Kraj Maroko

Stolica: Rabat
Powierzchnia: 446 550 km²
Ludność: 34 859,1 tys.
Waluta: dirham marokaÅ„ski (MAD), 1 MAD = 100 centymów
Język: arabski
Wiza: wiza nie jest wymagana (wymagany paszport)
Napięcie: 220 V

Agadir

Bajeczne plaże osłonięte malowniczą zatoką i przestronne bulwary położone przed Saharą.

Informacje ogólne

Czerwone i gorÄ…ce piaski, zielone oazy peÅ‚ne palm, niepowtarzalne ubiory mieszkaÅ„ców i karawany wielbÅ‚Ä…dów to atrakcje poszukiwane przez turystów z caÅ‚ego Å›wiata. Te wszystkie elementy można znaleźć w poÅ‚udniowym Maroku, którego punktem centralnym jest Agadir od lat wymieniany na turystycznej mapie Å›wiata obok najważniejszych kurortów Tajlandii, Meksyku czy Kuby. Miasto zostaÅ‚o zbudowane jako nowoczesny, nadmorski kurort osÅ‚oniÄ™ty przeÅ›licznÄ… zatokÄ…, wzdÅ‚uż której rozciÄ…ga siÄ™ bajeczna plaża idealnie nadajÄ…ca siÄ™ do wielogodzinnego wypoczynku. Metropolia peÅ‚na luksusowych hoteli, klubów i restauracji sÅ‚ynie również z klimatu, który przez wiÄ™kszÄ… część roku jest gorÄ…cy i ciepÅ‚y, aczkolwiek poza sezonem popularność kurortu również nie maleje. Miejsce sÅ‚ynie z doskonaÅ‚ych okolicznych plaż i bogatej infrastruktury turystycznej, gdzie wolny czas można aktywnie spÄ™dzać zwiedzajÄ…c okolicÄ™. Kontrastem dla Agadiru mogÄ… być Ksur w dolinie Dra z domami z czerwonej wypalanej gliny czy wielkie wydmy Ergu Chebbi. Na prawdziwe klejnoty poÅ‚udnia można trafić w maÅ‚ych wsiach i miasteczkach poÅ‚ożonych na żyznej równinie Sus, w Antyatlasie i wielu innych oazach, do których warto udać siÄ™ na jednodniowe wycieczki.

Agadir byÅ‚ niegdyÅ› spokojnym portem handlowym, z którego wywożono trzcinÄ™ cukrowÄ… i baweÅ‚nÄ™, a obecnie jest najwiÄ™kszym oÅ›rodkiem turystycznym z lÅ›niÄ…co biaÅ‚ymi domami, przestronnymi alejami i bulwarami, poÅ‚ożonym tuż przed SaharÄ… ZachodniÄ… na poÅ‚udniowym wybrzeżu Maroka. W mieÅ›cie nie ma zabytków, gdyż poważnie ucierpiaÅ‚o podczas trzÄ™sienia ziemi. W konsekwencji tego zaprojektowano wspaniaÅ‚e centrum turystyczne z nowoczesnÄ… architekturÄ… speÅ‚niajÄ…cÄ… oczekiwania najbardziej wymagajÄ…cych turystów.

Historia miasta wiąże siÄ™ z pierwszymi osadnikami – Felicjanami, którzy przybyli na wybrzeże poÅ‚udniowe w VII w. p.n.e., natomiast obecna nazwa pochodzi od berberskiego okreÅ›lenia oznaczajÄ…cego ufortyfikowany spichlerz. W XV w. port handlowy zaÅ‚ożyli Portugalczycy, a do miasta zaczęły przybywać saharyjskie karawany z lokalnymi produktami. W wieku XX tym atrakcyjnym i strategicznym terenem interesowali siÄ™ Francuzi i Niemcy, podobnie jak pozostaÅ‚ymi częściami wybrzeża. Sympatia Europejczyków do tego regionu nie wygasÅ‚a i do dziÅ› na plażach bardzo czÄ™sto można spotkać turystów pochodzÄ…cych wÅ‚aÅ›nie z tych krajów.

W samym mieÅ›cie pomimo braku zabytków nie można siÄ™ nudzić. Spacer po sympatycznym deptaku wzbogaca wizyta w Musee du Patrimoine Amzighe, w którym można zobaczyć miÄ™dzy innymi jak wyglÄ…daÅ‚y zabytki przed trzÄ™sieniem ziemi oraz zapoznać siÄ™ z historiÄ… berberyjskich plemion z okolic. TuryÅ›ci z dziećmi z pewnoÅ›ciÄ… spÄ™dzÄ… miÅ‚e chwile w Vallee des Oiseaux – wyschniÄ™tym korycie rzeki, gdzie urzÄ…dzono park z wolierami dla ptaków, zagrodami dla zwierzÄ…t i placem zabaw. Poszukiwacze pamiÄ…tek mogÄ… z powodzeniem wybrać siÄ™ na Marche Central – targ miejski, na którym poznajÄ… lokalny folklor i znajdÄ… ciekawe przedmioty uÅ›wietniajÄ…ce ich podróżniczÄ… kolekcjÄ™. Chociaż ceny w Maroku nie sÄ… niskie warto znaleźć jakiÅ› drobny, wyszukany prezent. IdealnÄ… osÅ‚onÄ… przed upaÅ‚ami i miejscem Å›wietnie nadajÄ…cym siÄ™ do wypoczynku po plażowaniu i zakupach jest Jardin de Olhao – park, na którego terenie można zobaczyć mury i domy wybudowane w tradycyjnym, marokaÅ„skim stylu. Dzieci bÄ™dÄ… mogÅ‚y spÄ™dzić miÅ‚o czas na placu zabaw, a doroÅ›li po konsumpcji lokalnych specjaÅ‚ów w przytulnej restauracji majÄ… szansÄ™ zmierzyć siÄ™ z wystawÄ… sztuki wspóÅ‚czesnej, schowanÄ… w maÅ‚ej galerii. Do tradycyjnych wzorców nawiÄ…zuje meczet Muhammada V, na który można spojrzeć idÄ…c po Å›wieże owoce na wielkie targowisko Suk al-Ahad. Specjalnie dla turystów powstaÅ‚a niezwykÅ‚a dzielnica La Medina d'Agadir z mnóstwem stylizowanych domów i rÄ™kodzielniczych warsztatów oferujÄ…cych wymarzone pamiÄ…tki. Åšwieże ryby sprzedawane przez rybaków i serwowane z grilla można kupić w lokalnym porcie, gdzie cumujÄ… godne uwagi kolorowe kutry i Å‚odzie rybackie. TuryÅ›ci zainteresowani historiÄ… powinni odwiedzić KazabÄ™ – ruiny w postaci okazaÅ‚ych murów i Å‚uku wejÅ›ciowego, przypominajÄ…ce o dawnej Å›wietnoÅ›ci miasta. Można tam pojechać chociażby po to, żeby zrobić pamiÄ…tkowe zdjÄ™cie – z tego urokliwego miejsca rozciÄ…ga siÄ™ wspaniaÅ‚y widok na miasto z imponujÄ…cymi wzniesieniami masywu Antyatlasu w tle.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Do Agadiru warto przyjechać jeszcze z kilku powodów. Dla turystów z dziećmi najważniejszym z nich jest kilkukilometrowa plaża w spokojnej i malowniczej zatoce oraz bezpieczny, nastawiony na turystów kurort. Drugim powodem jest przyjazny klimat, w którym liczba nasÅ‚onecznionych dni w roku przekracza 300. W styczniu – najchÅ‚odniejszym miesiÄ…cu temperatury dzienne wynoszÄ… okoÅ‚o 20ºC, a w okresie od czerwca do października siÄ™gajÄ… Å›rednio 27ºC. Po trzecie Agadir to doskonaÅ‚a baza wypadowa do zwiedzania caÅ‚ego poÅ‚udnia i najbliższych okolic, w których ciekawych zabytków również nie brakuje.

Bez wÄ…tpienia najwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… kurortu jest jednak plaża, na której panujÄ… idealne warunki do wypoczynku, gdyż dziÄ™ki zatoce jest osÅ‚oniÄ™ta od hulajÄ…cych wiatrów i fal rozbijajÄ…cych siÄ™ o wybrzeże. Piasek jest drobny i czysty, a nabrzeże patrolowane przez ratowników i policjÄ™. Jak przystaÅ‚o na idealne do plażowania miejsce w pobliżu nie zabraknie rozmaitych kawiarni, barów i restauracji, a wypożyczalnie sprzÄ™tu zapewniajÄ… dostÄ™p do wszystkich dyscyplin sportowych zwiÄ…zanych z wodÄ…. TuryÅ›ci, którzy szukajÄ… spokoju mogÄ… z powodzeniem wypoczywać na prywatnych odcinkach plaż dostÄ™pnych przy hotelach i klubach. W Agadirze nie zabraknie również rozrywki, w kurorcie można praktycznie zwiedzać niezliczone kluby nocne i bary przygotowane na obsÅ‚ugÄ™ turystycznÄ… oraz bawić siÄ™ do rana w dyskotekach zgromadzonych w centrum miasta.

Sidi Ifni – idealny kurort na spÄ™dzenie wakacji w pobliżu Agadiru z zapierajÄ…cÄ… dech w piersiach Å›nieżnobiaÅ‚Ä… hiszpaÅ„sko-mauretaÅ„skÄ… zabudowÄ…, bÄ™dÄ…cy jednoczeÅ›nie dobrÄ… bazÄ… turystycznÄ… zapewniajÄ…cÄ… wspaniaÅ‚y wypoczynek. W mieÅ›cie nie zabraknie atmosfery ciszy i spokoju, a wymarzony relaks turyÅ›ci znajdÄ… na piÄ™knej piaszczystej plaży z niepowtarzalnymi bramami skalnymi koÅ„czÄ…cymi siÄ™ w oceanie. Wybrzeże w tym miejscu doskonale nadaje siÄ™ do uprawiania surfingu i paraglidingu.

Kuchnia

MarokaÅ„ska kuchnia uważana jest za wyjÄ…tkowo smacznÄ…, co ma odzwierciedlenie w kulinarnych specjaÅ‚ach serwowanych w lokalnych restauracjach. ZawdziÄ™cza to rozmaitym wpÅ‚ywom pochodzÄ…cym z kuchni afrykaÅ„skiej, arabskiej i francuskiej, a cechÄ… charakterystycznÄ… daÅ„, którÄ… z pewnoÅ›ciÄ… dostrzegÄ… zwolennicy przypraw i zióÅ‚ jest czÄ™sto stosowany, aromatyczny szafran oraz Å›wieżo prażony i utÅ‚uczony kminek. Lokalni kucharze specjalizujÄ… siÄ™ także w dodawaniu do jedzenia ostrej papryki, kolendry, cynamonu i kurkumy. Przyprawy sypie siÄ™ zazwyczaj w koÅ„cowej fazie przyrzÄ…dzania potraw, bÄ…dź posypuje nimi już gotowe dania. Kluczowa w poszukiwaniu smaku jest także ras al-hanut, mieszanka czosnku, imbiru i kolendry, dodajÄ…ca niezwykÅ‚ego, aromatycznego smaku. Rozbieżność dotyczÄ…ca pochodzenia niektórych potraw jest tak duża,  że przyjęło siÄ™, iż: dziÄ™ki Berberom na staÅ‚e zagoÅ›ciÅ‚o w kuchni marokaÅ„skiej kuskus, Beduini wprowadzili daktyle, Arabowie sprowadzili przyprawy z Indonezji, a Maurowie dodali oliwki, orzechy, owoce i zioÅ‚a.

JednÄ… z najbardziej znanych potraw jest kuskus – bogata w skrobiÄ™ kasza pszeniczna podawana najczęściej z warzywami i miÄ™sem, ale także przyrzÄ…dzana z sosami owocowymi i na sÅ‚odko z rodzynkami, cukrem, cynamonem oraz mlekiem.

W dawniejszych czasach potrawy byÅ‚y przygotowywane nocÄ… we wspólnym wiejskim piecu chlebowym przy użyciu ciężkiego, glinianego talerza z przykrywkÄ… w ksztaÅ‚cie stożka zwanego tadżin. WÅ‚aÅ›nie od tej nazwy wzięło siÄ™ najczęściej kojarzone w marokaÅ„skiej kuchni danie gÅ‚ówne z miÄ™sa woÅ‚owego, drobiowego, jagniÄ™ciny lub baraniny (czasami z ryb) podawanego z warzywami (np.: bakÅ‚ażanami, cebulÄ…, marchewkÄ…, paprykÄ…, pomidorami) lub owocami. CaÅ‚ość przyprawiona jest zioÅ‚ami z dodatkiem oliwek, uprażonych migdaÅ‚ów, orzeszków pistacjowych lub piniowych. Tadżin podawany jest na stóÅ‚ w naczyniu, w którym siÄ™ gotowaÅ‚, a dodatkiem do specjaÅ‚u jest zawsze chleb maczany w aromatycznym miÄ™sno-warzywnym sosie. Warto pamiÄ™tać, żeby kawaÅ‚ki miÄ™sa oddzielać zawsze prawÄ… rÄ™kÄ…, gdyż taki w Maroku obowiÄ…zuje zwyczaj. Legendarnym daniem docenianym przez turystów jest pastilla – placek nadziewany farszem z goÅ‚Ä™biego miÄ™sa, przyrzÄ…dzony na bazie waraki – cienkiego ciasta.

Popularne i smaczne sÄ… także takie dania jak grillowane brochettes – szaszÅ‚yki i kebaby, można też bez problemu znaleźć pieczonego kurczaka z frytkami podawanego z surówkÄ…, w skÅ‚ad której wchodzÄ… pomidory i papryka z czosnkiem lub marchewka z dodatkiem pomaraÅ„czy. Kurczaki mogÄ… być faszerowane rodzynkami i popularnymi w Maroku draża mhammara – migdaÅ‚ami.

Najciekawsze potrawy to:

Maszwi – jagniÄ™ przyprawione szafranem, czosnkiem i paprykÄ… pieczone w glinianym piecu.

Briouats – trójkÄ…ty z ciasta wypeÅ‚nione farszem miÄ™snym, rybnym, a także owocami i orzechami lub ryżem.

Tajine – rodzaj gulaszu miÄ™snego lub rybnego z oliwkami.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Harira – zawiesista zupa na bazie baraniny z soczewicÄ…, ciecierzycÄ…, pomidorami, mocno przyprawiona.

Ulubionym dodatkiem do potraw jest pikantna szarmula – ostra pasta bÄ™dÄ…ca mieszankÄ… Å›wieżego imbiru, chili, czosnku, cebuli, pora, kolendry, kminku i biaÅ‚ego pieprzu, bez której marokaÅ„ska kuchnia nie mogÅ‚aby siÄ™ obejść.

W restauracjach poÅ‚ożonych na wybrzeżu Maroka dominujÄ… przeważnie owoce morza i tam powinni udać siÄ™ smakosze sardynek, z których poÅ‚owu Maroko sÅ‚ynie najbardziej, oraz nadziewanych strzÄ™pieli, małż, kalmarów, krewetek i ostryg. Można siÄ™ do nich przekonać widzÄ…c te smakowite rarytasy podane w wykwintny i zachÄ™cajÄ…cy sposób.

Dla Å‚asuchów znajdÄ… siÄ™ także sÅ‚odkie specjaÅ‚y serwowane w marokaÅ„skiej kuchni. Koniecznie trzeba poddać siÄ™ kulinarnej magii naleÅ›nika z miodem i masÅ‚em – beghrir czy placka z kruchego ciasta podawanego z miodem – rgajf. W cukierniach obowiÄ…zkowe do skosztowania sÄ… „rogi gazeli” – kab al-ghzal – ciastka w ksztaÅ‚cie księżyca wypeÅ‚nione sÅ‚odkim nadzieniem migdaÅ‚owym lub owocami. Kaloryczne sÄ… natomiast ciastka smażone w gÅ‚Ä™bokim tÅ‚uszczu z dziurkÄ… w Å›rodku – sfendż, mimo wszystko warto ich spróbować, gdyż kalorie można spalić w trakcie pÅ‚ywania na desce windsurfingowej.

OznakÄ… sympatii jest w Maroku czÄ™stowanie herbatÄ… ataj – mieszankÄ… sÅ‚odkiego naparu z miÄ™ty i zielonej herbaty zaparzonej w dzbanku. Picie tej herbaty jest swoistym rytuaÅ‚em, z którym czÄ™sto można siÄ™ spotkać korzystajÄ…c z goÅ›cinnoÅ›ci MarokaÅ„czyków. Napar nalewa siÄ™ do niewielkich szklaneczek z dużej wysokoÅ›ci, a po wypiciu pierwszej gospodarze proponujÄ… tradycyjnie od razu drugÄ… i trzeciÄ… – w ten sposób docenia siÄ™ ich goÅ›cinÄ™ i dobre serce. Taka szklaneczka pysznej herbatki umili też żmudne targowanie z miejscowym sprzedawcÄ….

Wysokie upaÅ‚y sprzyjajÄ… piciu soków owocowych sprzedawanych w licznych kioskach i kawiarenkach. Najsmaczniejszy jest sok pomaraÅ„czowy czÄ™sto mieszany z innymi owocami. Przed pójÅ›ciem na plażę dobrze jest zaopatrzyć siÄ™ w butelkÄ™ wody Sidi Ali, Sidi Harazem czy Oulmes.

Alkohole w Maroku sÄ… stosunkowo drogie i można je dostać tylko w restauracjach i nielicznych sklepach, gdyż jest to kraj muzuÅ‚maÅ„ski i picie alkoholu nie jest dobrze widziane, szczególnie podczas ramadanu. Niemniej alkohol jest produkowany, w upalny dzieÅ„ można rozglÄ…dnąć siÄ™ za piwem Casablanca Beer, Flag Speciale czy Stork, a po obfitych w miÄ™so obiadach dobrze jest siÄ™gnąć po butelkÄ™ wina Red Guerrouane, Rose Guerrouane, Gris de Boulaouane, Cuvee de President czy Toulal.

Obyczaje

PodróżujÄ…c do Maroka warto zapoznać siÄ™ z niektórymi obyczajami wynikajÄ…cymi z dominujÄ…cej pozycji religii muzuÅ‚maÅ„skiej obecnej we wszystkich dziedzinach życia. OgólnÄ… zasadÄ… jest, że przebywajÄ…c w miejscach publicznych powinno siÄ™ mieć zasÅ‚oniÄ™te „nieskromne” części ciaÅ‚a, dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, mieszkaÅ„cy Maroka szczególnie zwracajÄ… uwagÄ™ na to w prowincjonalnych miejscowoÅ›ciach. Poza terenem eleganckich hoteli za szokujÄ…ce mogÄ… uchodzić zbyt swobodne stroje, zwÅ‚aszcza u kobiet (np. spódnice mini, bluzki z odkrytymi ramionami, szorty, zbyt obcisÅ‚e ubrania). Takich strojów (dotyczy to również zbyt krótkich spodni u mężczyzn) należy unikać, zwÅ‚aszcza przy podróżach na poÅ‚udnie kraju i z dala od oÅ›rodków turystycznych. Natomiast tradycyjnym ubiorem MarokaÅ„czyków jest dżellaba – dÅ‚ugi pÅ‚aszcz z kapturem, noszony zarówno w zimie jak i w lecie.

MarokaÅ„czycy to dumny naród, co można zauważyć już w pierwszym kontakcie z tymi przemiÅ‚ymi ludźmi. Z przypadkowych rozmów wynika, że liczne opowieÅ›ci sÄ… delikatnie ubarwiane, a uzyskanie prostej odpowiedzi czÄ™sto porównywane jest do targowania siÄ™. Najpopularniejsze powiedzenie w Maroku to inszallah – „jeÅ›li Bóg chce” i pokazuje, że z takiej wÅ‚aÅ›nie filozofii wywodzi siÄ™ marokaÅ„ska mentalność.

BÄ™dÄ…c w Maroku Å‚atwo zauważyć, że Å›wiat kobiet i mężczyzn znacznie różni siÄ™ od siebie. DomenÄ… kobiet jest przede wszystkim dom i rodzina, natomiast mężczyźni zajmujÄ… miejsca publiczne takie jak ulice, targowiska czy bary. MuzuÅ‚maÅ„ska tradycja wymaga też, aby kobiety w miejscach publicznych miaÅ‚y zasÅ‚oniÄ™te twarze. Turystek ten podziaÅ‚ nie dotyczy, niemniej muszÄ… wziąć pod uwagÄ™ fakt, że przesiadujÄ…c samotnie w restauracji bÄ™dÄ… przedmiotem zaczepek czy nawet mogÄ… zostać poproszone o rÄ™kÄ™. Dużą rolÄ™ w życiu spoÅ‚ecznym odgrywa także rodzina. Po Å›lubie mÅ‚oda para wraz z dziećmi mieszka przeważnie z rodzicami, a rodzinne spotkania gromadzÄ… najczęściej kilkadziesiÄ…t osób.

TuryÅ›ci nie powinni publicznie okazywać uczuć, np.: przytulać siÄ™ czy caÅ‚ować, może to wywoÅ‚ać protesty otoczenia, zwÅ‚aszcza na prowincji. W bezpoÅ›rednich rozmowach lepiej nie poruszać takich tematów jak szczegóÅ‚y życia rodziny królewskiej czy krytyka króla i monarchii. Nie powinno siÄ™ też publicznie piÄ™tnować zasad islamu i postaci Proroka, co mogÅ‚oby wywoÅ‚ać powszechne oburzenie.

MarokaÅ„czycy czÄ™sto zapraszajÄ… do swoich domów nawet przypadkowo spotkanych turystów, co Å›wiadczy o ich niebywaÅ‚ej goÅ›cinnoÅ›ci. Warto ofiarować wtedy gospodarzowi jakiÅ› maÅ‚y podarunek, np.: sÅ‚odycze czy owoce. Wtedy nastÄ™puje rytuaÅ‚ picia herbaty, a w trakcie spożywania podanego posiÅ‚ku należy posÅ‚ugiwać siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie prawÄ… rÄ™kÄ….

ZwiedzajÄ…c kraj należy pamiÄ™tać, że wstÄ™p do meczetów majÄ… tylko muzuÅ‚manie, poza tymi, które faktycznie sÄ… turystom udostÄ™pnione. Podobnie jest z cmentarzami i grobami marokaÅ„skich Å›wiÄ™tych zwanych marabutami. Dla turystów dostÄ™pne do zwiedzania sÄ… jedynie cztery muzuÅ‚maÅ„skie miejsca kultu: meczet Hasana II w Casablance, część pomieszczeÅ„ meczetu Moulaya Ismaila w Meknesie, mauzolea Mohammeda V w Rabacie oraz Moulaya Ali Cherifa w Rissani (poÅ‚udnie Maroka).

Popularne wÅ›ród turystów sÄ… marokaÅ„skie Å‚aźnie –  hammamy, w których spotykajÄ… siÄ™ albo sami mężczyźni, albo wyÅ‚Ä…cznie kobiety. Nie ma wspólnych Å‚aźni, a decydujÄ…c siÄ™ na takÄ… formÄ™ relaksu należy zabrać z sobÄ… mydÅ‚o, szampon, rÄ™cznik, myjkÄ™, klapki i matÄ™ do siedzenia. CiekawostkÄ… dla kobiet sÄ… ghassul – specjalne glinki speÅ‚niajÄ…ce funkcjÄ™ naturalnego pillingu, można je kupić w pobliżu Å‚aźni i zwykÅ‚ych kioskach.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Maroko słynie z henny, barwnika wykorzystywanego do zdobienia ciała na zasadzie zmywalnego tatuażu. Na ulicach często można spotkać kobiety ze skomplikowanymi malunkami na dłoniach i stopach przypominającymi koronkowe rękawiczki. W kioskach bez problemu kupuje się szablony takich tatuaży i barwniki do wypełniania pustych miejsc.

Na ulicach czÄ™sto można usÅ‚yszeć muzykÄ™ chaabi – poÅ‚Ä…czenie stylów wspóÅ‚czesnej muzyki arabskiej z Bliskiego Wschodu, lokalnych gatunków muzycznych, europejskiego rocka i muzyki pop z zachodniej Afryki.

Fotografowanie obiektów rzÄ…dowych i wojskowych jest zabronione, należy także uważać  przy robieniu zdjęć przypadkowym osobom, gdyż mogÄ… sobie tego nie życzyć lub zażądajÄ… za to wysokiej opÅ‚aty (tak może być np.: w przypadku zaklinaczy węży czy sprzedawców wody). BÄ™dÄ…c w Maroku koniecznie trzeba zrobić pamiÄ…tkowÄ… fotkÄ™ przy drogowskazie „Timbuktu – 52 dni” umieszczonym na poczÄ…tku karawanowego szlaku u wrót Sahary.

TuryÅ›ci o sÅ‚abych nerwach nie powinni wybierać siÄ™ na zakupy ponieważ MarokaÅ„czycy sÅ‚ynÄ… z zamiÅ‚owania do targowania siÄ™. WchodzÄ…c do sklepu, w którym nie ma wywieszonych cen należy zarezerwować sobie trochÄ™ czasu na dÅ‚uższÄ… rozmowÄ™ ze sprzedawcÄ….

Islam zabrania picia alkoholu, dlatego nie jest on sprzedawany w zdecydowanej większości tanich restauracji i jadłodajni oraz w sklepach spożywczych. Można go kupić tylko w supermarketach lub w nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz w restauracjach lepszych hoteli.

Dawanie napiwków zwanych bakszyszem za wszelkiego rodzaju usÅ‚ugi jest ogólnie przyjÄ™tym zwyczajem, w restauracjach jest to przeważnie 5-10%. Do hoteli nie można wnosić żywnoÅ›ci i napojów zakupionych w innym miejscu, za niestosowne uchodzi też wynoszenie posiÅ‚ków z restauracji hotelowych. W okresie ramadanu wiÄ™kszość sklepów i lokali gastronomicznych jest zamkniÄ™ta w ciÄ…gu dnia, wiÄ™c zakupy lepiej robić wieczorami.

ZwÅ‚aszcza w miastach o dużym natężeniu ruchu turystycznego podróżny bywa obiektem natarczywych propozycji ze strony oferujÄ…cych usÅ‚ugi pseudo-przewodników. Należy grzecznie, ale stanowczo odrzucić wszelkie propozycje. Lepiej skorzystać z usÅ‚ug licencjonowanego przewodnika. TrasÄ™ zwiedzania i opÅ‚atÄ™ trzeba uzgodnić wczeÅ›niej. Warto wiedzieć, że przewodnik nalicza prowizjÄ™ od każdego towaru zakupionego przez turystÄ™ oraz od rachunku w restauracji. Jeżeli turysta nie zamierza kupować kosztownych pamiÄ…tek, powinien to wyraźnie zaznaczyć, inaczej ryzykuje, że przewodnik bÄ™dzie go prowadziÅ‚ od sklepu do sklepu. PodróżujÄ…c po tym kraju można wiele siÄ™ nauczyć...

Aktywny wypoczynek

W Maroku można wypoczywać na wiele sposobów, nie tylko leżąc na plaży. Bogata infrastruktura sportowa oferuje wiele dyscyplin, które bez problemu można uprawiać w trakcie urlopu. MiÅ‚oÅ›nicy górskich wÄ™drówek mogÄ… z powodzeniem wybrać siÄ™ na zbocza Atlasu Wysokiego, Åšredniego oraz Antyatlsu, natomiast zagorzali zwolennicy sportów wodnych z pewnoÅ›ciÄ… nie bÄ™dÄ… siÄ™ nudzić, gdyż wybrzeże atlantyckie jest bardzo dÅ‚ugie i zaopatrzone w doskonaÅ‚Ä… bazÄ™ sportowÄ… (narty wodne, skutery, rowery wodne, nurkowanie, paralotnie). Najbardziej uznane sporty wodne to surfing i windsurfing, a silne wiatry na wybrzeżu i wysokie fale idealnie nadajÄ… siÄ™ do ich uprawiania. Centrum windsurfingu jest As-Sawira zwana miastem wiatrów, a spokojna zatoka Agadiru pozwoli na stawianie pierwszych kroków w tej dyscyplinie. MarokaÅ„skie pustkowia to także doskonaÅ‚y teren dla miÅ‚oÅ›ników jazdy terenowej. Zorganizowane eskapady samochodów terenowych sÄ… w ofercie wielu biur i agencji turystycznych, a popularnoÅ›ciÄ… cieszy siÄ™ także podróżowanie na quadach. W ważniejszych oÅ›rodkach turyÅ›ci majÄ… do dyspozycji stadniny koni, natomiast niezwykle egzotyczne i lubiane sÄ… przejażdżki po piaszczystych wydmach na grzbietach wielbÅ‚Ä…dów. Poganiaczy wielbÅ‚Ä…dów można spotkać wszÄ™dzie, gdzie sÄ… turyÅ›ci. Bardziej wyrafinowani wczasowicze mogÄ… zagrać w golfa na Å›wietnie przygotowanych polach lub poćwiczyć grÄ™ w tenisa ziemnego na przyhotelowych kortach. DoskonaÅ‚ym Å›rodkiem podróżowania w górach jest rower, a wypożyczalnie tego sprzÄ™tu można znaleźć we wszystkich miejscach zwiÄ…zanych z turystykÄ…. Wiele atrakcji zostaÅ‚o przygotowanych dla dzieci, np.: Safari – wycieczka w góry Atlasu Åšredniego, gdzie można zobaczyć dzikie maÅ‚py. W gÅ‚Ä™bi kraju organizowane sÄ… spÅ‚ywy kajakami i tratwami po rzekach Atlasu Wysokiego, a popularny rafting cieszy siÄ™ dużym zainteresowaniem wÅ›ród turystów wypoczywajÄ…cych w Maroku.

Na póÅ‚nocy Agadiru znajduje siÄ™ idealne miejsce dla windsurferów zwane Killer Point. Jest to cypel, o który rozbijajÄ… siÄ™ fale sprawiajÄ…ce groźne wrażenie, ale dla miÅ‚oÅ›ników tego sportu to idealne miejsce na podwyższenie adrenaliny. Podobnym miejscem surfingowym sÄ… tzw. Boilers, w tym przypadku urozmaicone pozostaÅ‚oÅ›ciami statku, który utknÄ…Å‚ na mieliźnie i wystaje ponad wodÄ™. Bardzo duże fale uchodzÄ… w tym miejscu za najlepsze na wybrzeżu.

Wycieczki Fakultatywne

Aurir i Tamraght – do miejscowoÅ›ci okreÅ›lanych jako Banana Villages zaglÄ…dajÄ… miÅ‚oÅ›nicy windsurfingu i plażowania, gdyż panujÄ…ce tam warunki idealnie nadajÄ… siÄ™ do tego typu wypoczynku. PiÄ™kna plaża Banana Beach przecina w tym miejscu rzekÄ™ Tamraght wpÅ‚ywajÄ…cÄ… do oceanu i zaprasza niezwykle kuszÄ…cym widokiem. Wypoczynek na zÅ‚otych plażach umila prawdziwy smak bananów pochodzÄ…cych z okolicznych plantacji.

Rajska Dolina Imuzzar Idau Tanan – ciekawÄ… i niezwykle pasjonujÄ…cÄ… wycieczkÄ™ można odbyć w wolnej chwili do przeuroczego zakÄ…tka z wÄ…skimi, gÅ‚Ä™bokimi i skalistymi przeÅ‚omami oraz palmowymi zagajnikami. TuryÅ›ci odwiedzajÄ…cy to miejsce przemierzajÄ… najczęściej malowniczÄ… drogÄ™ poprowadzonÄ… wzdÅ‚uż budzÄ…cego zachwyt potoku. W Rajskiej Dolinie poczÄ…tek biorÄ… liczne szlaki turystyczne, z których można podziwiać niezwykÅ‚Ä… okolicÄ™. NajwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… przyciÄ…gajÄ…cÄ… turystów jest wodospad z przyjemnÄ… okolicÄ… nadajÄ…cÄ… siÄ™ na piknik.

Park Narodowy Sus Massa – najciekawszy park Maroka poÅ‚ożony jest na poÅ‚udnie od Agadiru i rozciÄ…ga siÄ™ miÄ™dzy wpadajÄ…cymi do Atlantyku rzekami Sus i Massa. W niezwykle zróżnicowanym krajobrazie turyÅ›ci mogÄ… podziwiać wydmy, klify, tereny stepowe i lasy, a dzika przyroda tego miejsca z pewnoÅ›ciÄ… usatysfakcjonuje miÅ‚oÅ›ników piÄ™knych krajobrazów.

Tiznit – miasto zasÅ‚uguje na uwagÄ™ zwiedzajÄ…cych, gdyż upiÄ™ksza je niepowtarzalna, jednorodna zabudowa oraz malownicze XIX-wieczne mury obronne z kilkudziesiÄ™cioma basztami i kilkoma bramami. TuryÅ›ci mogÄ… liczyć na gorÄ…ce przyjÄ™cie ze strony drobnych sprzedawców pamiÄ…tek oraz fachowÄ… obsÅ‚ugÄ™ lokali gastronomicznych. W stosunkowo mÅ‚odej historii miasto zasÅ‚ynęło jako oÅ›rodek oporu przeciwko francuskiej okupacji, w zwiÄ…zku z tym koniecznie trzeba zobaczyć Meszwar – najważniejszy plac miasta ze zwartÄ… zabudowÄ… podkreÅ›lonÄ… rzÄ…dem arkad, gdzie wieczorami lokalni gawÄ™dziarze opowiadajÄ… przeróżne historie, a zaklinacze węży bawiÄ… siÄ™ niebezpiecznie ze swoimi pupilami. Warto przespacerować siÄ™ w kierunku Wielkiego Meczetu Al-Masdżid al-Kabir, choć droga po zawiÅ‚ych uliczkach może sprawić nie lada trudność orientacyjnÄ…, na dobrÄ… sprawÄ™ umilajÄ…cÄ… spacer. W pobliżu meczetu warto przysiąść koÅ‚o BÅ‚Ä™kitnego ŹródÅ‚a – dawnego ujÄ™cia wody w mieÅ›cie i wysÅ‚uchać niezwykÅ‚ej opowieÅ›ci o patronce miasta snutej przez miejscowych trubadurów.

Legzira – niezwykÅ‚e miejsce z niepowtarzalnÄ… plażą charakteryzujÄ…cÄ… siÄ™ drobnym piaskiem oraz nietypowymi Å‚ukami skalnymi utworzonymi przez pÅ‚ywy oceaniczne. W malowniczej scenerii można wypoczywać przez dÅ‚ugie godziny i w odosobnieniu cieszyć siÄ™ promieniami sÅ‚onecznymi.

Tafrawut – do spokojnego miasteczka poÅ‚ożonego w sercu Antyatlasu powinni wybrać siÄ™  miÅ‚oÅ›nicy górskich wÄ™drówek, gdyż malownicze doliny z niezwykÅ‚ymi formami skalnymi, rytami naskalnymi i niemal Å›redniowieczne wioski sÄ… krajobrazem budzÄ…cym zachwyt i osÅ‚upienie. WspaniaÅ‚e tereny z niespotykanymi rysunkami w Tazzice i tworami skalnymi Le Chapeau de Napoleon najlepiej zwiedzić rowerem, który bez problemu można wypożyczyć w okolicy.

Tarudant – stolica Antyatlasu, której gÅ‚ównÄ… atrakcjÄ… sÄ… mury obronne z poÅ‚ożonymi w tle górami Atlasu Wysokiego. Miasto wyglÄ…da jak stara forteca poÅ‚ożona na szlaku handlowym i potrafi zuroczyć miÅ‚oÅ›ników historii. PoczÄ…tek osady datuje siÄ™ na XI w., co podkreÅ›la wartość historycznÄ… miejsca. Przyjemnie spaceruje siÄ™ po tÄ™tniÄ…cych życiem placach Talmoklate i Assarag, gdzie lokalnÄ… codzienność najlepiej obserwować w przerwie zwiedzania z licznych restauracji, zajadajÄ…c jednoczeÅ›nie kuskus. W poszukiwaniu cennych pamiÄ…tek warto też zajść na dwa place targowe, czyli tzw. „suki”: berberyjski i arabski. Poszukiwaniu przysÅ‚owiowego „wszystkiego” towarzyszy charakterystyczny marokaÅ„ski rozgardiasz z ostro targujÄ…cymi siÄ™ sprzedawcami. Najbardziej poszukiwanym towarem sÄ… wysokiej jakoÅ›ci skóry, z których wyrobu sÅ‚ynÄ… miejscowe garbarnie. Koniecznie trzeba znaleźć czas, żeby odbyć dÅ‚ugi spacer wzdÅ‚uż murów obronnych powstaÅ‚ych za panowania Sadytów w XVII w. FascynujÄ…cym zjawiskiem dla przybywajÄ…cych do miasta turystów jest zmieniajÄ…ca siÄ™ barwa zabudowy na jasny brÄ…z przechodzÄ…cy przez żółć i gÅ‚Ä™bokÄ… czerwieÅ„, w zależnoÅ›ci od pory dnia. Po stromych schodach warto wejść na mury, żeby podziwiać malowniczÄ… okolicÄ™ z ulicami wysadzanymi palmami i drzewami pomaraÅ„czowymi. Å»elaznym punktem w trakcie zwiedzania miasta jest kazba – imponujÄ…ca twierdza bÄ™dÄ…ca niezwykle skomplikowanym obiektem architektonicznym.

Dolina Ammaln – z po zwiedzeniu Tafrawutu warto zaliczyć chwilÄ™ wytchnienia w górskiej oazie liczÄ…cej kilkadziesiÄ…t berberyjskich wiosek poÅ‚ożonych na stokach góry Dżabal Lakst. Kontrast miÄ™dzy surowym szczytem a bogatÄ… roÅ›linnoÅ›ciÄ… zÅ‚ożonÄ… z drzew oliwnych, arganowych, palm oraz migdaÅ‚owców jest niesamowity i ujmuje czarem marokaÅ„skiego krajobrazu. ZnajdujÄ… siÄ™ tam także tajemnicze rysunki skalne, do których najlepiej dotrzeć na wielbÅ‚Ä…dzie.

Oaza Id-Aissa – niewielki teren znany jest z okolicznych, zabytkowych spichlerzy peÅ‚niÄ…cych przed wiekami funkcje warowne. Jedna z takich budowli znajduje siÄ™ przykÅ‚adowo w wiosce Amtoudi, gdzie wybrać siÄ™ można również na idealny do pieszych wÄ™drówek skalny masyw. Warto przespacerować siÄ™ uliczkami ozdobionymi starymi drzwiami tradycyjnych zabudowaÅ„, by później wyruszyć na szlak wspaniaÅ‚ego wÄ…wozu kryjÄ…cego siÄ™ w sercu różnorodnej roÅ›linnoÅ›ci, drzew oliwnych, palm i migdaÅ‚owców.

Kulmim – najlepsza baza wypadowa poÅ‚udniowego Maroka do zwiedzania pustynnych oaz. Znajduje siÄ™ tam kilka hoteli i pensjonatów. Warto zwiedzić barwny targ i przespacerować siÄ™ po starym mieÅ›cie z maÅ‚ymi uliczkami i glinianymi domami. Na ulicach piÄ™knej medyny pojawiajÄ… siÄ™ „bÅ‚Ä™kitni ludzie” – wojownicy w niebieskich szatach pozujÄ…cy do zdjęć w zamian za niewielki bakszysz oraz tancerze prezentujÄ…cych turystom swoje akrobacje taneczne. NiezwykÅ‚ym przeżyciem może okazać siÄ™ wizyta w pobliskiej oazie Tighmert, gdzie w cieniu palmy można przyjrzeć siÄ™ rolnikom i codziennemu życiu prowadzonemu wÅ›ród pustynnej zabudowy.

Tijut – popularne miejsce wÅ›ród turystów zafascynowanych historiÄ… o „Ali Babie i czterdziestu rozbójnikach”. Twierdza znana z filmu o takim wÅ‚aÅ›nie tytule jest jednÄ… z najpiÄ™kniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w poÅ‚udniowym Maroku, a zwiedzanie można z powodzeniem rozszerzyć o smaczny obiad w klimatycznej restauracji.

WÄ…wóz Ajt Mansur – malowniczy zakÄ…tek sÅ‚ynÄ…cy z palmowych zagajników i berberyjskich wiosek, które można zwiedzać zarówno wynajÄ™tym samochodem jak i rowerem.

As-Sawira (Essaouira) – jednÄ… z letnich stolic nie tylko regionu, ale i caÅ‚ego wakacyjnego Maroka jest oferowana jako cel podróży przez wiele agencji turystycznych. Popularne wÅ›ród turystów „miasto wiatrów” ma wiele do zaoferowania. InteresujÄ…ce jest przede wszystkim samo poÅ‚ożenie u stóp niskich wzgórz poprzecinanych kamienistymi poletkami oraz na przepiÄ™knym wybrzeżu atlantyckim, gdzie dominujÄ… domy o biaÅ‚o-niebieskich barwach, wzbogacone różnokolorowymi kwiatami. Oceaniczne fale rozbijajÄ… siÄ™ tam o fortyfikacje wyrastajÄ…ce na poszarpanych skaÅ‚ach, z których dostrzec można piaszczystÄ… zatokÄ™ i skaliste wysepki wynurzajÄ…ce siÄ™ z rozlegÅ‚ego bÅ‚Ä™kitu. Miasto oczarowuje i uwodzi turystów zarówno historiÄ…, jak i wspaniaÅ‚ymi zabytkami.
Jako pierwszy zawitaÅ‚ tam w 500 r. p.n.e. kartagiÅ„ski żeglarz Hannon podróżujÄ…cy na Wyspy Zielonego PrzylÄ…dka, a później pojawili siÄ™ Rzymianie, którzy ustanowili podlegÅ‚ego im mauretaÅ„skiego wÅ‚adcÄ™, króla JubÄ™ II. Zalety portu w XVI w. docenili Portugalczycy, którzy wznieÅ›li sÅ‚ynnÄ… fortecÄ™ Castelo Real de Mogador. Twierdza przetrwaÅ‚a kolejne stulecia, ale obecne miasto i bazÄ™ marynarki wzniósÅ‚ w XVIII w. suÅ‚tan Muhammad ibn Abdullah. Z portu korzystali gÅ‚ównie żydowscy agenci handlujÄ…cy zÅ‚otem, koÅ›ciÄ… sÅ‚oniowÄ… i niewolnikami, a architekci sprowadzeni z Francji pozostawili interesujÄ…cÄ… architekturÄ™. Przez kolejne stulecia byÅ‚ to jedyny marokaÅ„ski port otwarty dla europejskich statków, dziÄ™ki czemu As-Sawira staÅ‚a siÄ™ jednym z najwiÄ™kszych oÅ›rodków handlowych kraju i kwitnÄ…cym miastem. Trudno nie ulec urokowi najstarszej części miasta – medyny, którÄ… zwiedza siÄ™ pieszo, gdyż jest zamkniÄ™ta dla ruchu koÅ‚owego. Å»ycie towarzyskie skupia siÄ™ na Place Moulay Hassan, gdzie w eleganckich wnÄ™trzach gromadzÄ… siÄ™ opaleni turyÅ›ci. GÅ‚ówna ulica handlowa to Avenue de l’Istiqual Sidi Mohammed Ben Abdullah, wzdÅ‚uż której skupiÅ‚o siÄ™ najwiÄ™cej sklepów z pamiÄ…tkami oraz kafejek. Å»yciem tÄ™tni również port rybacki, w którym targi rybne i licytowanie poÅ‚owów to bardzo interesujÄ…ce widowiska. Zabytkowa jest brama portowa i waÅ‚y obronne zwane Scala, z których można podziwiać plażę, miasto i wyÅ‚aniajÄ…ce siÄ™ z oceanu Wyspy Purpurowe. TuryÅ›ci najczęściej robiÄ… sobie zdjÄ™cia przy zabytkowych armatach ozdobionych europejskimi godÅ‚ami. Jeżeli ktoÅ› zaplanowaÅ‚ sobie w As-Sawirze dÅ‚uższy pobyt, z powodzeniem może zwiedzić Muzeum Sidi Mohammed Ben Abdullah, gdzie zgromadzono przedmioty reprezentujÄ…ce sztukÄ™ i kulturÄ™ ludowÄ… z okolic, starÄ… dzielnicÄ™ żydowskÄ… oraz stare cmentarze. Jak w niemalże każdym marokaÅ„skim mieÅ›cie, tÅ‚umy ludzi można spotkać na gwarnym Targu Jdid, zlokalizowanym po obu stronach Avenue Mohammed-Zerktouni. Powodem, dla którego turyÅ›ci najczęściej wybierajÄ… kurort na wypoczynek jest dÅ‚uga, szeroka i piaszczysta plaża, smagana czÄ™sto silnymi wiatrami, które także przyciÄ…gajÄ… miÅ‚oÅ›ników windsurfingu i kitesurfingu. TuryÅ›ci korzystajÄ… czÄ™sto z takiej atrakcji, jak wycieczki statkiem poÅ‚Ä…czone z Å‚owieniem ryb, kÄ…pielami oraz obserwacjÄ… zachodów sÅ‚oÅ„ca i objÄ™tych ochronÄ… Wysp Purpurowych.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Asfi – atrakcjÄ… tego miasta sÄ… imponujÄ…ce portugalskie fortyfikacje oraz wspaniaÅ‚a medyna z licznymi zabytkami. TuryÅ›ci poszukujÄ…cy pamiÄ…tek z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dÄ… usatysfakcjonowani odwiedzajÄ…c to miejsce produkujÄ…ce najznamienitsze wyroby ceramiczne. Wszystkie godne uwagi zabytki zlokalizowane sÄ… w medynie, miÄ™dzy innymi wspaniaÅ‚a twierdza Dar al-Bahr poÅ‚ożonej na skalistej skarpie bezpoÅ›rednio nad Atlantykiem. Ustawione na dziedziÅ„cu dziaÅ‚a wciąż broniÄ… imponujÄ…cej fortecy, z której ku uciesze turystów rozpoÅ›ciera siÄ™ piÄ™kny widok na okoliczne medyny, wybrzeże i zatoki. Asfi oferuje turystom bardzo dobre zaplecze noclegowe oraz piaszczystÄ… plażę poÅ‚ożonÄ… za portem.

Al-Dżadida – Å›wietne miejsce na spÄ™dzenie zarówno caÅ‚ego urlopu jak i kilku dni. W kurorcie króluje wspaniaÅ‚a, ufortyfikowana starówka z czasów portugalskich, a gÅ‚ównÄ… atrakcjÄ… jest przyciÄ…gajÄ…ca turystów cytadela wpisana na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO. Uroku temu miejscu dodaje spokojna, piaszczysta plaża ulokowana nad malowniczÄ… zatokÄ…. Idealny wypoczynek można znaleźć również w pobliżu Plage Haouzia – plaży Hawzija przy której rozlokowany jest duży kompleks turystyczny z wspaniaÅ‚ym zapleczem do uprawiania sportów wodnych.

Marrakesz – niezwykÅ‚e miasto, po którym poruszanie ze wzglÄ™du na masÄ™ krÄ™tych uliczek, zauÅ‚ków i mini-placyków jest nie lada wyzwaniem, ale poradzi sobie z tym każdy wprawiony turysta. Jedynie w trakcie przechodzenia przez ulicÄ™ należy wykazać siÄ™ niemaÅ‚ym refleksem, gdyż miejscowi kierowcy uchodzÄ… za bardzo roztargnionych. Najważniejsze atrakcje Marrakeszu znajdujÄ… siÄ™ w sÄ…siedztwie placu Dżami al-Fana i bez problemu można je zwiedzić poruszajÄ…c siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na pieszo. To najsÅ‚ynniejsze miejsce w Maroku rozpoznaje siÄ™ po dźwiÄ™kach z ludowych instrumentów, dymie pochodzÄ…cym z grilla ustawionego w każdej restauracji oraz koÅ‚yszÄ…cych siÄ™ na wietrze gazowych lampkach tworzÄ…cych wieczorami niesamowity nastrój. Nie ma tam co prawda zabytków, ale tÅ‚umy turystów przechadzajÄ…cych siÄ™ po tym zadziwiajÄ…cym miejscu Å›wiadczÄ… o jego niepowtarzalnoÅ›ci. ZachwycajÄ… setki barwnych postaci przewijajÄ…cych siÄ™ przez plac, oglÄ…dać można miÄ™dzy innymi zaklinaczy węży, muzykantów, akrobatów, kuglarzy, tancerzy i gawÄ™dziarzy opowiadajÄ…cych o lokalnych legendach. W setkach jadÅ‚odajni można trafić na wyborny „tadżin”, „harire” czy „brochettes” i wiele innych miejscowych smakoÅ‚yków. Nie bez powodu plac zostaÅ‚ wpisany na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO dziÄ™ki swojemu barwnemu i wielokulturowemu charakterowi docenianemu przez turystów zwiedzajÄ…cych miasto. Po zobaczeniu tego zadziwiajÄ…cego miejsca można odpocząć na tarasie restauracji z piÄ™knym widokiem na miasto lub wybrać siÄ™ na podziwianie najwspanialszego w caÅ‚ej Afryce, zachowanego w oryginalnej wersji XII-wiecznego minaretu Kutubijja. ZabytkowÄ… medynÄ™ otaczajÄ… imponujÄ…ce mury obronne, które ciężko obejść, gdyż rozciÄ…gajÄ… siÄ™ na dÅ‚ugoÅ›ci kilkunastu kilometrów. Ich niezwykÅ‚e barwy zmieniajÄ…ce siÄ™ w różnych porach dnia i majaczÄ…ce w tle góry Atlasu zasilÄ… z pewnoÅ›ciÄ… niejedno archiwum fotograficzne. Na zakupy warto udać siÄ™ na targowiska (tzw. „suki”) poÅ‚ożone na póÅ‚noc od Dżami al-Fana – można tam znaleźć niezwykÅ‚e marokaÅ„skie pamiÄ…tki i przy okazji zobaczyć jak wyglÄ…da codzienne życie lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. TuryÅ›ci tÅ‚umnie podziwiajÄ… Place Ben Youseff z meczetem Ibn Jusufa lub zapoznajÄ… siÄ™ z historiÄ… w Muzeum Marrakeszu. Warto zobaczyć też KubbÄ™ Almorawidów oraz zachwycajÄ…cÄ… szkoÅ‚Ä™ koranicznÄ… – medresa Ben Youssef, do której ustawiajÄ… siÄ™ dÅ‚ugie kolejki wczasowiczów pragnÄ…cych zwiedzić bajecznÄ… budowlÄ™ ze skomplikowanymi dekoracjami o najwyższej wartoÅ›ci artystycznej. Na trasie swojej wÄ™drówki można umieÅ›cić liczne paÅ‚ace i place, których ogromna ilość zapewnia wiele godzin owocnych spacerów. Przy upaÅ‚ach siÄ™gajÄ…cych 40ºC warto na chwilÄ™ schronić siÄ™ w znanych parkach : Cyber Park Moulay Abdessalam i ogrodzie Agdal z ciekawym system nawadniajÄ…cym doprowadzonym w to miejsce jeszcze w Å›redniowieczu. Po dÅ‚ugich wÄ™drówkach spokój i cieÅ„ dajÄ… także wspaniaÅ‚e gaje palmowe, a bogata oferta kulturalna i rozrywkowa sprawi, że wieczory spÄ™dzone w tym mieÅ›cie na dÅ‚ugo zapadnÄ… w pamiÄ™ci.

Dolina Uriki – jeden z najpopularniejszych celów wycieczek w Atlasie Wysokim zaczyna siÄ™ 30 km na poÅ‚udniowy-wschód od Marrakeszu. Miejsce idealnie nadaje siÄ™ na wypoczynek i zÅ‚apanie oddechu po zwiedzaniu miasta. Wypoczywać można wÅ›ród bujnej roÅ›linnoÅ›ci, rolniczych pól, wsi z kamiennymi domami, ogrodów warzywnych i kanaÅ‚ów irygacyjnych. Jeżeli ktoÅ› nie dysponuje wynajÄ™tym samochodem, bez problemu może skorzystać z usÅ‚ug „grand taxi”.

Setti-Fatma – gÅ‚ówna miejscowość wypoczynkowa w dolinie Uriki, poÅ‚ożona miÄ™dzy skalistymi wzgórzami poroÅ›niÄ™tymi dÄ™bami skalnymi, jest jednoczeÅ›nie Å›wietnÄ… bazÄ… wypadowÄ… w wyższe partie doliny i okoliczne góry. AtrakcjÄ… samego miejsca jest siedem wodospadów wypeÅ‚niajÄ…cych gÅ‚Ä™bokie oczka wodne. Niepowtarzalny, marokaÅ„ski klimat dodatkowo urozmaicony jest sierpniowym festiwalem zwanym „mausim”, upamiÄ™tniajÄ…cym miejscowego marabuta.

Ukajmadan – znany w caÅ‚ym Maroku oÅ›rodek skoncentrowany wokóÅ‚ masywu Adrar Ukajmadan odwiedzany przez turystów uprawiajÄ…cy sporty narciarskie i snowboardowe. Najlepsze warunki panujÄ… od listopada do kwietnia, a bogata baza noclegowa i infrastruktura zapewniajÄ… wypoczynek na wysokim poziomie.

Wirkan – turyÅ›ci przebywajÄ…cy w Marrakeszu czÄ™sto wybierajÄ… to miejsce na ucieczkÄ™ przed gwarem wielkiego miasta i dajÄ…cymi siÄ™ we znaki wysokimi temperaturami. Atutem niewielkiego oÅ›rodka wypoczynkowego jest sztuczny zbiornik wodny nadajÄ…cy siÄ™ do kÄ…pieli oraz bliskość gór i okolicznych wÄ…wozów Nafis.

Talwat – do ukrytej wÅ›ród gór niebywaÅ‚ej osady prowadzi z Marrakeszu malownicza droga. Znajduje siÄ™ tam kazba Glawich – jeden z niezwykÅ‚ych zabytków gór Atlasu i caÅ‚ego Maroka. Miejsce byÅ‚o punktem przystankowym dla karawan podróżujÄ…cych z Sahary do Marrakeszu. Obecne ruiny majÄ… bogatÄ… historiÄ™, zwiedzać je można tylko z przewodnikiem, a znajdujÄ…ce siÄ™ tam sale i pomieszczenia pod wzglÄ™dem iloÅ›ci zdobieÅ„ nie ustÄ™pujÄ… najznamienitszym paÅ‚acom. W sercu bezludnych gór majaczÄ…ce ruiny wyglÄ…dajÄ… nad wyraz imponujÄ…co, wiÄ™c warto poÅ›wiÄ™cić czas na wycieczkÄ™ w to niezwykÅ‚e miejsce.

Dolina Bu Kumaz – na jednodniowy wypad z Marrakeszu idealnie nadaje siÄ™ zielona dolina leżąca na poÅ‚udnie od miasta. W rajskiej scenerii ukrywa siÄ™ prawdziwy marokaÅ„ski folklor, który można poznać w trakcie zwiedzania urokliwych wiosek zamieszkiwanych od stuleci przez rolnicze plemiona Ajt Bu Kumaz. StojÄ…ce na stoku domki wznoszÄ… siÄ™ jeden nad drugi, tworzÄ…c tym samym niepowtarzalny widok, a malowane i jedyne w swoim rodzaju sklepienia można zobaczyć tylko w tym miejscu.

Park Narodowy Tubkal – gÅ‚ówny rejon wycieczek do Atlasu Wysokiego i doskonaÅ‚a baza wypadowa do pieszych wÄ™drówek. Park tworzy kraina skalistych turni oraz zagubionych w górach wsi, miÄ™dzy którymi swobodnie latajÄ… orÅ‚y. ZachwycajÄ…ce widoki na malowniczÄ… przestrzeÅ„ z pewnoÅ›ciÄ… zostanÄ… w pamiÄ™ci niejednego turysty poszukujÄ…cego kontaktu z naturÄ…. W parku znajduje siÄ™ Dżabal Tubkal – najwyższy szczyt Afryki PóÅ‚nocnej, bÄ™dÄ…cy gÅ‚ównie wyzwaniem dla zaawansowanych turystów lubiÄ…cych wysokogórskÄ… wspinaczkÄ™.

Meczet Tinmal – Å›wiÄ…tyniÄ™ bÄ™dÄ…cÄ… Å›wiadkiem ważnych wydarzeÅ„ w historii Maroka można zwiedzić i podziwiać jadÄ…c piÄ™knÄ… drogÄ… na malowniczÄ… przeÅ‚Ä™cz Tizi n-Tast.

Ait Ben Haddu – zwiedzajÄ…c poÅ‚udnie Maroka nie można przegapić znanej z filmów, ufortyfikowanej wioski w kolorze czerwonej ziemi, naszpikowanej strzelistymi wieżami z malowniczymi górami majaczÄ…cymi w tle. WspaniaÅ‚e mury zmieniajÄ…ce kolor o różnych porach dnia zostaÅ‚y wpisane na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO. Åšwiadczy to jedynie o tym, że koniecznie trzeba przespacerować siÄ™ wÄ…skimi uliczkami oraz schodami prowadzÄ…cymi na szczyt wzgórza z ruinami wieży obronnej, skÄ…d roztacza siÄ™ niezwykÅ‚y widok na okolicÄ™.

Wodospady Uzud – najpiÄ™kniejsze miejsce w Atlasie Wysokim, przyciÄ…gajÄ…ce gÅ‚ównie turystów wypoczywajÄ…cy w Marrakeszu i Quarzazacie. TworzÄ… je najwiÄ™ksze wodospady w kraju osiÄ…gajÄ…ce wysokość ponad stu metrów. BajkowÄ… aurÄ™ miejsca potÄ™gujÄ… unoszÄ…ce siÄ™ nad kaskadami tÄ™cze, a chÅ‚ód spadajÄ…cej z wysoka wody Å‚agodzi skutki upaÅ‚u. Wodospady można podziwiać z punktów widokowych, chociaż wyglÄ…dajÄ… ciekawie również z samego podnóża. CiekawostkÄ… godnÄ… uwagi jest dodatkowo Moulin des Cascades – dziaÅ‚ajÄ…cy zabytkowy mÅ‚yn, z którego koÅ‚a woda spÅ‚ywa po skarpie i wypeÅ‚nia gÅ‚Ä™bokie oczka, w których można siÄ™ kÄ…pać. RoÅ›linność porastajÄ…ca to magiczne miejsce sprawia, że powietrze jest tam wyjÄ…tkowo wilgotne i tropikalne oraz nadaje otoczeniu unikalnego klimatu. W najbliższej okolicy można także zwiedzić malowniczÄ… wioskÄ™ Tanaghmalt z IX-wiecznym meczetem oraz budzÄ…ce grozÄ™ jaskinie Dżami Karawijjin.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć do Agadiru?
DoskonaÅ‚e warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych panujÄ… w Agadirze przez caÅ‚y rok. Temperatura wody w miesiÄ…cach letnich dochodzi do 30ºC. NajlepszÄ… porÄ… przylotu jest wiosna – od koÅ„ca marca do czerwca, kiedy niezwykle malowniczo prezentujÄ… siÄ™ okalajÄ…ce pustyniÄ™ stepy ubarwione wiosennymi kwiatami lub jesieÅ„ – wrzesieÅ„ i październik. W lipcu i sierpniu panujÄ… upaÅ‚y dochodzÄ…ce do ponad 40°C, które nie wszyscy najlepiej znoszÄ…. PlanujÄ…c podróż warto uwzglÄ™dnić terminy Å›wiÄ…t, zwÅ‚aszcza ramadanu – z jednej strony sÄ… to ciekawe rytuaÅ‚y, które można zobaczyć, a z drugiej wiele obiektów, gÅ‚ównie restauracji jest zamkniÄ™tych.

Warto pamiÄ™tać także o cyklicznych imprezach, na których warto siÄ™ pojawić, jak na przykÅ‚ad: festiwal kwitnienia migdaÅ‚owców w Tafraut (luty), festiwal teatralny w Casablance (marzec), festiwal wielbÅ‚Ä…dów i festiwal folklorystyczny w Marrakeszu (czerwiec) czy najwiÄ™kszy festiwal w Maroku – Fantasia w Meknesie (wrzesieÅ„).

Jaka waluta obowiÄ…zuje w Maroku  i jakie sÄ… orientacyjne ceny?
WalutÄ… obowiÄ…zujÄ…ca na terenie Maroka jest dirham marokaÅ„ski (Dh, MAD), który nie jest jednostkÄ… wymienialna poza Marokiem. Euro i dolary można wymieniać w hotelach lub bankach. Zazwyczaj nie jest pobierana za to prowizja. Ceny znacznie różniÄ… siÄ™ miÄ™dzy sklepami w kurortach czy przy hotelach od tych, które można spotkać na bazarach. Tam cena nie jest obowiÄ…zujÄ…ca i wrÄ™cz należy siÄ™ targować, gdyż jest to uważane zazwyczaj.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Agadirze?
Agadir jest miastem bazarów, a najcenniejsze pamiÄ…tki z Maroka warto szukać w licznych sklepach i przede wszystkim na targowiskach (tzw. sukach), gdzie można znaleźć setki egzotycznych, rÄ™cznie wykonanych przedmiotów. WÅ›ród turystów uznaniem cieszy siÄ™ tradycyjna biżuteria: srebrne naszyjniki zdobione póÅ‚szlachetnymi kamieniami, kolczyki i berberyjskie bransolety. Za wysokiej jakoÅ›ci uchodzÄ… skórzane towary takie jak torby, portfele, pufy, poduszki, skórzane lampy, obuwie, np.: zdobione cekinami i koralikami kolorowe klapki zwane babouches. DoskonaÅ‚Ä… pamiÄ…tkÄ…, o którÄ… warto siÄ™ potargować sÄ… tkane dywany, narzuty i kilimy. TuryÅ›ci, którzy zasmakowali w marokaÅ„skiej kuchni przywożą czÄ™sto naczynia do przyrzÄ…dzania tadżinu. Dużym zainteresowaniem cieszÄ… siÄ™ drobne wyroby: misternie wykonane szkatuÅ‚ki, szachy, koÅ›ci do gry, misy i figurki. Panie z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dÄ… zainteresowane cenionym w kuchni i kosmetyce olejem arganiowym, który doskonale nadaje siÄ™ do pielÄ™gnacji skóry i rÄ…k. Na targowiskach dostÄ™pne sÄ… wszystkie używane w Maroku przyprawy. Przy targowaniu siÄ™ warto pamiÄ™tać, że jak zdradzimy sprzedawcy, na jakim towarze nam zależy, bÄ™dzie siÄ™ targowaÅ‚ jeszcze zacieklej. Za marokaÅ„skÄ… specjalność, za którÄ… warto siÄ™ rozglÄ…dnąć uchodzi miÄ™ta, a ciekawostkÄ… dla kobiet sÄ… ghassul – specjalne glinki speÅ‚niajÄ…ce funkcjÄ™ naturalnego pillingu, a można je kupić w pobliżu Å‚aźni i zwykÅ‚ych kioskach.

W Agadirze najpopularniejszÄ… dzielnicÄ…, w której sÄ… liczne warsztaty rzemieÅ›lnicze wytwarzajÄ…ce i sprzedajÄ…ce pamiÄ…tki jest La Medina d'Agadir.

Jaki czas obowiÄ…zuje w Maroku?
Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.

Jak poruszać się po Agadirze?
Podróżowanie po Maroku i wiÄ™kszych oÅ›rodkach nie jest trudne, gdyż komunikacja publiczna jest dobrze rozbudowana. Popularne w przemieszczaniu sÄ… autobusy, które docierajÄ… nawet do niewielkich miejscowoÅ›ci. Najbardziej znanÄ… wÅ›ród turystów formÄ… podróżowania sÄ… zbiorowe taksówki Grand Taxis, które można wszÄ™dzie wynająć i bez problemu zwiedzać okolicÄ™. W najważniejszych miastach turyÅ›ci korzystajÄ… najczęściej z petit taxi – miejskich taksówek, które można zamówić bezpoÅ›rednio na ulicy, a ich barwy w każdym dużym mieÅ›cie sÄ… inne.  Najwygodniej jednak jest wynająć samochód i w ten sposób zwiedzać piÄ™kne Maroko. Wypożyczalnie znajdujÄ… siÄ™ we wszystkich wiÄ™kszych miastach.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Sieć kolejowa nie jest dobrze rozwiniÄ™ta, skÅ‚ady kolejowe jeżdżą na niewielu trasach. Sieć autostrad miÄ™dzy dużymi miastami nie budzi zastrzeżeÅ„, za przejazdy oddanymi do użytku i pÅ‚atnymi odcinkami można pÅ‚acić wyÅ‚Ä…cznie gotówkÄ…. Najlepiej prezentujÄ… siÄ™ drogi krajowe, gorzej wyglÄ…da sieć dróg lokalnych. Do wielu mniejszych miejscowoÅ›ci można dojechać tylko kamienistÄ… piste.

KierujÄ…cych pojazdami i pasażerów dotyczy obowiÄ…zek zapinania pasów bezpieczeÅ„stwa, posiadanie miÄ™dzynarodowego prawa jazdy nie jest obowiÄ…zkowe, ale czÄ™sto jest sprawdzane, natomiast niezbÄ™dna jest zielona karta.

Jakie plaże są w Agadirze?
WzdÅ‚uż caÅ‚ego wybrzeża w regionie Agadiru znajdujÄ… siÄ™ piÄ™kne, piaszczyste plaże. Na póÅ‚noc od miasta turyÅ›ci czÄ™sto dla urozmaicenia wypoczynku zaglÄ…dajÄ… na piÄ™kne i piaszczyste plaże w Tamraght i Taghazout. Na piÄ™kne plaże z drobnym piaskiem doskonale nadajÄ…ce siÄ™ do uprawiania sportów wodnych można trafić w Sidi Ifni, Legzirze i Mirlifcie.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni siÄ™ od typowych plaż miejskich, dlatego wybierajÄ…c kurort i hotel warto upewnić siÄ™ do jakiej plaży bÄ™dziemy mieli dostÄ™p.

Jakie sÄ… ograniczenia celne w Maroku?
Bez przeszkód można przywieźć każdÄ… rzecz osobistego użytku oraz zwiÄ…zanÄ… z turystycznym pobytem. Zwolniony z cÅ‚a jest przywóz 1 butelki wina, 1 butelki alkoholu wysokoprocentowego lub 3 butelek wina, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar lub 250 g. tytoniu. Nie ma ograniczeÅ„, jeżeli chodzi o ilość aparatów fotograficznych, kamer video i sprzÄ™tu sportowego.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Maroku?
W trakcie podróży do Maroka zalecana jest polisa ubezpieczeniowa obejmujÄ…ca zwrot kosztów leczenia powstaÅ‚ych w wyniku nastÄ™pstw nieszczęśliwych wypadków. Warto też posiadać polisÄ™ ubezpieczyciela z czynnym caÅ‚odobowym centrum pomocy, które w przypadku nieszczęśliwego wydarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy transportu. W razie koniecznoÅ›ci wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu warto od razu skontaktować siÄ™ z ubezpieczycielem, gdyż koszty leczenia w Maroku czÄ™sto sÄ… zawyżane i może siÄ™ zdarzyć, że różnicÄ™ miÄ™dzy realnymi a zawyżonymi kwotami bÄ™dziemy musieli opÅ‚acić sami. Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie, natomiast publiczne i prywatne oÅ›rodki opieki medycznej Å›wiadczÄ… usÅ‚ugi odpÅ‚atnie.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Maroka jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Na terenie Maroka bez wizy można przebywać 90 dni, nie ma obowiązku meldunkowego.

SzczegóÅ‚owe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Rabacie www.rabat.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie MarokaÅ„skim

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
Tel.: +212 537 77 17 91 Tel.: +212 537 77 11 73 Tel. dyżurny: +212 672 41 99 33 Faks: +212 537 77 53 20
rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rabat.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Agadirze

Vacat
rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Antyatlas

Atlas Åšrodkowy

Atlas Wysoki

Casablanca

Góry Ar-Rif

Marrakesz

Nizina Dakkala

Nizina Gharb

Nizina Tamlelt

Rabat

Sahara Marokańska

Sahara Zachodnia

Saidia

Wybrzeże Północnomarokańskie

Zatoka Tangerska

Maroko: Agadir , Antyatlas , Atlas Środkowy , Atlas Wysoki , Casablanca , Góry Ar-Rif , Marrakesz , Nizina Dakkala , Nizina Gharb , Nizina Tamlelt , Rabat , Sahara Marokańska , Sahara Zachodnia , Saidia , Wybrzeże Północnomarokańskie , Zatoka Tangerska

Wybierz region Agadir , Antyatlas , Atlas Środkowy , Atlas Wysoki , Casablanca , Góry Ar-Rif , Marrakesz , Nizina Dakkala , Nizina Gharb , Nizina Tamlelt , Rabat , Sahara Marokańska , Sahara Zachodnia , Saidia , Wybrzeże Północnomarokańskie , Zatoka Tangerska