Testamencie oraz znajdowaÅ‚a siÄ™ pod panowaniem rzymskim i nabatejskim. Osada rozwijaÅ‚a siÄ™ aż do podboju arabskiego i w tym wÅ‚aÅ›nie okresie powstaÅ‚y najpiÄ™kniejsze mozaiki. Miasto ożyÅ‚o w XIX w., kiedy w 1880 r. osiedlili siÄ™ tam chrzeÅ›cijanie uciekajÄ…cy z pogromu w Al-Karak. SÅ‚ynne mozaiki kryjÄ… siÄ™ w koÅ›ciele Å›w. Jerzego i przedstawiajÄ… najstarszÄ… znanÄ… mapÄ™ Ziemi ÅšwiÄ™tej pochodzÄ…cÄ… z bizantyjskiej Å›wiÄ…tyni datowanej na 560 rok. WÅ›ród misternie ukÅ‚adajÄ…cego siÄ™ obrazu, zaskakujÄ…cego precyzjÄ… wykonania, turyÅ›ci mogÄ… miÄ™dzy innymi rozpoznać otoczonÄ… murami JerozolimÄ™, Å‚odzie pÅ‚ynÄ…ce po Morzu Martwym oraz rzekÄ™ Jordan wypeÅ‚nionÄ… rybami. Niezwykle cenne mozaiki można podziwiać również w miejscowym parku archeologicznymi, w placówce Madaba Museum oraz koÅ›ciele Å›w. ApostoÅ‚ów.

Góra Nebo – podróżujÄ…c po Jordanii nie sposób przegapić miejsca tÅ‚umnie odwiedzanego przez pielgrzymów, poÅ‚ożonego kilka kilometrów za zachód od Madaby. Na górze Nebo Mojżesz przed Å›mierciÄ… miaÅ‚ zobaczyć ZiemiÄ™ ObiecanÄ…, której poszukiwaÅ‚ przez czterdzieÅ›ci lat bÅ‚Ä…dzÄ…c po pustyni. W miejscu domniemanego pochówku Å›wiÄ™tego wznosi siÄ™ Å›wiÄ…tynia z tarasem widokowym na DolinÄ™ Jordanu, Morze Martwe i wieże koÅ›cielne odlegÅ‚ej Jerozolimy.

Baptism Site – wczesnochrzeÅ›cijaÅ„skie centrum pielgrzymkowe, do którego obecnie zaglÄ…da wielu turystów. W tym miejscu nad Jordanem Å›w. Jan Chrzciciel udzieliÅ‚ chrztu Jezusowi Chrystusowi, zanurzajÄ…c go w wodach rzeki. TuryÅ›ci mogÄ… zwiedzić miÄ™dzy innymi fundamenty licznych koÅ›cioÅ‚ów, pozostaÅ‚oÅ›ci drogi rzymskiej oraz zobaczyć specjalne baseny chrzcielne. Nieopodal wznosi siÄ™ również Wzgórze Eliasza, z którego prorok Eliasz na ognistym rydwanie miaÅ‚ odjechać do nieba. W okolicy odkryto także ruiny dawnych Å›wiÄ…tyÅ„ z ciekawymi mozaikami.

Hammamat Ma’in – najsÅ‚ynniejsze kÄ…pielisko termalne w okolicy Morza Martwego z kilkoma obiecujÄ…cymi obiektami wypoczynkowymi. Do źródeÅ‚, których temperatura wynosi 60°C, przyjeżdżali już rzymianie, natomiast obecni kuracjusze mogÄ… korzystać z wielu atrakcji takich jak naturalny basen z wodospadem termalnym, Å‚aźnie rzymskie, jacuzzi, oraz szereg obiektów SPA dysponujÄ…cych bogatÄ… ofertÄ… zabiegów.

Dolina al-Mudżib – piÄ™kna zarówno o wschodzie, jak i zachodzie sÅ‚oÅ„ca, mieniÄ…ca siÄ™ różnymi barwami dolina, przez którÄ… wiedzie sÅ‚ynna Droga Królewska prowadzÄ…ca z Ammanu do Akaby. Część doliny objÄ™ta jest rezerwatem przyrody z licznymi drogami wiodÄ…cymi przez dno kanionu. W trakcie wÄ™drówki można podziwiać kwitnÄ…ce na wiosnÄ™ oleandry, dzikie zwierzÄ™ta oraz niezwykÅ‚e formy skalne powstaÅ‚e na skutek erozji.

Dżarasz – jedno z ciekawszych miejsc na Bliskim Wschodzie, gdzie zachowaÅ‚o siÄ™ bardzo dużo budowli pochodzÄ…cych z okresu panowania Imperium Romanum. Chociaż poczÄ…tki osady siÄ™gajÄ… czasów prehistorycznych, najwiÄ™kszy rozkwit przypada na okres hellenistyczny i rzÄ…dy Aleksandra MacedoÅ„skiego, który w tym miejscu chciaÅ‚ prawdopodobnie urzeczywistnić swoje wizje architektoniczne. Naukowcy nie sÄ… zgodni co do zaÅ‚ożycieli „polis” i wymieniajÄ… wÅ›ród nich także króla Egiptu Ptolemeusza II lub Antiocha IV, niemniej w 63 r. p.n.e. na terenach póÅ‚nocnej części Jordanii osiadÅ‚ rzymski dowódca Pompejusz zakÅ‚adajÄ…c Dekapolis – zwiÄ…zek „10 miast” i tak narodziÅ‚a siÄ™ Gereza. Budowle pozostaÅ‚e po tym okresie sÄ… idealnym odwzorowaniem rzymskich zaÅ‚ożeÅ„ architektonicznych i do obecnych czasów pobudzajÄ… u turystów historycznÄ… wyobraźniÄ™. Tryumfalnie można przejść pod kamiennym Å‚ukiem wzniesionym w 129 r. n.e. na cześć cesarza Hadriana, oczami wyobraźni spojrzeć na Hipodrom, po którym Å›cigajÄ… siÄ™ zrekonstruowane, konne rydwany lub spojrzeć z zadumÄ… na inscenizacjÄ™ walk gladiatorów. Do zabytkowego miasta można dostać siÄ™ BramÄ… PoÅ‚udniowÄ… bÄ™dÄ…cÄ… jednoczeÅ›nie jednÄ… z wielu warowni przy murach okalajÄ…cych plac „forum” i szereg gÅ‚ównych ulic, po których przed wiekami stÄ…pali rzymscy dostojnicy. WÅ›ród niezliczonych pozostaÅ‚oÅ›ci po dawnym mieÅ›cie uwagÄ™ turystów przyciÄ…gajÄ… najczęściej dwa teatry, kilka Å›wiÄ…tyÅ„, Å‚aźnie, resztki hali targowej i liczne postumenty zwane tetrapylonami. W doskonaÅ‚ym stanie zachowaÅ‚o siÄ™ nimfeum, czyli publiczna fontanna poÅ›wiÄ™cona nimfom oraz Å›wiÄ…tynia Zeusa przyciÄ…gajÄ…ca wzrok dobrze zachowanymi kilkunastometrowymi kolumnami. Spacer po gÅ‚ównej arterii miasta „cardo maxiumus” przywoÅ‚uje na myÅ›l okres rzymskich podbojów, z którymi najlepiej zapoznać siÄ™ w Muzeum Archeologicznym przedstawiajÄ…cym przedmioty wydobyte w trakcie wykopalisk. Jeżeli ktoÅ› bÄ™dzie miaÅ‚ okazjÄ™ zwiedzać ruiny w lipcu koniecznie powinien zostać na Jarash Festiwal – cyklu imprez kulturalnych rozsÅ‚awiajÄ…cych Dżarasz na Bliskim Wschodzie.

Adżulan – turyÅ›ci zaglÄ…dajÄ… najczęściej do miasta poÅ‚ożonego niedaleko Dżaraszu, by wspiąć siÄ™ do ruin arabskiego zamku górujÄ…cego nad okolicÄ…. Twierdza Kalat ar-Rabad miaÅ‚a chronić kraj przed atakami krzyżowców oraz sprawować pieczÄ™ nad pobliskimi kopalniami żelaza. Warownia kilkukrotnie byÅ‚a celem ataków ze strony MongoÅ‚ów, Mameluków i Turków. Taras widokowy w najwyższym punkcie pozwala spojrzeć na typowy, jordaÅ„ski krajobraz oraz dostrzec odlegÅ‚Ä… PalestynÄ™.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Umm Kajs – pozostaÅ‚oÅ›ci miasta zbudowanego z czarnego bazaltu zajmujÄ… nieco odmienny krajobraz póÅ‚nocnej Jordanii – rozciÄ…gajÄ… siÄ™ w sÄ…siedztwie upraw oliwek i zielonej roÅ›linnoÅ›ci na malowniczym wzgórzu, z którego rozpoÅ›ciera siÄ™ piÄ™kny widok na Wzgórza Golan, Jezioro Galilejskie oraz dolinÄ™ Jordanu i Jarmuku. Pradawna nazwa – Gadara – oznacza fortyfikacje, które przed wiekami wchodziÅ‚y w skÅ‚ad Dekapolis. Osada rozwinęła siÄ™ za czasów panowania egipskich Ptolemeuszów, chociaż okres Å›wietnoÅ›ci nastaÅ‚ wraz z objÄ™ciem rzÄ…dów przez rzymskiego wodza Pompejusza w 63 r. p.n.e. Miasto wymieniane jest także w PiÅ›mie ÅšwiÄ™tym. Chrystus z opÄ™tanych mężczyzn miaÅ‚ w tym miejscu wypÄ™dzić legion demonów i przemienić go w stado Å›wiÅ„, które nastÄ™pnie utonęło w wodach Jeziora Galilejskiego. Na terenie ruin można zwiedzić Zachodni Teatr, pozostaÅ‚oÅ›ci koÅ›cioÅ‚a z VI w., dziedziÅ„ce otoczone kolumnami i dekoracyjnÄ… fontannÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… nimfom. W ruinach miasta znajduje siÄ™ kilka traktów spacerowych, po których wÄ™drówka przenosi turystów w czasy rzymskie. Po drodze piechurzy mijajÄ… miÄ™dzy innymi BramÄ™ TyberiadzkÄ…, Å‚aźnie Herakleidesa, fundamenty bizantyjskiej bazyliki oraz bramÄ™ zachowanÄ… w formie Å‚uku tryumfalnego.

Umm Al-Dżimal – tajemnicze miasto wybudowali w I w. p.n.e. Nabatejczycy z Petry w celu kontrolowania szlaku kupieckiego. Chociaż w czasach bizantyjskich wznosiÅ‚o siÄ™ tam kilkanaÅ›cie Å›wiÄ…tyÅ„, oÅ›rodek opustoszaÅ‚ po podboju arabskim. TuryÅ›ci mogÄ… podziwiać pozostaÅ‚oÅ›ci murów obronnych z czarnego bazaltu, koszary z charakterystycznÄ… wieżą i ruiny katedry. PrzetrwaÅ‚y także pozostaÅ‚oÅ›ci domów rzymskich dostojników oraz wykute w skaÅ‚ach cysterny na wodÄ™. Spacer wÅ›ród malowniczych ruin, szczególnie wieczorowÄ… porÄ…, może okazać siÄ™ romantycznym przeżyciem.

Wyprawa do pustynnych zamków – do odlegÅ‚ych warowni najlepiej wybrać siÄ™ na zorganizowanych wycieczkach safari lub wÅ‚asnym Å›rodkiem transportu z napÄ™dem na cztery koÅ‚a. Pustynia kryje w swoim bezmiarze kilka ciekawych pozostaÅ‚oÅ›ci z minionych wieków, do których dostÄ™pu broniÄ… spalone sÅ‚oÅ„cem poÅ‚acie piachu. TuryÅ›ci najczęściej zwiedzajÄ…: Kasr al-Hallabat – ruiny wzniesionego w VII w. przez Umajjadów zamku z okazaÅ‚ym meczetem,; Hammam al-Sara – ruiny Å‚aźni; Kasr Amra – Å‚aźnie z zachowanymi freskami kapiÄ…cych siÄ™ nagich kobiet i Kasr al-Charana – zamek peÅ‚niÄ…cy funkcjÄ™ zajazdu dla karawan.

Oaza al-Azrak – jedyne takie miejsce na rozlegÅ‚ej pustyni, obejmujÄ…ce fragment mokradeÅ‚ interesujÄ…cych pod wzglÄ™dem turystycznym. W okolicy oazy znajdujÄ… siÄ™ nie tylko „zamki pustyni”, do których można dojechać miÄ™dzy innymi taksówkami, ale przede wszystkim zamek Kasr al-Azrak, do którego budowy wykorzystano bloki wykute z wulkanicznych skaÅ‚. Do czasów dzisiejszych zachowaÅ‚y siÄ™ mury z basztami, brama, liczne pomieszczenia i miniaturowy meczet. W jednym z pokoi pomieszkiwaÅ‚ sÅ‚ynny Lawrence z Arabii wspierajÄ…cy w czasie I wojny Å›wiatowej arabskie powstanie antytureckie. Nieopodal oazy znajduje siÄ™ rezerwat przyrody z ciekawymi szlakami pieszymi i punktami obserwacyjnymi.

Pella – ruiny jednego z miast Dekapolis wyrastajÄ…ce na niewysokim wzniesieniu, z którego można podziwiać DolinÄ™ Jordanu. Pella byÅ‚a zamieszkiwana od tysiÄ™cy lat, rozwijaÅ‚a siÄ™ w okresie rzymskim i czasach bizantyjskich, chociaż kres Å›wietnoÅ›ci poÅ‚ożyÅ‚y najazdy arabskie. DÅ‚ugi spacer prowadzi turystów przez ruiny tzw. wschodniego koÅ›cioÅ‚a, osiedla z epoki kanaaÅ„skiej sprzed 3 tys. lat i fundamenty domów Umajjadów. Warto pokusić siÄ™ o zdobycie okolicznego wzniesienia Tell al-Husn, na którym przed wiekami wznosiÅ‚a siÄ™ twierdza, a obecnie można odpocząć i spojrzeć na odlegÅ‚Ä… DolinÄ™ Jordanu.

Morze Martwe – z oddali morze przypomina inne zbiorniki wodne, ale już przy bliższym poznaniu niezwykÅ‚ego regionu okazuje siÄ™, że ciężko jest znaleźć na kuli ziemskiej drugie takie miejsce. ZaskakujÄ…cy akwen jest nie tylko rzadko spotykanÄ… atrakcjÄ…, ale także idealnie nadaje siÄ™ na spÄ™dzenie urlopu. TuryÅ›ci przyjeżdżajÄ… nad Morze Martwe, by rozkoszować siÄ™ fenomenalnymi widokami, pooddychać nieskazitelnie czystym powietrzem oraz zażyć emocjonujÄ…cej kÄ…pieli z możliwoÅ›ciÄ… bezÅ‚adnego unoszenia siÄ™ na tafli wodnej, a nawet siedzenia i czytania książki. Region Morza Martwego znany jest na caÅ‚ym Å›wiecie z kuracji leczniczych i pobliskich miejsc turystycznych zachÄ™cajÄ…cych do czÄ™stych wypraw. Magia Morza Martwego wiąże siÄ™ z ogromnym zasoleniem akwenu i poÅ‚ożeniem ponad 400 m p. p. m. w geologicznym uskoku ciÄ…gnÄ…cym siÄ™ na poÅ‚udnie Afryki, tworzÄ…cym tym samym najniżej poÅ‚ożone miejsce na powierzchni globu. Morze Martwe jest generalnie wielkim jeziorem Å›ródlÄ…dowym o dÅ‚ugoÅ›ci 75 km i szerokoÅ›ci dochodzÄ…cej do 18 km. ZasilajÄ… je wody rzeki Jordan i kilka strumieni, natomiast wÅ›ród pustyÅ„ okalajÄ…cych akwen można znaleźć liczne oazy z wodospadami, a także bujnÄ… roÅ›linność. Chociaż morze byÅ‚o przed wiekami kilka razy wiÄ™ksze, obecnie skÅ‚ada siÄ™ z dwóch odmiennych basenów, z których basen poÅ‚udniowy jest mniejszy i bardziej zasolony. Zbiorniki oddziela póÅ‚wysep Halaszon zwany „jÄ™zykiem”. W tajemniczej toni można obserwować intensywnÄ… krystalizacjÄ™ soli oraz ciekawe formacje solne przypominajÄ…ce góry lodowe. W zbiornikach otoczonych urwiskami i solniskami nie widać Å›ladu życia, niemniej unikalny klimat, dziÄ™ki wysokiej zawartoÅ›ci tlenu i mikroelementów, korzystnie wpÅ‚ywa na zdrowie. Turystów przyciÄ…gajÄ… jak magnes wystÄ™pujÄ…ce wzdÅ‚uż wybrzeża bogate w mineraÅ‚y czarne bÅ‚ota i gorÄ…ce źródÅ‚a siarkowe o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach leczniczych, dobrze wpÅ‚ywajÄ…ce na serce, ukÅ‚ad nerwowy, skrzela i skórÄ™, Å‚agodzÄ…c również objawy artretyzmu, reumatyzmu, bóle stawów czy rozmaite alergie. O doskonaÅ‚e samopoczucie goÅ›ci wypoczywajÄ…cych w regionie Morza Martwego dbajÄ… Å›wietnie wyposażone i luksusowe centra SPA. WzdÅ‚uż caÅ‚ej linii brzegowej najlepiej jest szukać miejsc z prysznicami, gdyż nie ma specjalnie wydzielonych kÄ…pielisk. Woda ma mulistÄ… konsystencjÄ™ i pozostawia na ciele osad, dlatego zaraz po wyjÅ›ciu z morza warto opÅ‚ukać siÄ™ czystÄ… wodÄ….

Amman – miasto może fascynować, jest peÅ‚ne bliskowschodnich kontrastów, Å‚Ä…czy tradycje z nowoczesnoÅ›ciÄ…, graniczy z pustyniÄ… i zbudowane jest z jasnego kamienia przyjmujÄ…c okreÅ›lenie „biaÅ‚ego miasta”. W Å›ródmieÅ›ciu znajduje siÄ™ mnóstwo tanich hoteli, restauracji  oraz atrakcji turystycznych, natomiast ekskluzywne zespoÅ‚y hotelowe i ambasady rozlokowaÅ‚y siÄ™ w eleganckiej dzielnicy pokrywajÄ…cej wzgórze Dżabal Amman. NajwiÄ™ksze centra handlowe i wieżowce symbolizujÄ… z kolei dzielnicÄ™ Shmeisani. Chaotyczne centrum skrywa najwiÄ™ksze atrakcje turystyczne, wÅ›ród których wyróżnia siÄ™ imponujÄ…cy Teatr Rzymski dawnego miasta Filadelfosa. Wielka widownia mieszczÄ…ca przed wiekami kilka tysiÄ™cy osób jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego okresu na terenie Jordanii. SiedzÄ…c na najwyższych Å‚awach budowli można podziwiać niezapomniany widok na miasto i niekoÅ„czÄ…cÄ… siÄ™ pustyniÄ™. Przy wejÅ›ciu na widowiskowy obiekt sprzed tysiÄ™cy lat urzÄ™dujÄ…: Muzeum Etnograficzne i Muzeum Tradycji Ludowej, z kolei przed teatrem zrekonstruowano fragment rzymskiej kolumnady oraz odeon z amfiteatralnÄ… widowniÄ…. Ciekawym budynkiem jest także tzw. nimfeum, czyli pozostaÅ‚oÅ›ci dwupoziomowego kompleksu basenów i fontann. SpacerujÄ…c wÅ›ród malowniczych, chociaż mogÅ‚oby siÄ™ wydawać, że podobnych do siebie uliczek, można dotrzeć do kilku Å›wiÄ…tyÅ„ takich jak: meczet Króla Husajna z minaretami przypominajÄ…cymi wieże tureckich meczetów, meczet Króla Abd Allaha z Muzeum Islamskim czy meczet Abu Darwish wyrastajÄ…cy na wzgórzu Dżabal al-Ashrafiyeh. Turystów urzeka jednak imponujÄ…ca Cytadela – na terenie wzgórza Dżabal al-Qala’at wznoszÄ… siÄ™ potężne mury obronne otaczajÄ…ce ciekawe zabytki. Kamienny postument i kilka kolumn przetrwaÅ‚o po Å›wiÄ…tyni Herkulesa, koÅ›cióÅ‚ bizantyjski z VI w. pozostawiÅ‚ Å›lad w postaci ruin, natomiast fundamenty paÅ‚acu Umajjadów z VII w. pokazujÄ… jak przed wiekami mogÅ‚o wyglÄ…dać życie kalifów arabskich. Ze wzgórza można podziwiać widok na jedno z ciekawszych miast Jordanii. Po zapoznaniu siÄ™ z najciekawszymi zabytkami koniecznie trzeba zajść do dzielnicy Downtown peÅ‚nej knajpek, w których można zamówić miÄ™so z grilla czy sÅ‚ynny deser „knafeh nabelseyyeh”, czyli tradycyjne ciasto z serem. Warto także zaglÄ…dnąć na barwne targowisko, by wÅ›ród dziesiÄ…tków straganów poszukać interesujÄ…cych pamiÄ…tek lub chociażby zrobić niepowtarzalne zdjÄ™cia charyzmatycznym sprzedawcom.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Al Balqa?
Sezon turystyczny w tej części Jordanii trwa przez caÅ‚y rok. W zimie jest ciepÅ‚o i przyjemnie z temperaturÄ… niespadajÄ…cÄ… poniżej 20°C i wÅ‚aÅ›nie w tym okresie pojawia siÄ™ najwiÄ™cej Europejczyków uciekajÄ…cych przed mrozami. Letnie upaÅ‚y Å‚agodzi orzeźwiajÄ…cy wiatr, chociaż należy pamiÄ™tać, że temperatura nawet w nocy oscyluje okoÅ‚o 30°, a w dzieÅ„ 40°. SÅ‚oÅ„ce Å›wieci tam przez 12 godzin dziennie, wiÄ™c turyÅ›ci majÄ… wystarczajÄ…co dużo czasu na zwiedzanie okolicznych atrakcji.

Jaka waluta obowiÄ…zuje w Jordanii i jakie sÄ… orientacyjne ceny?
WalutÄ… Jordanii jest jordaÅ„ski dinar (JOD) 1 JOD = 1000 filsów. Ceny mogÄ… siÄ™ różnić zależnie od miasta, restauracji i poziomu konkurencji jaka wystÄ™puje w poszczególnym miejscu.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Al Balqa?
TuryÅ›ci najczęściej poszukujÄ… ozdoby i biżuteriÄ™ wykonanÄ… przez Beduinów. Misterne wyroby można znaleźć w niemalże każdej miejscowoÅ›ci zwiÄ…zanej z turystykÄ…. NajwiÄ™cej sklepików funkcjonuje w okolicy pustyni Wadi Ramm oraz Petry. Dużą popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ także kosmetyki pozyskane w oparciu o mineraÅ‚y pochodzÄ…ce z Morza Martwego oraz piaskowe kompozycje zamkniÄ™te w butelkach. Na ciekawe galerie handlowe można natknąć siÄ™ przy okazji zwiedzania Madaby, Ammanu i Dżeraszu.

Poszukiwanym towarem u arabskich handlarzy jest palestyÅ„ska ceramika, barwione kubki, talerze i miski. Warto pokusić siÄ™ o zakup stylizowanego naczynia do parzenia kawy czy czajniczka. Wielu Beduinów sprzedaje także rÄ™kodzieÅ‚o w postaci gobelinów i kilimów. Z racji tego, że Jordania znana jest z wyrobu zÅ‚ota i srebra, w wielu sklepach nieskoÅ„czenie można przebierać w Å‚aÅ„cuszkach, kolczykach i broszkach. Unikalne pamiÄ…tki wyrabia siÄ™ także z masy perÅ‚owej, miedzi i drewna oliwnego. NiewielkÄ…, ale aromatycznÄ… pamiÄ…tkÄ… może okazać siÄ™ jordaÅ„ska kawa i herbata, a także bliskowschodnie orzechy, natomiast przed znajomymi warto pochwalić siÄ™ oryginalnÄ… fajkÄ… wodnÄ….

Jaki czas obowiÄ…zuje w Jordanii?
W Jordanii do czasu polskiego dodajemy 1 godzinÄ™.

Jak poruszać się po Al Balqa?
Sieć kolejowa jest w Jordanii bardzo sÅ‚abo rozwiniÄ™ta, dlatego podstawowym transportem sÄ… liniowe autobusy i charakterystyczne minibusy, chociaż najlepiej podróżuje siÄ™ klimatyzowanymi autokarami najwiÄ™kszych przewoźników. Minibusy kursujÄ… również zamiast autobusów miejskich, podmiejskich, lokalnych i dalekobieżnych. Z racji tego, że JordaÅ„czycy majÄ… luźne podejÅ›cie do czasu, minibusy wyruszajÄ… przeważnie dopiero po zebraniu siÄ™ kompletu pasażerów, aczkolwiek jest to najtaÅ„szy i najbardziej egzotyczny sposób podróżowania.

„Service” to nazwa taksówek wieloosobowych, z których również bardzo czÄ™sto korzystajÄ… turyÅ›ci. W miejscowoÅ›ciach turystycznych również można zamówić zwykÅ‚e taksówki, przy czym należy pamiÄ™tać, że cenÄ™ zawsze ustala siÄ™ przed kursem.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Po dużych miastach samochodem podróżuje siÄ™ nie najlepiej z racji tego, że panuje tam wielki tÅ‚ok, nie ma gdzie zaparkować i kierowcy nie przestrzegajÄ… przepisów drogowych, chociaż poza miastami sytuacja wyglÄ…da lepiej, drogi sÄ… dobre, przypominajÄ… autostrady i przemieszczajÄ…c siÄ™ nimi można zaoszczÄ™dzić sporo czasu. Dojazd do atrakcji turystycznych przeważnie jest oznaczony w jÄ™zyku angielskim. Warto pamiÄ™tać, że w piÄ…tki ruch publiczny w Jordanii niemalże caÅ‚kowicie zamiera.

Bez problemu można wynająć samochód, wystarczy mieć ukoÅ„czone 21 lat, posiadać przy sobie paszport i polskie prawo jazdy. Ceny za wynajem aut sÄ… stosunkowo niskie w porównaniu z innymi krajami. WynajmujÄ…c auto najbezpieczniej jest skorzystać z poÅ›rednictwa hotelu, w którym siÄ™ jest zameldowanym.

Jakie sÄ… ograniczenia celne w Jordanii?
Restrykcje celne nie odbiegajÄ… od powszechnie przyjÄ™tych standardów, a bez opÅ‚at celnych można wwieźć ubrania, aparat fotograficzny, laptopa, 200 szt. papierosów lub 200 g. tytoniu, 1 l spirytusu, 2 l wina. Kaucja może być pobierana w przypadku sprzÄ™tu elektronicznego o wysokiej wartoÅ›ci.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Jordanii?
SÅ‚użba zdrowia charakteryzuje siÄ™ wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiÄ™tać, że ubezpieczenie i usÅ‚ugi medyczne sÄ… w Jordanii kosztowne, a opÅ‚aty za wszystkie zastosowane leki i usÅ‚ugi naliczane sÄ… oddzielnie. Zaleca siÄ™ zatem wykupienie w Polsce stosownego ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego, obejmujÄ…cego wszystkie formy aktywnoÅ›ci, zgodnie z celem pobytu w Jordanii, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.

Szczepienia ochronne nie sÄ… wymagane, niemniej w niektórych krajach istniejÄ… zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie sÄ… zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić siÄ™ przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalajÄ…ce uniknąć zachorowania na różne choroby dostÄ™pne sÄ… na stronie internetowej PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Między Polską a Jordanią obowiązuje ruch wizowy. Wizę turystyczną można dostać na lotnisku i międzynarodowych przejściach granicznych. Wizy pobytowe wydawane są na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy.

Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.
Przed planowaniem podróży zaleca siÄ™ zapoznanie z ostrzeżeniami dla podróżujÄ…cych, zawierajÄ…cymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeÅ„stwa, a także przekraczania granic z krajami sÄ…siadujÄ…cymi.

SzczegóÅ‚owe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Ammanie: www.amman.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w JordaÅ„skim Królestwie Haszymidzkim
Jordania, Amman, 3, Mahmoud Seif al-Din Al- Irani Str., Al-Tla΄ Al-Sharqi, 11194
Tel.: +96 26 551259 Tel.: +96 26 5512594 Tel. dyżurny: +96 26 5512593
amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.amman.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akabie
Jordania, Akaba, Aqaba Gulf Hotel, Cornish Street, P.O. Box 1312, Aqaba 77110
Tel.: +962 3 2016636 Faks: +962 3 2018246
mazen.kawar@petratours.com mazen.kawar@pttco.com

Al Karak

Al Mafraq

Amman

At Tafilah

Az Zarqa

Dolina Petry

Irbid

Ma an

Zatoka Akaba

Jordania: Al Balqa , Al Karak , Al Mafraq , Amman , At Tafilah , Az Zarqa , Dolina Petry , Irbid , Ma an , Zatoka Akaba

Wybierz region Al Balqa , Al Karak , Al Mafraq , Amman , At Tafilah , Az Zarqa , Dolina Petry , Irbid , Ma an , Zatoka Akaba