Kraj Oman

Stolica: Maskat
Powierzchnia: 309 500 km²
Ludność: 3,3 mln
Waluta: 1 rial omański = 1000 baisa
Napięcie: 220V
Język: arabski
Wiza: wiza jest wymagana

Dhofar

Arabska stolica perfum Salala, starożytne miasta „Krainy KadzidÅ‚a” i safari po zielonych pasmach gór Qara.

Informacje ogólne

Kraina Dhofar znajdujÄ…ca siÄ™ na poÅ‚udniu Omanu ma zupeÅ‚nie inny krajobraz niż póÅ‚noc. JaÅ‚owa pustynia przechodzi tam w wysokie góry, za którymi rozciÄ…ga siÄ™ zielona kraina. NajpiÄ™kniejsze barwy można podziwiać od czerwca do wrzeÅ›nia, gdy monsuny „charif” przynoszÄ… obfite opady deszczu. Doliny i wzgórza pokrywajÄ… siÄ™ wtedy bujnÄ… roÅ›linnoÅ›ciÄ…, a na drogach można spotkać podróżujÄ…cych na wielbÅ‚Ä…dach OmaÅ„czyków ubranych w tradycyjne stroje. Plaże w tej części Omanu sÄ… bezludne i zachowane w nienaruszonym stanie. Wyprawa do Dhofar to podróż przez krainÄ™ pachnÄ…cego kadzidÅ‚a, które w tym wÅ‚aÅ›nie regionie jest dobrem narodowym i posiada wielowiekowÄ… tradycjÄ™. Aromatyczne zapachy roznoszÄ… siÄ™ na targowiskach, w sklepach, restauracjach i hotelach. Natomiast dym jest obowiÄ…zkowym elementem wielu uroczystoÅ›ci, a wspaniaÅ‚e perfumy można kupić w wielu miejscach.

Dhofar jest najwiÄ™kszym gubernatorstwem Omanu poÅ‚ożonym przy granicy z Jemenem i ArabiÄ… SaudyjskÄ…. Region ma dostÄ™p do Morza Arabskiego i od póÅ‚nocnego-wschodu sÄ…siaduje z takimi regionami turystycznymi jak Al Wusta i Wahiba Sands. Teren Zufaru (Dhofar) zamieszkiwany byÅ‚ już od VI w. p.n.e. RozwinÄ…Å‚ siÄ™ dziÄ™ki odkryciu zalet kadzidÅ‚a, które zaczÄ™to transportować do Arabii Wschodniej i Mezopotamii. WażnÄ… role peÅ‚niÅ‚y trzy miasta: pustynny Shisr goszczÄ…cy karawany transportujÄ…ce kadzidÅ‚o, ważny port handlowy Sumhuram i Al Balid, z którego później transportowano kadzidÅ‚o drogÄ… morskÄ…. W posiadaniu Omanu Zufar znalazÅ‚ siÄ™ od 1879 roku.

StolicÄ… regionu jest Salala – drugie co do wielkoÅ›ci miasto Omanu poÅ‚ożone u wybrzeży Morza Arabskiego. Jest popularnym celem dla podróżników wybierajÄ…cych siÄ™ w góry Qara oraz turystów poszukujÄ…cych wytchnienia wÅ›ród bujnych plantacji bananowców. Centrum miasta jest dosyć gwarne i kontrastuje z zieleniÄ… wjazdowych arterii. Salala jest także bazÄ… wypadowÄ… do zwiedzania historycznego portu handlowego Al Balid. Warto zabrać z sobÄ… aparat fotograficzny, gdyż podczas zwiedzania niezwykÅ‚ej okolicy bÄ™dzie sporo okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. Chociażby można trafić na wielbÅ‚Ä…dy beztrosko spacerujÄ…ce po okolicy. Salala ma stosunkowo dobrze rozbudowanÄ… bazÄ™ noclegowÄ…. TuryÅ›ci majÄ… do wyboru hotele przy plaży i taÅ„sze kwatery rozrzucone po mieÅ›cie.

Kuchnia

Ze wzglÄ™du na duży odsetek obcokrajowców kuchnia Omanu jest bardzo zróżnicowana. Popularne sÄ… rozmaite kebaby z kurczaka lub baraniny, podobne do kebabów shawarmy i potrawy biryani, czyli przyprawiony ryż z kurczakiem, baraninÄ… lub owocami morza. W wielu restauracjach standardowym dodatkiem jest mezze – ciepÅ‚e i zimne arabskie przekÄ…ski takie jak humus z ciecierzycy i sezamu z dodatkiem cytryny, oliwy i czosnku. PodstawÄ… omaÅ„skiej kuchni jest ryż i miÄ™so, dlatego najczęściej pojawia siÄ™ kurczak i woÅ‚owina, ponieważ muzuÅ‚manie wieprzowiny nie spożywajÄ….

Tikka – marynowane miÄ™so z przyprawami i sosem
Baba Ghanoush – pasta z pieczonego bakÅ‚ażana z dodatkiem czosnku i cytryny
Shuwa – miÄ™so z barana lub kozy zawiniÄ™te w liÅ›cie bananowca
Arsia – danie z jagniÄ™ciny i ryżu
Maqbous – pikantna potrawa z miÄ™sem, ryżem i szafranem
Muqalab – danie z podrobów z kardamonem, imbirem, pieprzem, goździkami i cynamonem

W wielu potrawach można zanurzać cienki chleb khobz, a do najsmaczniejszych przystawek należy surówka z posiekanej pietruszki, cebuli, pomidorów i kaszy pszenicznej (tabbouleh) oraz surówka z warzyw z opiekanymi kawaÅ‚kami chleba (fattoush). W menu pojawiajÄ… siÄ™ również ryby i owoce morza, a do najchÄ™tniej wykorzystywanych przypraw należą szafran, kurkuma, kardamon, cynamon i imbir. Åšwieże daktyle można kupić praktycznie wszÄ™dzie.

Po pikantnych posiÅ‚kach pija siÄ™ w Omanie sÅ‚odkÄ… herbatÄ™ z mlekiem – karak, niemniej symbolem omaÅ„skiej goÅ›cinnoÅ›ci jest mocna i ostra kawa z dodatkiem kardamonu – kahwa, serwowana z daktylami. Popularnym napojem jest także sÅ‚onawa maÅ›lanka o nazwie laban.

Obyczaje

Oman jest tradycyjnym paÅ„stwem z uporzÄ…dkowanym stylem życia, niemniej otwartym na różnorodność kulturowÄ… ze wzglÄ™du na historyczne poÅ‚ożenie na pograniczu handlowych szlaków. Przez lata przewijaÅ‚y siÄ™ tam różne narodowoÅ›ci, czego efekt widoczny jest dziÅ› na ulicach najwiÄ™kszych miast. Oman uchodzi za konserwatywny kraj islamski z prawem opartym na szariacie, dlatego należy być Å›wiadomym różnic kulturowych. Warto zwrócić uwagÄ™ na terminy ramadanu i innych Å›wiÄ…t, które sÄ… w Omanie ruchome. Podczas Å›wiÄ…t należy pamiÄ™tać, że wiÄ™kszość sklepów jest zamkniÄ™ta i obowiÄ…zuje zakaz publicznego picia i jedzenia.

Od przybyszów wymaga siÄ™ jednak dostosowania do panujÄ…cych zasad zachowaniem i strojem. Dlatego szczególnie na prowincji należy zrezygnować z noszenia krótkiej spódnicy i koszulek na ramiÄ…czkach. Warto pamiÄ™tać, że starsze pokolenia sÄ… wrażliwe na punkcie swojej narodowoÅ›ci, wiÄ™c z grzecznoÅ›ci lepiej nie wdawać siÄ™ żywioÅ‚owo w dyskusje na temat polityki czy religii. Niezbyt dobrze może być odebrane trzymanie siÄ™ za rÄ™ce na ulicy, lekceważące spojrzenia czy gÅ‚oÅ›ne komentarze, dlatego warto podejść z umiarem do swojego zachowania, aby nie zostać źle odebranym. Mężczyźni ubierajÄ… siÄ™ w dÅ‚ugie biaÅ‚e koszule z dÅ‚ugim rÄ™kawem i na gÅ‚owie noszÄ… charakterystyczne czapki. Kobiety natomiast noszÄ… czarne stroje zasÅ‚aniajÄ…ce caÅ‚e ciaÅ‚o.

OmaÅ„czycy sÄ… jednak bardzo życzliwi i chÄ™tnie pomogÄ… zagubionemu turyÅ›cie. Z racji tego, że jest to kraj arabski warto zapamiÄ™tać zwroty „as-salam alejkum” („pokój z tobÄ…”) oraz odpowiedź „alejkum as-salam”. Popularne jest wspólne picie kawy w krÄ™gu na podÅ‚odze lub specjalnie wyÅ‚ożonej macie. W tradycyjnych domach jada siÄ™ zazwyczaj rÄ™koma.

W kalendarium Å›wiÄ…t nie brakuje różnych festiwali i wydarzeÅ„ kulturalnych, a także licznych Å›wiÄ…t muzuÅ‚maÅ„skich. JÄ™zykiem urzÄ™dowym suÅ‚tanatu jest arabski, niemniej spora część spoÅ‚eczeÅ„stwa posÅ‚uguje siÄ™ angielskim. W miejscach nastawionych na turystykÄ™ nie ma problemu z porozumiewaniem siÄ™. W wiÄ™kszoÅ›ci miast możliwe jest wejÅ›cie do meczetów, także dla kobiet, wymagany jest jedynie odpowiedni ubiór. Na przywitanie gestem szacunku jest poÅ‚ożenie rÄ™ki na piersi i lekki skÅ‚on. LewÄ… rÄ™kÄ™ uznaje siÄ™ za „nieczystÄ…”, dlatego należy unikać picia, brania i podawania wÅ‚aÅ›nie tÄ… rÄ™kÄ….

Wycieczki Fakultatywne

Rezerwat Dżiddat al-Harasis – unikatowe miejsce chroniÄ…ce zagrożonego wyginiÄ™ciem oryksa arabskiego – ssaka z rodziny woÅ‚owatych. Jest to charakterystyczny gatunek antylopy o biaÅ‚ym umaszczeniu i ciemnymi plamami na gÅ‚owie. Rezerwat można zwiedzać po uzyskaniu specjalnych zezwoleÅ„ pod opiekÄ… lokalnego przewodnika.

Ruiny Al Balid – miasto wpisane na listÄ™ UNESCO jest jednÄ… z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Omanu. Stanowisko archeologiczne datowane jest na II w. p.n.e. i znane jest jako Dhofar – stÄ…d wÅ‚aÅ›nie wzięła siÄ™ nazwa regionu. Przez wieki byÅ‚o to jedno z najlepiej prosperujÄ…cych miast PóÅ‚wyspu Arabskiego, które handlowaÅ‚o z Chinami, Indiami, PersjÄ…, EuropÄ… i AfrykÄ… WschodniÄ…. NajwiÄ™kszy rozkwit przypadÅ‚ na okres islamski, kiedy zapoznano siÄ™ z wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami kadzidÅ‚a majÄ…cego przed wiekami wartość zÅ‚ota. W Al Balid pojawiÅ‚ siÄ™ arabski obieżyÅ›wiat Ibn Battuta, a także Marco Polo odkrywajÄ…cy ten zakÄ…tek Å›wiata. Dopiero W latach pięćdziesiÄ…tych XX wieku archeolodzy odkryli to historyczne miasto wciÅ›niÄ™te miÄ™dzy morze i wbijajÄ…cÄ… siÄ™ w lÄ…d zatokÄ™. Najbardziej imponujÄ…cÄ… ruinÄ… jest obecnie Wielki Meczet wzniesiony w X wieku i dawna siedziba wÅ‚adcy zwana cytadelÄ…. Ponadto na terenie wykopalisk można zobaczyć resztki muru i rezydencji mieszkalnych, a także cmentarz. Przed zwiedzaniem warto zapoznać siÄ™ z historiÄ… miejsca w Muzeum Krainy KadzidÅ‚a, mieszczÄ…cym siÄ™ obok wejÅ›cia gÅ‚ównego. Al Balid jest dodatkowo o tyle ciekawe, że pobliskÄ… zatokÄ™ objÄ™to rezerwatem przyrody. Ze specjalnych platform można podziwiać flamingi i niezwykÅ‚y Å›wiat unikalnej przyrody.

Sumhuram – starożytne miasto poÅ‚ożone na wschodnim brzegu zatoki Rori ze wzglÄ™du na wartość historycznÄ… figuruje na liÅ›cie UNESCO. Pierwsze wzmianki o Sumhuram pojawiÅ‚y siÄ™ już w I w. p.n.e. i opowiadajÄ… o jego zaÅ‚ożycielu – królu Shabwy. Osada szybko staÅ‚a siÄ™ dobrze prosperujÄ…cym portem wymieniajÄ…cym towary z Indiami, ArabiÄ… i paÅ„stwami poÅ‚ożonymi w basenie Morza Åšródziemnego. Handlowano gÅ‚ównie sÅ‚ynnym na caÅ‚y Oman kadzidÅ‚em. Chociaż do czasów obecnych przetrwaÅ‚y jedynie ruiny, warto zobaczyć starożytne bramy, pozostaÅ‚oÅ›ci grubych murów i resztki Å›wiÄ…tyni boga Sin. Z terenu wykopalisk można podziwiać bÅ‚Ä™kitnÄ… zatokÄ™, a także pobliski rezerwat przyrody.

Taka – nieco prowincjonalne miasteczko ma swój urok dziÄ™ki fortyfikacjom rozrzuconym po okolicznych wzgórzach. JednÄ… z nich jest odrestaurowany fort z zacienionym dziedziÅ„cem i murami gwarantujÄ…cymi doskonaÅ‚y widok na okolicÄ™. Ponadto z Taka sÄ…siaduje laguna objÄ™ta rezerwatem przyrody, gdzie sfotografować można wiele gatunków egzotycznego ptactwa.

Ubar – mityczne miasto odnalezione w piaskach pustyni jest dosyć tajemniczym miejscem, zwiÄ…zanym ze starożytnym Omanem. Odkryto je dopiero w latach dziewięćdziesiÄ…tych XX wieku, a badania dowiodÅ‚y, że byÅ‚o to bardzo ważne miejsce na styku szlaków karawanowych. W Ubar istniaÅ‚o źródÅ‚o wykorzystywane przez handlarzy już 2500 lat p.n.e. WedÅ‚ug Koranu miasto zniszczyÅ‚ i zatopiÅ‚ sam Allah, któremu nie spodobaÅ‚o siÄ™ bogactwo i rozpusta mieszkaÅ„ców. Dowodem autentycznoÅ›ci Ubar jest wpisanie na listÄ™ UNESCO w ramach projektu „Krainy kadzidÅ‚a”.

Wodotryski w Mughsail – olbrzymie fontanny morskiej wody wytryskujÄ…ce ze skalnego podÅ‚oża sÄ… atrakcjÄ™ chÄ™tnie odwiedzanÄ… przez turystów podróżujÄ…cych po Dhofar. Szczeliny z wodotryskami wytworzyÅ‚y fale, które przez wieku uderzaÅ‚y w wapienne skaÅ‚y. Ciekawe zjawisko przyrodnicze przybierajÄ… na sile szczególnie w porze monsunów. Marneef Cave and Blow Holes warto odwiedzić chociażby ze wzglÄ™du na wspaniaÅ‚e widoki na okolicÄ™.

Wadi Darbat
– kraina peÅ‚na jeziorek i wodospadów, która czÄ™sto goÅ›ci na pocztówkach z regionu Dhofar. Jest to jedna z najpiÄ™kniejszych dolin w kraju, która szczególnie w porze monsunowej zamienia siÄ™ bujnÄ… i zielonÄ… enklawÄ™. Po deszczach ze skaÅ‚ spÅ‚ywajÄ… wodospady wypeÅ‚niajÄ…ce oczka wodne, tworzÄ…c tym samym niezwykÅ‚e zjawiska przyrodnicze.

Mirbat – niewielka miejscowość sÅ‚ynÄ…ca z produkcji kolorowych kadzielnic doskonale nadajÄ…cych siÄ™ na pamiÄ…tkÄ™ z podróży do Omanu. Przed laty Mirbat byÅ‚ prężnie dziaÅ‚ajÄ…cym portem, o przeszÅ‚oÅ›ci którego Å›wiadczÄ… dwa zbudowane pomniki. Podczas krótkiej wizyty odwiedzić można mauzoleum Bin Alego (uczonego z XII w.), cmentarz islamski oraz fort zbudowany w XIX wieku. W drodze z Mirbatu do Hasik znajduje siÄ™ kilka wyludnionych, piaszczystych plaż.

Grób Hioba – okoÅ‚o 30 kilometrów od Salala znajduje siÄ™ domniemany grób postaci biblijnej i bohatera starotestamentowej KsiÄ™gi Hioba. MieszkaÅ„ca tak zwanej ziemi US czczÄ… również muzuÅ‚manie, dlatego w ich wierzeniach taki grób istnieje w Omanie na wzgórzu z niewielkim meczetem. Mauzoleum znajduje siÄ™ za Å›wiÄ…tyniÄ…, w której miaÅ‚ modlić siÄ™ prorok.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Omanu?
Najlepszą pora na odwiedzenie Omanu jest okres pomiędzy listopadem a marcem, kiedy temperatury wahają się między 25 a 30 st. W samym Maskacie najlepiej pojawić się na przełomie stycznia i lutego, kiedy trwa Maskat Festiwal przybliżający kulturę kraju. W okresie letnim między czerwcem i sierpniem temperatury osiągają 40 st. i wzrasta wilgotność powietrza.

Jaka waluta obowiÄ…zuje w Omanie?

Jednostką walutową w Omanie jest rial omański (OMR), 1 rial = 1000 baisa.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Omanie?

OmaÅ„skie bazary oferujÄ… turystom srebrnÄ… i zÅ‚otÄ… biżuteriÄ™, tradycyjne omaÅ„skie przedmioty codziennego użytku, wyroby wÅ‚ókiennicze, wyroby garncarskie z Bahli, omaÅ„skie stroje „handżary”, arabskie przyprawy, kadzidÅ‚a i kadzielniczki czy kaszmirowe szale z Indii. Warto rozejrzeć siÄ™ za srebrnÄ… biżuteriÄ…, naszyjnikami, bransoletami i masywnymi pierÅ›cieniami. CiekawÄ… pamiÄ…tkÄ… może być nakrycie gÅ‚owy „kumma”. Nie brakuje też caÅ‚ej palety perfum, kubków, magnesów i innych gadżetów z napisem Oman.

Najlepszym miejscem na zrobienie zakupów jest tradycyjny targ Mutrahu w Maskacie. Bazar jest jednym z najstarszych w kraju i poprzecinany jest labiryntem uliczek wypeÅ‚nionych sklepikami. PamiÄ…tki można także kupić w Bait Al Bagh (Dom Ogrodów).

Jaki czas obowiÄ…zuje w Omanie?
Do czasu polskiego dodajemy 3 godziny w zimie i 2 godziny w lecie.

Jak poruszać się po Omanie?
Oman jest rozlegÅ‚ym krajem, dlatego powszechne sÄ… poÅ‚Ä…czenia lotnicze, gÅ‚ównie pomiÄ™dzy Maskatem a Salalah oraz Khasab. Najwygodniejszym sposobem jest podróżowanie wynajÄ™tym samochodem – istnieje wiele miÄ™dzynarodowych sieci wynajmu aut oraz lokalnych wypożyczalni. PoÅ‚Ä…czenie autobusowe istniejÄ… pomiÄ™dzy wiÄ™kszymi miastami i miasteczkami. Dojechać można miÄ™dzy innymi do Salalah, Sur, Barki, Duqm czy na wyspÄ™ Masirah.

Jakie plaże są w Dhofar?

Na piaszczyste i wyludnione plaże można trafić w drodze z Mirbatu do Hasik. Szeroka i piaszczysta plaża dominuje na całym wybrzeżu Salala. Do wypoczynku zachęca także długa plaża w Mughsail oraz pobliska Fazayah Beach w niewielkiej zatoce.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni siÄ™ od typowych plaż miejskich, dlatego wybierajÄ…c kurort i hotel warto upewnić siÄ™ do jakiej plaży bÄ™dziemy mieć dostÄ™p.

Jakie sÄ… ograniczenia celne w Omanie?
Restrykcje celne nie odbiegajÄ… od powszechnie przyjÄ™tych standardów, a bez opÅ‚at celnych można wwieźć i wywieźć 2 butelki alkoholu (maksymalnie 2 l) lub 24 puszek piwa, 400 papierosów, 100 ml perfum, 10 pÅ‚yt DVD.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Omanie?
SÅ‚użba zdrowia charakteryzuje siÄ™ wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiÄ™tać, że ubezpieczenie i usÅ‚ugi medyczne sÄ… w Omanie kosztowne, a opÅ‚aty za wszystkie zastosowane leki i usÅ‚ugi naliczane oddzielnie. Koniecznie trzeba wykupić w Polsce stosowne, miÄ™dzynarodowe ubezpieczenie podróżne i zdrowotne lub wykupić takie ubezpieczenie w Omanie, speÅ‚niajÄ…ce okreÅ›lone warunki. Powinno ono obejmować wszystkie formy aktywnoÅ›ci, zgodnie z celem pobytu, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie. Warto sprawdzić czy ubezpieczenia takie wykupuje siÄ™ automatycznie, przy zakupie wycieczki. Dodatkowo można zaopatrzyć siÄ™ w polskÄ… polisÄ™ ubezpieczeniowÄ… i należy pamiÄ™tać o zbieraniu rachunków za wizytÄ™, by po powrocie do kraju ubiegać siÄ™ o zwrot kosztów.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.

Szczepienia ochronne nie sÄ… wymagane, niemniej w niektórych krajach istniejÄ… zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie sÄ… zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić siÄ™ przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalajÄ…ce uniknąć zachorowania na różne choroby dostÄ™pne sÄ… na stronie internetowej PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Do podróżowania po Omanie wymagana jest wiza turystyczna, którÄ… można otrzymać na przejÅ›ciach granicznych lÄ…dowych i lotniczych. Najbliższa ambasada Omanu znajduje siÄ™ w Berlinie. Wizy jednokrotne uprawniajÄ… do maksymalnie miesiÄ™cznego pobytu, liczÄ…c od daty wjazdu. MogÄ… być ważne 10 lub 30 dni. Paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesiÄ™cy, liczÄ…c od daty uzyskania wizy. Procedura meldunkowa nie obowiÄ…zuje cudzoziemców podróżujÄ…cych w celach turystycznych i odwiedzajÄ…cych bliskich krewnych.

Najbliższa placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska, Rijad, Abdullah Bin Dzafar Street, Al-Warood Area, Rijad 11693, P.O. Box 94016
Tel.: +966 11 4549274 Tel.: +966 11 4508889 Tel. dyżurny: +966 548807718 Faks: +966 11 4549210
rijad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rijad.msz.gov.pl

Góry Hajar

Maskat

Musandam

Sur

Wahiba Sands

Zatoka Masirah

Zatoka Omańska

Oman: Dhofar , Góry Hajar , Maskat , Musandam , Sur , Wahiba Sands , Zatoka Masirah , Zatoka Omańska

Wybierz region Dhofar , Góry Hajar , Maskat , Musandam , Sur , Wahiba Sands , Zatoka Masirah , Zatoka Omańska