Kraj Tajlandia

Stolica: Bangkok
Powierzchnia: 514 000 km²
Ludność: 65 493 tys.
Waluta: baht tajski (THB), 1 baht = 100 satangów
Język: tajski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana (wymagany paszport)

Bangkok

Egzotyczne "Miasto AnioÅ‚ów", masa kontrastów, wspaniaÅ‚e jedzenie i ciekawe zabytki.

Informacje ogólne

ZgÅ‚Ä™bienie topografii i wszystkich atrakcji turystycznych tego niezwykle egzotycznego miasta, które jest swoistÄ… mieszankÄ… azjatyckich kultur nie do koÅ„ca jest możliwe, dlatego bez wÄ…tpienia Bangkok jest doskonaÅ‚ym celem wypraw turystycznych. SÅ‚owo Bangkok oznacza „Miasto Dzikich Åšliwek”, chociaż ma wiele pokrewnych znaczeÅ„, a jego oficjalna nazwa skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z kilkunastu wyrazów jest najdÅ‚uższÄ… na Å›wiecie. Wielomilionowa aglomeracja kojarzy siÄ™ z nieustannym chaosem komunikacyjnym i przestrzennym, ale jest także skarbnicÄ… zabytków z niepowtarzalnÄ… atmosferÄ…, w którÄ… wkomponowaÅ‚y siÄ™ nowoczesne drapacze chmur, hotele, niekoÅ„czÄ…ce siÄ™ pasaże handlowe oraz kanaÅ‚y z przemykajÄ…cymi po nich barwnymi Å‚odziami zabierajÄ…cymi turystów na przejażdżki. Miasto zachwyca swoim piÄ™knem, na które skÅ‚ada siÄ™ nowoczesność, tradycja, różnobarwna kultura oraz nocne życie w blasku kolorowych neonów.

Stolica Tajlandii poÅ‚ożona jest w poÅ‚udniowej części kraju nad rzekÄ… Menam zwanÄ… również Chao Phraya, która 40 km dalej uchodzi do Zatoki Tajlandzkiej. OgromnÄ… metropoliÄ™ Å‚Ä…cznie z przedmieÅ›ciami zamieszkuje okoÅ‚o 10 mln ludzi stawiajÄ…c jednoczeÅ›nie Bangkok na 22 miejscu na Å›wiecie. Pierwszymi osadnikami na tych ziemiach byÅ‚y ludy Mon oraz Khmerowie, którzy ostatecznie zostali wyparci przez Tajów pochodzÄ…cych z Chin. ZaÅ‚ożone przez nich w XII w. paÅ„stwo Sukhotaj w kolejnych stuleciach zastÄ…piÅ‚o królestwo Syjamu. Po zniszczeniu  przez BirmaÅ„czyków w 1767 r., zostaÅ‚o nastÄ™pnie przekazane generaÅ‚owi Czao Phya Czakri przybierajÄ…cemu od tego momentu imiÄ™ Rama I. Architektura tajska Å‚Ä…czy Bangkok z przeszÅ‚oÅ›ciÄ…, chociaż jego oficjalne poczÄ…tki siÄ™gajÄ… dopiero roku 1782, kiedy król Rama I przeniósÅ‚ stolicÄ™ królestwa do niepozornej miejscowoÅ›ci po drugiej stronie rzeki wznoszÄ…c jednoczeÅ›nie siedzibÄ™ wÅ‚adzy tworzonej na wzór dawnej stolicy Ajutthai. PoczÄ…tkowo życie miasta toczyÅ‚o siÄ™ wÅ›ród sieci kanaÅ‚ów, dziÄ™ki której okreÅ›la siÄ™ je jako „WenecjÄ™ Wschodu”, niemniej po rozwoju gospodarczym przypadajÄ…cym na drugÄ… poÅ‚owÄ™ XIX w. drogi wodne zostaÅ‚y zastÄ…pione lÄ…dowymi, a do metropolii zaczęły przybywać tysiÄ…ce nowych mieszkaÅ„ców.

Podczas zwiedzania Bangkoku można od razu zauważyć, że nie ma tam Å›cisÅ‚ego centrum, dlatego jego poznanie może okazać siÄ™ niemaÅ‚ym wyzwaniem. Niezwykle ekscytujÄ…ce miasto najlepiej zacząć zwiedzać od miejsca, w którym przeważnie gromadzi siÄ™ najwiÄ™cej turystów, czyli wyspy Rattanakosin bÄ™dÄ…cej jednoczeÅ›nie zabytkowym i kulturalnym sercem stolicy oraz królewskÄ… enklawÄ…. Znajduje siÄ™ tam wiele niebywaÅ‚ych zabytków, z których najtÅ‚umniej, co Å›wiadczy o ich atrakcyjnoÅ›ci turystycznej, oblegany jest Wielki PaÅ‚ac należący do najwiÄ™kszych cudów Azji, a także sÅ‚ynne zespoÅ‚y Å›wiÄ…tynne Wat Mahathat, Wat Suthat i Wat Phra Kaeo z prawdziwym skarbem, jakim jest szmaragdowy posÄ…g Buddy. Przy okazji pobytu w niezwykÅ‚ym miejscu warto rzucić okiem na najwiÄ™ksze uniwersytety w mieÅ›cie oraz zaglÄ…dnąć do Muzeum i Galerii Narodowej. CaÅ‚a wyspa jest magicznym Å›wiatem zÅ‚otych wieżyczek i kunsztownie wykonanych pawilonów ozdobionych mitycznymi stworami, w którym w niebywaÅ‚y sposób wymieszana jest architektura tajska z wpÅ‚ywami zachodnimi. Przy zwiedzaniu tych zadziwiajÄ…cych miejsc koniecznie należy pamiÄ™tać o odpowiednim stroju. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest królewski klasztor Wat Po, w którego misternych murach można natknąć siÄ™ na spacerujÄ…cych mnichów, astrologów, masażystów i odpoczywajÄ…cÄ… mÅ‚odzież szkolnÄ…. Do najwiÄ™kszych atrakcji klasztoru należy zadziwiajÄ…cy pomnik leżącego Buddy oraz Wzgórze PowykrÄ™canych Pustelników usiane figurami o zaskakujÄ…cych pozach. Nieopodal tego miejsca, w szkole masażu, można liczyć na najbardziej profesjonalny masaż tajski, jaki tylko jest siÄ™ w stanie wymarzyć.

Wielu turystów z przyjemnoÅ›ciÄ… zaglÄ…da do Dzielnicy ChiÅ„skiej ograniczonej przez rzekÄ™ Chao Phraya i ulicÄ™ Charoen Krung. PowstaÅ‚a w XVIII w. „Chinatown” jest jednÄ… z najstarszych w mieÅ›cie, a jej najwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… sÄ… setki sklepików z wyszukanymi produktami. Podczas spaceru wÅ›ród chaotycznie porozstawianych straganów warto zahaczyć o pawilon wegetariaÅ„ski Boonsamakan, czyli niewielkÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™ ze wspaniaÅ‚ymi, chiÅ„skimi rzeźbami, zadziwiajÄ…cy zauÅ‚ek Sampeng Lane z ciekawymi sklepikami czy Stary Rynek Talaad Kao z barwnym targowiskiem. Na poÅ‚udniowym skraju egzotycznej dzielnicy wznosi siÄ™ Å›wiÄ…tynia Wat Traimit z najwiÄ™kszym zÅ‚otym posÄ…giem Buddy na Å›wiecie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Nieco inny charakter turystyczny ma wschodni Bangkok z miejskim krajobrazem zdominowanym przez hotele, budynki biurowe i domy mieszkalne. DzielnicÄ™ najlepiej jest podziwiać z kolejki naziemnej Skytrain, a jej charakterystycznym miejscem jest targ Chatuchak peÅ‚en fascynujÄ…cych towarów, usÅ‚ug i rozrywek. MiÄ™dzy ulicami Silom i Ploen Chit rozciÄ…ga siÄ™ ogromne centrum miasta, po którym spacer obfituje w odwiedziny w najlepszych tajskich sklepach i restauracjach. Od miejskiego zgieÅ‚ku najlepiej uciec do Parku Lumphini rozciÄ…gajÄ…cego siÄ™ wzdÅ‚uż sztucznego jeziora, po którym można pÅ‚ywać Å‚odziami i odpoczywać na brzegach kontrastujÄ…cych z bujnÄ… zieleniÄ…, by z nowymi siÅ‚ami zabrać siÄ™ za zwiedzanie dzielnicy Dusit. ZachowaÅ‚y siÄ™ tam stare, niewysokie budynki przy wysadzanych drzewami ulicach prowadzÄ…cych do najważniejszych instytucji rzÄ…dowych, królewskich paÅ‚aców oraz parków publicznych. Dzielnica jako jedyna w Bangkoku obrazuje charakter przestrzenny miasta, a jej najwiÄ™kszymi atrakcjami sÄ… Park Dusit z Muzeum Zegarów, Muzeum Królewskich Powozów, ZOO oraz paÅ‚ac Vimanmek – bajkowa rezydencja królewska liczÄ…ca blisko sto pokoi, zwana również „paÅ‚acem w chmurach”. Wart zobaczenia jest także Dwór Królewski z interesujÄ…cÄ… architekturÄ… stylu europejskiego i tajskiego, a także zespóÅ‚ paÅ‚acowy Wang Suan Pakkard zachwycajÄ…cy swojÄ… magiÄ…. SpecyficznÄ… atmosferÄ™ tworzÄ… turyÅ›ci i podróżnicy z caÅ‚ego Å›wiata przemierzajÄ…cy ulicÄ™ Khao San w poszukiwaniu wyszukanych pamiÄ…tek, natomiast ciekawscy spacerowicze zaglÄ…dajÄ… do owianego legendami Domu Jima Thompsona, w którym amerykaÅ„ski architekt i poszukiwacz przygód urzÄ…dziÅ‚ interesujÄ…ce muzeum.

WyjÄ…tkowym budynkiem jest Wat Arun upamiÄ™tniajÄ…cy hinduskiego boga Å›witu ArunÄ™, a także interesujÄ…co prezentuje siÄ™ Pomnik Demokracji bÄ™dÄ…cy hoÅ‚dem dla tajlandzkich ruchów oporu z lat 30. XX w. W Bangkoku znajduje siÄ™ ponadto wiele ciekawych muzeów, niezliczona ilość Å›wiÄ…tyÅ„ i barwnych targów. WÅ›ród dodatkowych atrakcji, z których najbardziej zadowolone bÄ™dÄ… dzieci, można wymienić chociażby Siam Ocean World – najwiÄ™ksze w Tajlandii oceanarium czy znajdujÄ…ce siÄ™ na obrzeżach miasta Safari World z setkami gatunków dzikich zwierzÄ…t. Spragnieni kÄ…pieli turyÅ›ci mogÄ… wybrać siÄ™ do Siam Park z atrakcjami w postaci sztucznej plaży, zjeżdżalni wodnych, basenów i kolejek górskich, natomiast na miÅ‚oÅ›ników wspaniaÅ‚ych widoków czeka Bayoke Sky Tower z ekskluzywnymi restauracjami i tarasami widokowymi. W czasie, gdy najmÅ‚odsi bÄ™dÄ… zafascynowani zadziwiajÄ…cym lunaparkiem Dream World, turyÅ›ci o mocnych nerwach mogÄ… zajrzeć na budzÄ…cÄ… emocje FarmÄ™ Węży. Wielu turystów wybiera innÄ… formÄ™ zwiedzania miasta, jakÄ… jest poruszanie siÄ™ Å‚odziami po niezliczonych kanaÅ‚ach i rzece. WspaniaÅ‚a wycieczka nie tylko obfituje w niezapomniane przygody, ale także zahacza o najważniejsze zabytki miasta.

Bangkok nigdy nie zasypia, wiÄ™c po emocjonujÄ…cym zwiedzaniu miasta najlepiej wybrać siÄ™ na drinka do przytulnych knajpek przy Thanon Phra Athit czy Thanon Sukhumvit lub zawitać w najwiÄ™kszym centrum rozrywki w rejon Patpong Road. Niezapomniane przeżycia gwarantujÄ… również wizyty w wielu miejscach zwiÄ…zanych z tajskÄ… kulturÄ…, w tym Teatrze Narodowym lub teatrze tanecznym Lakon. Bangkok to miasto speÅ‚nienia wielu marzeÅ„ i niecodziennych, egzotycznych przygód. Oprócz atrakcji turystycznych stolica Tajlandii oferuje turystom doskonaÅ‚Ä… bazÄ™ noclegowÄ… w każdym przedziale cenowym, wyszukane lokale gastronomiczne, salony tajskiego masażu oraz prawdziwe „eldorado” dla miÅ‚oÅ›ników zakupów.

Kuchnia

Kuchnia tajska ma tÄ™ zaletÄ™, że nie jest w Polsce dobrze znana, przez co turyÅ›ci wybierajÄ…cy siÄ™ do Tajlandii mogÄ… oszaleć na jej punkcie. Intensywność smaków w powiÄ…zaniu z warzywami i egzotycznymi gatunkami owoców daje mieszankÄ™ odzwierciedlajÄ…cÄ… przede wszystkim obraz życia odlegÅ‚ego kraju, ale także caÅ‚Ä… gamÄ™ potraw, których liczby nie byÅ‚by w stanie zliczyć żaden wyrafinowany podróżnik. Podobnie jest z dziennÄ… iloÅ›ciÄ… posiÅ‚ków, dlatego nie ma staÅ‚ych godzin przyrzÄ…dzania daÅ„, a czas otwarcia restauracji również bywa różny. Potrawy sÄ… wrÄ™cz rzeźbione z najrozmaitszych skÅ‚adników, najczęściej sÄ… ostre i obficie doprawione chili.

Niezależnie od miejsca pobytu, w restauracjach można zamówić dania pochodzÄ…ce z najodleglejszych zakÄ…tków królestwa. Restauratorzy sÄ… wyczuleni na normy sanitarne, dlatego serwujÄ… najÅ›wieższe potrawy, niemniej jednak z przydrożnych jadÅ‚odajni, podobnie jak z usÅ‚ug ulicznych sprzedawców należy korzystać z dużą ostrożnoÅ›ciÄ….

Tajlandczycy lubiÄ… biesiadować, dÅ‚ugo spożywać potrawy i korzystać z szerokiego wachlarza ich różnorodnoÅ›ci, dlatego zawsze warto jeść w jak najwiÄ™kszym towarzystwie, by skosztować jak najwiÄ™cej potraw. Dania w takich sytuacjach sÄ… w tradycyjny sposób ustawiane na macie rozÅ‚ożonej na podÅ‚odze i z powodzeniem można próbować każdego z nich.

Tajlandia ma tradycje kulinarne pochodzÄ…ce z Chin, Laosu, Birmy i Indii, a kucharze najczęściej kierujÄ… siÄ™ zasadÄ… „5 smaków”, której harmonia polega na starannym dobieraniu: sÅ‚odyczy, ostroÅ›ci, kwaÅ›noÅ›ci, sÅ‚onoÅ›ci i goryczy. Tradycja nakazuje jadanie z tzw. woka, czyli naczynia przypominajÄ…cego miskÄ™ z uchwytami do szybkiego przyrzÄ…dzania potraw na ogniu. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków jednak każdy dostaje miseczkÄ™ ryżu i sam dobiera sobie pozostaÅ‚e skÅ‚adniki.

Tajskie kompozycje kulinarne bazujÄ… najczęściej na ryżu – kow, mleku kokosowym, owocach morza oraz kombinacji sosów curry, do których zamiast czystej soli używany jest sÅ‚ony sos rybny nam plaa. Ryż przygotowywany jest na „sto” różnych sposobów, a wszystkie dodatki wzbogacone sÄ… aromatycznymi przyprawami i zioÅ‚ami, gdyż Tajowie wierzÄ… w zdrowotne i magiczne znaczenie takich skÅ‚adników. Warto pamiÄ™tać, że niektóre dania spożywa siÄ™ palcami i przykÅ‚adowo jest to gÄ™sty, kleisty ryż, który lepi siÄ™ prawÄ… rÄ™kÄ… w niewielkie kulki i macza nastÄ™pnie w podanych sosach. Dania z takimi dodatkami jak curry sÄ… filarem kuchni, a najbardziej znanym daniem jest gÄ™sty sos z kurczakiem i pokrojonym bakÅ‚ażanem – kaeng kiaw wan kai. PrzykÅ‚adowo w restauracyjnym menu można rozróżnić curry czerwone z miÄ™sem woÅ‚owym lub wieprzowym kaeng pet oraz curry z posmakiem kokosu przygotowane na sucho – phanaeng.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

WpÅ‚ywy Birmy widać na przykÅ‚ad w potrawce z wieprzowiny z sosem curry, imbirem, kurkumÄ… i tamaryndem, natomiast portugalskimi korzeniami charakteryzuje siÄ™ muu pat priaw wan – wieprzowina przyrzÄ…dzona na sÅ‚odko-kwaÅ›no. TuryÅ›ci czÄ™sto rozglÄ…dajÄ… siÄ™ za tom kha kai – gÄ™stym curry na bazie mleczka kokosowego z kurczakiem i ciekawÄ… odmianÄ… trawy jakÄ… jest palczatka kosmata. Warto również spróbować tajskiej zupy z krewetkami i pomidorami przyprawionÄ… kolendrÄ…, palczatkÄ… cytrynowÄ… i chili, która po ugotowaniu podawana jest wraz z niewielkim kocioÅ‚kiem. GÅ‚odni turyÅ›ci z pewnoÅ›ciÄ… ulegnÄ… duszonej w bananowym liÅ›ciu zapiekance z owoców morza, kawaÅ‚ków ryb i skorupiaków w przecierze kokosowym – ho mok talay.

PaÅ‚eczki sÄ… używane w Tajlandii tylko do jedzenia makaronu – phat, który wprowadzili ChiÅ„czycy, a bardzo czÄ™sto można go kupić w niewielkich sklepikach otwartych na oÅ›cież. Makaron może być podawany na sucho, mokro lub w postaci zupy, a najznamienitsze dania to: pat tai – smażony w woku z tofu (twarożkiem sojowym), siekanymi jarzynami i suszonymi krewetkami, bami haeng mu daeng – pszeniczny makaron z plastrami czerwonej wieprzowiny czy pad see yoo – tzw. chiÅ„ski makaron w sojowym sosie.

Dodatkiem do daÅ„ sÄ… wspaniaÅ‚e, wytrawne saÅ‚atki tajlandzkie zwane yam, do których używa siÄ™ beztÅ‚uszczowych sosów i najczęściej jest to sos sojowy, rybny lub wytworzony z limonki. Smaczna jest przede wszystkim yam thalay – saÅ‚atka z ugotowanych owoców morza uÅ‚ożonych na liÅ›ciach saÅ‚aty lub so tam – saÅ‚atka z papai poÅ‚Ä…czona z chili i kawaÅ‚kami kurczaka.

TuryÅ›ci z Polski z pewnoÅ›ciÄ… zainteresujÄ… siÄ™ egzotycznymi owocami, gdyż oprócz znanych w Europie bananów i arbuzów można rozkoszować siÄ™ smakiem papai, kantalupy, mangostanu, pomelo, rambutanu, gujawy czy owoców longan. Na bazie tych owoców powstajÄ… również orzeźwiajÄ…ce soki. Po kulinarnych podbojach warto na trawienie siÄ™gnąć po coÅ› mocniejszego. Może alkoholowy rynek tajlandzki nie jest oszaÅ‚amiajÄ…cy, niemniej najczęściej pija siÄ™ piwo Singha, Kloster i Chang lub whisky Saeng Thip. Popularna, szczególnie wÅ›ród mężczyzn, jest wódka z ryżu zwana mekhong, a także rum o egzotycznej nazwie Sang Som.

Prawdziwym wyzwaniem jest natomiast wypicie kawy, która jest gÄ™stym, smolistym i mocnym pÅ‚ynem z dodatkiem cykorii, chociaż prawdziwy jej skÅ‚ad dla wiÄ™kszoÅ›ci turystów pozostaje wielkÄ… tajemnicÄ….

Obyczaje

Dla obcokrajowców spotkanie z kulturÄ… i tajlandzkimi obyczajami może okazać siÄ™ ciekawym i niespodziewanym doÅ›wiadczeniem. Tajlandia w swojej historii narodowej uniknęła dÅ‚ugich okupacji i wojen w odróżnieniu od sÄ…siednich regionów, dlatego jej mieszkaÅ„cy uważajÄ…, że mieszkajÄ… w „kraju wolnych ludzi” i przyjaźnie, z uÅ›miechem na twarzy odnoszÄ… siÄ™ do turystów. WÅ›ród Tajów można czuć siÄ™ bezpiecznie i bezgranicznie oddać siÄ™ zabawie i radoÅ›ci skrywajÄ…cej siÄ™ pod okreÅ›leniem sanuk, chociaż należy pamiÄ™tać, że sam uÅ›miech w Tajlandii ma kilkanaÅ›cie znaczeÅ„ i może wyrażać również smutek. Ważne jest także postÄ™powanie mieszkaÅ„ców Tajlandii, prowadzÄ…ce do Å‚agodzenia wszelkich konfliktów i nieporozumieÅ„, okreÅ›lane jako mai pen rai. CzÄ™sto w trudnych sytuacjach można zobaczyć uÅ›miechniÄ™tych Tajów próbujÄ…cych pomóc zakÅ‚opotanemu turyÅ›cie i starajÄ…cych siÄ™ rozÅ‚adować kÅ‚opotliwÄ… sytuacjÄ™. Warto z takiej pomocy skorzystać, gdyż bardzo czÄ™sto może ona okazać siÄ™ bardzo przydatna.

PrzywiÄ…zanie do tradycji i narodu można zaobserwować każdego ranka, gdy w wiÄ™kszoÅ›ci miast na maszty wciÄ…gana jest flaga paÅ„stwowa symbolizujÄ…ca buddyzm, ziemiÄ™, lud i monarchiÄ™. Tradycyjna jest także religia obowiÄ…zujÄ…ca w Tajlandii, majÄ…ca silny wpÅ‚yw na stosunek do życia. Chociaż w kraju żyje kilka grup etnicznych posÅ‚ugujÄ…cych siÄ™ różnymi dialektami, to Å‚Ä…czy je kultura, wartoÅ›ci spoÅ‚eczne i przede wszystkim buddyzm wytyczajÄ…cy drogÄ™ postÄ™powania i bÄ™dÄ…cy podstawÄ… codziennego życia. Dlatego turyÅ›ci odwiedzajÄ…cy ten piÄ™kny kraj powinni szanować obyczaje z tym zwiÄ…zane. Niektóre, nawet nieÅ›wiadome zachowania, mogÄ… być źle odbierane czy nawet piÄ™tnowane, dlatego przed zwiedzaniem Å›wiÄ…tyÅ„ należy zdjąć buty i zadbać o odpowiedni strój z dÅ‚ugimi rÄ™kawami, spodniami i skromnymi sukienkami zakrywajÄ…cymi ramiona u kobiet. Odpowiedni ubiór obowiÄ…zuje również w muzeach, ambasadach, instytucjach i oficjalnych restauracjach. Z szacunkiem należy podchodzić do posÄ…gów Buddy, w żadnym wypadku nie można ich dotykać, a fotografować należy dyskretnie, bez zwracania na siebie uwagi. Turystów może zdziwić powszechna obecność mnichów, którzy nawet w komunikacji publicznej majÄ… swoje miejsca, niemniej obowiÄ…zuje ich surowa zasada czystoÅ›ci, dlatego pod żadnym pozorem nie można dotknąć nawet stroju mnicha, co w szczególnoÅ›ci dotyczy kobiet.

Z racji tego, że gÅ‚owa w buddyzmie i hinduizmie jest oÅ›rodkiem mÄ…droÅ›ci również nie wolno dotykać czy klepać tej części ciaÅ‚a, by nie wywoÅ‚ać niepotrzebnego napiÄ™cia, chociaż w europejskiej kulturze jest to zupeÅ‚nie normalny i przyjacielski gest. Z kolei za niestosowne uchodzi zakÅ‚adanie nogi na nogÄ™ czy kopniÄ™cie czegoÅ› w gniewie, a tym bardziej skierowanie stóp w stronÄ™ Buddy. Wiąże siÄ™ to z tym, że stopy sÄ… pod wzglÄ™dem duchowym uważane za najniższÄ… część ciaÅ‚a. Tajowie podajÄ… wiÄ™kszość przedmiotów prawÄ… rÄ™kÄ…, gdyż lewÄ… uważajÄ… za „nieczystÄ…” przeznaczonÄ… do używania w toalecie – wypadaÅ‚oby, żeby turyÅ›ci postÄ™powali tak samo.

Na sÅ‚yszane powitanie wai nie należy odpowiadać, a jedynie uÅ›miechnąć siÄ™ przyjaźnie. Warto również nauczyć siÄ™ kilku sÅ‚ów powitalnych odnoszÄ…cych siÄ™ do kobiety: sawadee ka i do mężczyzny sawadee krap. Najlepiej używać ogólnego powitania i pożegnania sawadee z lekkim skÅ‚onem i dÅ‚oÅ„mi w modlitewnym geÅ›cie dotykajÄ…cymi czubka nosa. Tajowie zwracajÄ… siÄ™ do wszystkich po imieniu i w taki wÅ‚aÅ›nie sposób najlepiej odwzajemniać kontakty z tymi otwartymi ludźmi, dodajÄ…c na poczÄ…tku sÅ‚ówko khun oznaczajÄ…ce „szanowny/szanowna”.

Chociaż Tajowie tolerujÄ… krytykÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa, nietaktem jest żartowanie z rodziny królewskiej, a tym bardziej obrażanie monarchii, co może nawet skutkować problemami z prawem. W miejscach publicznych lepiej nie podnosić gÅ‚osu i gÅ‚oÅ›no nie gestykulować, by nie wzbudzać niczyjej uwagi. Podobnie jest z caÅ‚owaniem siÄ™ i przytulaniem, niemniej czynnoÅ›ci takie w dyskotekach i barach sÄ… dopuszczalne.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W Tajlandii obowiÄ…zuje bardzo ważna etykieta zachowania siÄ™ przy stole, a jej Å‚amanie Å›wiadczy o ignorancji wspóÅ‚biesiadników. Nietaktem jest jedzenie kÄ™sów widelcem trzymanym w prawej dÅ‚oni. Widelec sÅ‚uży wyÅ‚Ä…cznie do nakÅ‚adania jedzenia na Å‚yżkÄ™, którÄ… trzyma siÄ™ w prawej rÄ™ce, natomiast noże podawane sÄ… tylko do daÅ„ europejskich. Kiedy posiÅ‚ki podane sÄ… na dużym talerzu stosowniej jest nakÅ‚adać sobie sukcesywnie mniejsze porcje niż na raz jednÄ… dużą.

W caÅ‚ym kraju obowiÄ…zuje zakaz palenia papierosów w lokalach, na dworcach, i w różnego rodzaju instytucjach, a zÅ‚amanie zakazu grozi wysokimi karami finansowymi.

Tradycyjnym elementem tajskiej kultury jest masaż, z którego korzysta wielu turystów. Taka forma poprawia nie tylko samopoczucie, ale jest także jednÄ… z gaÅ‚Ä™zi tradycyjnej medycyny tego kraju, wiÄ™c warto wydać „parÄ™ bahatów” na takÄ… niebiaÅ„skÄ… przyjemność. W wielu miejscach można spotkać wirtuozów masażu dokonujÄ…cych cudów na podróżnikach skarżących siÄ™ na dolegliwoÅ›ci.

Ważnym elementem mocno zaznaczonym w tradycji tajlandzkiej jest boks i tradycyjne sztuki walki majÄ…ce wymiar niemalże rytualny, a także ludowe przedstawienia teatralne li-khe i peÅ‚en wdziÄ™ku balet lakhon. Dużą popularnoÅ›ciÄ…, szczególnie wÅ›ród mÅ‚odych chÅ‚opców, cieszy siÄ™ natomiast takraw – dyscyplina podobna do piÅ‚ki nożnej, siatkówki i gimnastyki polegajÄ…ca na grze ratanowÄ… piÅ‚eczkÄ….

Wycieczki Fakultatywne

Nakhon Pathom – miasto poÅ‚ożone niedaleko Bangkoku przyciÄ…ga turystów najwyższÄ… na Å›wiecie budowlÄ… buddyjskÄ…, jakÄ… jest Czedi Phra Pathom. Miejscowość jest również ciekawa pod wzglÄ™dem historycznym, gdyż zostaÅ‚a zaÅ‚ożona kilka wieków przed naszÄ… erÄ… i peÅ‚niÅ‚a rolÄ™ ważnego portu rzecznego królestwa Suwannaphum. WedÅ‚ug legend wÅ‚aÅ›nie z tego miasta, za rzÄ…dów mitycznego króla Asoki Wielkiego, wysÅ‚ano dwóch mnichów do szczerzenia buddyzmu i w ten sposób rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ rozwój tej religii. W VI w. n.e. Nakhon Pathom zamieszkiwaÅ‚ lud Monów i z tego czasu zachowaÅ‚y siÄ™ napisy wyryte na wielu kamieniach. NiezwykÅ‚a kopuÅ‚a Czedi Phra Pathom do dziÅ› góruje nad miastem zachwycajÄ…c turystów zÅ‚oto-pomaraÅ„czowym pokryciem i olbrzymimi rozmiarami. WokóÅ‚ Å›wiÄ…tyni można podziwiać wiele ciekawych budynków oraz kolekcjÄ™ brÄ…zowych posÄ…gów Buddy. Do Å›wiÄ™tego miejsca pielgrzymujÄ… wierni, o których obecnoÅ›ci Å›wiadczÄ… bijÄ…ce dzwony otaczajÄ…ce „czedi”. Na okolicznych bazarach można rozglÄ…dnąć siÄ™ za ciekawymi pamiÄ…tkami, skosztować mrożonej kawy lub spojrzeć w przyszÅ‚ość za sprawÄ… miejscowych wróżbitów. Przy okazji warto obejrzeć Sanam Chan – paÅ‚ac zajmowany przez paÅ„stwowe urzÄ™dy z charakterystycznÄ… zabudowÄ… tajsko-europejskÄ… oraz przytulnym parkiem dajÄ…cym schronienie przed promieniami sÅ‚onecznymi. TuryÅ›ci zmierzajÄ…cy z Bangkoku do Nakhon Pathom czÄ™sto zahaczajÄ… o pÅ‚ywajÄ…cy targ Damnoen Saduak oraz Ogród Różany poÅ‚ożony nad rzekÄ… Nakorn Chaisri. Magiczne miejsce sÄ…siaduje z dużym jeziorem, przy którym można zatrzymać siÄ™ na dÅ‚użej w atrakcyjnym oÅ›rodku wypoczynkowym z ekskluzywnym polem golfowym. LokalnÄ… atrakcjÄ… jest tzw. pokaz kulturalny oczarowujÄ…cy turystów taÅ„cami, muzykÄ… i sztukami walki. UwagÄ™ podróżników przyciÄ…ga także Muzeum Ludzkich Wizerunków oraz widowiskowa tresura sÅ‚oni w Samphran. TuryÅ›ci interesujÄ…cy siÄ™ buddyzmem powinni udać siÄ™ do parku tematycznego przedstawiajÄ…cego sceny z życia Buddy – Phra Phutta Monthon.

Kanchanaburi – caÅ‚a prowincja jest silnym magnesem przyciÄ…gajÄ…cym turystów, którzy chcÄ… przyjrzeć siÄ™ tajskim obyczajom, poznać zadziwiajÄ…cÄ… architekturÄ™ oraz historycznÄ… przeszÅ‚ość kraju. Pierwsze Å›lady plemienne tego rejonu pochodzÄ… z neolitu – można siÄ™ z nimi zapoznać w poÅ‚ożonym 30 km od miasta Muzeum Ban Kao. W przeszÅ‚oÅ›ci w tym miejscu biegÅ‚ gÅ‚ówny szlak handlowy do Indii, którego z czasem zaczęły bronić twierdze. PrzykÅ‚adowo po okresie panowania Khmerów w XII w. pozostaÅ‚ ciekawy fort w Muang Sing. Miasto niechlubnie zapisaÅ‚o siÄ™ w historii II wojny Å›wiatowej, kiedy to wziÄ™ci do niewoli żoÅ‚nierze alianccy budowali w nieludzkich warunkach sÅ‚ynny „Most na rzece Kwai”. O polegÅ‚ych tysiÄ…cach jeÅ„ców i przymusowych robotników warto dowiedzieć siÄ™ czegoÅ› wiÄ™cej w Muzeum Wojennym JEATH oddajÄ…cym warunki oryginalnego obozu jenieckiego, a chwilÄ™ zadumy można przeżyć na zadbanym Cmentarzu Wojennym Kanchanaburi. Dla podtrzymania historycznego klimatu koniecznie trzeba obejrzeć sam most na rzece Kwai, który jest co prawda niezbyt imponujÄ…cÄ…, wspóÅ‚czesnÄ… konstrukcjÄ…, ale przywoÅ‚uje na myÅ›l trudne wydarzenia z przeszÅ‚oÅ›ci. W okolicy mostu znajdujÄ… siÄ™ liczne restauracje, w których z filiżankÄ… kawy w rÄ™ku można podziwiać malownicze zakola rzeki. Po drodze do miasta warto również zwiedzić dwie ciekawe Å›wiÄ…tynie buddyjskie Wat Tham Sua i Wat Tham Kao Noi nawiÄ…zujÄ…ce do klasycznego tajskiego stylu.

Park Narodowy Ajrawata – niezwykle egzotyczne i magiczne miejsce, którego wodospady należą do jednych z najbardziej znanych w Tajlandii. Nazwa parku pochodzi od formacji skalnych przypominajÄ…cych sÅ‚onia, znajdujÄ…cych siÄ™ przy jednym z wodospadów. Przy wodospadach znajdujÄ… siÄ™ niewielkie jeziorka z krystalicznie czystÄ… wodÄ…, w których po emocjonujÄ…cej wyprawie można zażywać orzeźwiajÄ…cych kÄ…pieli. OkolicznÄ… atrakcjÄ… przyciÄ…gajÄ…cÄ… w weekendy mieszkaÅ„ców Bangkoku jest sztuczny zbiornik wodny Si Nakharin doskonale nadajÄ…cy siÄ™ do aktywnego spÄ™dzania wolnego czasu. Na jego terenie funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzÄ™tów wodnych oraz wzniesione na pÅ‚ywajÄ…cych tratwach przyjemne hotele, w których można spÄ™dzić niezapomniane, wakacyjne chwile.

Ajutthaja – narodowy skarb Tajlandii wpisany na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO. BaÅ›niowe miasto zaÅ‚ożone w 1350 r. przez kilka stuleci byÅ‚o stolicÄ… królestwa i należaÅ‚o do grupy najwiÄ™kszych miast w Azji. NazwÄ™ odnoszÄ…cÄ… siÄ™ do mitycznego królestwa nadaÅ‚ miastu Rama Thibodi przystÄ™pujÄ…c jednoczeÅ›nie do budowy olÅ›niewajÄ…cych paÅ‚aców i bogatych Å›wiÄ…tyÅ„. WÅ‚adcy Ajutthaja prowadzili liczne wojny miÄ™dzy innymi z BirmÄ…, Laosem i Kambodżą, na skutek których miasto zostaÅ‚o poważnie zniszczone, a o dawnej Å›wietnoÅ›ci przypominajÄ… ruiny paÅ‚aców z czerwonej cegÅ‚y, miejsca kultu i pozostaÅ‚oÅ›ci Å›wiÄ…tyÅ„. Zabytków jest tak wiele, iż ciężko je obejrzeć w ciÄ…gu jednego dnia, niemniej jednak warto zagÅ‚Ä™bić siÄ™ w morze ruin starego miasta rozkÅ‚adajÄ…cego siÄ™ na wyspie otoczonej wodami trzech rzek. NajwiÄ™cej spacerujÄ…cych turystów można spotkać przy paÅ‚acu Chan Kasem kryjÄ…cym najstarsze muzeum Ajutthai. PamiÄ…tkowe fotografie warto zrobić przy Å›wiÄ…tyni Wat Ratchaburana wybudowanej w 1424 r. przez króla Borommaracha I z kryptÄ… kryjÄ…cÄ… przed wiekami potężne skarby. InteresujÄ…ca jest także „ÅšwiÄ…tynia Wielkich Relikwii” Wat Mahathat zdradzajÄ…cÄ… wpÅ‚ywy khmerskich budowniczych. Chao Sam Phraya to nazwa Muzeum Narodowego prezentujÄ…cego wszystkie ważniejsze kierunki tajskiej sztuki, zawierajÄ…ce miÄ™dzy innymi zÅ‚ote przedmioty znalezione w Ratchaburana i przeróżne posÄ…gi Buddy. Istotnym punktem na mapie turystycznej miasta jest serce najważniejszego zespoÅ‚u Å›wiÄ…tynnego, czyli Wat Phra Si Sanphet. Chociaż Å›wiÄ…tynia sprawia wrażenie zupeÅ‚nej ruiny, stanowi jeden z najważniejszych zabytków miasta. Ajutthaja można zwiedzić na kilka sposobów, niemniej turyÅ›ci bardzo czÄ™sto wypożyczajÄ… rowery i w aktywnej formie próbujÄ… zobaczyć jak najwiÄ™cej zabytków.

Bang Pa-in – niedaleko Bangkoku znajduje siÄ™ niezwykÅ‚y paÅ‚ac, który od lat peÅ‚niÅ‚ funkcje letniej rezydencji królów. Na paÅ‚acowy zespóÅ‚ budynków skÅ‚ada siÄ™ wiele budowli odzwierciedlajÄ…cych mieszaninÄ™ stylów: francuskiego, wiktoriaÅ„skiego, chiÅ„skiego i klasycznego tajskiego. TuryÅ›ci zachwycajÄ… siÄ™ królewskimi ogrodami, po których można odbywać wielogodzinne spacery. InteresujÄ…co przedstawiajÄ… siÄ™ obiekty takie jak: budynek Phra Thinang Aisawan Thippa-at znajdujÄ…cy siÄ™ na Å›rodku jeziora odbijajÄ…cego promienie sÅ‚oneczne; Phra Thinang Wehat Chamrun – rezydencja zwana pekiÅ„skim paÅ‚acem z wieloma muzealnymi eksponatami wewnÄ…trz; Phra Thinang Warophat Phiman – dwukondygnacyjna rezydencja w stylu europejskim z przepiÄ™knÄ… salÄ… tronowÄ…; Ho Withun Thaksana – zadziwiajÄ…ca wieża Królewskiego Obserwatorium oraz Pomnik Królowej wykonany z biaÅ‚ego marmuru. CiekawostkÄ… jest jedyna w Tajlandii Å›wiÄ…tynia Wat Nivet Thamaprawat zbudowana w stylu europejskim, do której można dostać siÄ™ kolejkÄ… linowÄ….

Wat Phra Phutthabat – turyÅ›ci, którzy chcÄ… zobaczyć jak w Tajlandii wyglÄ…dajÄ… obrzÄ™dy religijne powinni wybrać siÄ™ do jednego z najbardziej czczonych „watów”, który znajduje siÄ™ miÄ™dzy miejscowoÅ›ciami Saraburi i Lop Buri. ÅšwiÄ…tynia czÄ™sto odwiedzana przez turystów i pielgrzymów powstaÅ‚a w XV w., a powodem jej wybudowania byÅ‚ legendarny odcisk stopy pozostawiony przez BuddÄ™ za czasów jego ziemskiego życia. WedÅ‚ug legendy w olbrzymim odcisku nagromadziÅ‚a siÄ™ woda, która uleczyÅ‚a kÄ…piÄ…cego siÄ™ w niej myÅ›liwego, a cudowna moc miejsca zaczęła przyciÄ…gać wiernych. WejÅ›cia do Å›wiÄ…tyni strzegÄ… mityczne wieże, natomiast jej najcenniejszym skarbem jest zÅ‚ocony odcisk Å›wiÄ™tej stopy. DodatkowÄ… atrakcjÄ… Å›wiÄ…tyni sÄ… specjalne maszyny wróżące przyszÅ‚ość oraz muzeum relikwii, w którym można podziwiać przedmioty poÅ›wiÄ™cone Buddzie. Najbardziej znane pielgrzymki przyciÄ…gajÄ…ce tÅ‚umy wiernych i turystów odbywajÄ… siÄ™ co roku w lutym oraz w koÅ„cu marca.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Lop Buri – przed wiekami miasto byÅ‚o stolicÄ… krainy zwanej Dwarawati i wÅ‚aÅ›nie z tego okresu pochodzi najwiÄ™cej zabytków. NajwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… tzw. „Wersalu Syjamu” jest zespóÅ‚ paÅ‚acowy Phra Narai Ratchaniwet Å‚Ä…czÄ…cy w sobie architekturÄ™ europejskÄ… i khmerskÄ…. Ciekawe posÄ…gi Buddy można zobaczyć w Muzeum Narodowym Lop Buri, natomiast najznamienitszym zabytkiem w mieÅ›cie jest Wat Phra Si Rattana Mahathat – nietypowa Å›wiÄ…tynia z ostrymi Å‚ukami okien wskazujÄ…cymi na wpÅ‚ywy europejskie i perskie. Spacer po ulicach miasta urozmaicajÄ… wszÄ™dobylskie maÅ‚py zaczepiajÄ…ce turystów i pÅ‚atajÄ…ce zabawne figle.

Park Narodowy Khao Yai – doskonaÅ‚e miejsce na ucieczkÄ™ z haÅ‚aÅ›liwego Bangkoku, bÄ™dÄ…ce jednoczeÅ›nie najstarszym parkiem narodowym w Tajlandii. Dla turystów przygotowano wiele krajobrazowych miejsc biwakowych oraz zakwaterowanie w okolicznych hotelach. Obszar parku zdominowaÅ‚y wiecznie zielone lasy szerokolistne, tereny trawiaste oraz najwyższe wzniesienia Khao Kieo i Khao Laem, z których można podziwiać niezapomniane widoki na bezmiar egzotycznej roÅ›linnoÅ›ci. Bogactwo rzadkich gatunków palm, paproci i pnÄ…czy można podziwiać na specjalnie wytyczonych szlakach turystycznych. Miejscowe biura organizujÄ… nocne wyprawy safari, na których nigdy nie brakuje emocji. Z niewielkiej odlegÅ‚oÅ›ci można podglÄ…dać dzikie zwierzÄ™ta żyjÄ…ce na wolnoÅ›ci.

Farma krokodyli – niezwykÅ‚a farma w okolicy Muang Boran powstaÅ‚a w celu ochrony ginÄ…cych gatunków krokodyli. TuryÅ›ci mogÄ… przyjrzeć siÄ™ rzadko spotykanym gadom, zgÅ‚Ä™bić tajniki ich tresury oraz oglÄ…dnąć widowiskowe krokodyle zapasy. Przy farmie dziaÅ‚a dodatkowo niewielkie zoo oraz wesoÅ‚e miasteczko z rozmaitymi kolejkami.

Muang Boran – tzw. Stare Miasto poÅ›wiÄ™cone architekturze i historii Tajlandii, reklamowane jako najwiÄ™ksze na Å›wiecie muzeum pod goÅ‚ym niebem. W specjalnie przygotowanym parku turyÅ›ci mogÄ… zobaczyć kopie najważniejszych budowli z caÅ‚ego kraju. NiezwykÅ‚Ä… sceneriÄ™ wzbogacajÄ… dodatkowo maÅ‚e wodospady, potoki i skalne ogródki peÅ‚ne bujnej zieleni.

Park Wodny Syjam – jedna z wiÄ™kszych atrakcji okolic Bangkoku i raj dla miÅ‚oÅ›ników basenów ze sztucznymi falami, rozmaitych zjeżdżalni i rozrywek zwiÄ…zanych z doskonaÅ‚Ä… zabawÄ….

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Bangkoku?
Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwiÄ™cej turystów jest pora chÅ‚odna (tylko z nazwy) z miesiÄ…cami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylujÄ… miÄ™dzy 28-32°C, sÄ… do wytrzymania i najlepiej nadajÄ… siÄ™ do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorÄ…cÄ…, deszczowÄ… i chÅ‚odnÄ…, zmienia siÄ™ bardzo czÄ™sto ze wzglÄ™du na poÅ‚ożenie kraju w strefie przejÅ›ciowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upaÅ‚ami siÄ™gajÄ…cymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. WybierajÄ…c siÄ™ do Tajlandii, ze wzglÄ™du na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palÄ…cy upaÅ‚, jak i ulewne deszcze.

Tajlandia sÅ‚ynie z wielu Å›wiÄ…t obchodzonych bardzo hucznie, dlatego w stolicy kraju warto pojawić siÄ™ w trakcie ich trwania. Ciekawym przeżyciem może być ChiÅ„ski Nowy Rok obchodzony w lutym na ulicach miasta, marcowe „puszczanie latawców”, lipcowe Å›wiÄ™to buddyjskie Asalaha Puja, wrzeÅ›niowy Festiwal Księżyca czy październikowy ChiÅ„ski Festiwal WegetariaÅ„ski. Ciekawy jest także Å›wiÄ…teczny jarmark odbywajÄ…cy siÄ™ na ZÅ‚otej Górze w listopadzie czy popularny wÅ›ród turystów Sylwester.

Jaka waluta obowiÄ…zuje w Tajlandii i jakie sÄ… orientacyjne ceny?
WalutÄ… Tajlandii jest baht tajski (THB), 1 baht =100 satangów. Dla turystów z zachodu ceny w Tajlandii nie sÄ… wygórowane, a koszty wyżywienia i zakwaterowania, w porównaniu do biletów lotniczych, sÄ… tanie.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Bangkoku?
Wybór pamiÄ…tek w Tajlandii jest bardzo duży, a jakość wyrobów i przystÄ™pne ceny zachÄ™cajÄ… do robienia zakupów. Można je kupić na straganach mniejszych miast, w sklepach rzemieÅ›lniczych specjalizujÄ…cych siÄ™ w pamiÄ…tkach i wielkich centrach handlowych nastawionych na ruch turystyczny. Najbardziej pożądane sÄ… wyroby rzemiosÅ‚a artystycznego i dzieÅ‚a sztuki. W niemalże każdym zakÄ…tku tego egzotycznego kraju można kupić biżuteriÄ™ wysadzanÄ… drogimi kamieniami, srebrne misy, przezroczystÄ…, seledynowÄ… porcelanÄ™, misternie wykonane figurki Buddy czy tajskÄ… odzież z delikatnego jedwabiu i doskonaÅ‚ej baweÅ‚ny. W sprzedaży dostÄ™pny jest szeroki wybór wzorów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. TuryÅ›ci poszukujÄ… także trójkÄ…tnych poduszek, wyrobów artystycznych górskich plemion, rattanowych plecionek oraz rÄ™kodzielniczych wyrobów z cyny.  EgzotycznÄ… pamiÄ…tkÄ… może być elegancka portmonetka wykonana z wytrzymaÅ‚ej trawy „yan lipao”, wyroby z laki czy unikalne dzieÅ‚a sztuki, jakimi sÄ… maski „khon”. Z jedwabiu i papieru „sa” wytwarza siÄ™ także poszukiwane przez turystów parasolki i wachlarze. W wiÄ™kszoÅ›ci sklepów z pamiÄ…tkami i warsztatach rzemieÅ›lniczych warto pokusić siÄ™ o targowanie, gdyż Tajlandczycy z dobrego serca obniżajÄ… ceny, a przy okazji można nieco poznać tajskÄ… kulturÄ™.

W ogromnej metropolii znajduje siÄ™ niezliczona ilość sklepów, dzielnic handlowych oraz targów, na których zwiedzaniu można spÄ™dzić wiele interesujÄ…cych chwil. Najbardziej egzotycznym miejscem na zrobienie zakupów jest Dzielnica ChiÅ„ska z targiem Pak Khlong Talaat, weekendowy targ Chatuchak oraz targowisko Pratunam na skrzyżowaniu dróg Phetburi i Ratchaprarop. Na nieco droższe zakupy warto wybrać siÄ™ do ekskluzywnych domów handlowych: Siam Discovery Centre, Central World lub Gaysorn Plaza.

Jaki czas obowiÄ…zuje w Tajlandii?
W lecie do czasu polskiego dodajemy 5, a zimÄ… 6 godzin.

Jak poruszać się Bangkoku?
Poruszanie po Tajlandii, szczególnie wzdÅ‚uż wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej jest przyjemne i bezproblemowe. Wygodnym sposobem przemieszczania siÄ™ jest kolej, która uchodzi za tani sposób podróżowania. Wycieczka pociÄ…giem może być wspaniaÅ‚ym wprowadzeniem w poznawaniu krajobrazów Tajlandii. Do mniejszych miast można dojechać autobusem, chociaż dÅ‚uższe odlegÅ‚oÅ›ci lepiej pokonuje siÄ™ pociÄ…giem lub samolotem. Warto korzystać z prywatnych przewoźników, którzy zapewniajÄ… szybsze poÅ‚Ä…czenia miÄ™dzy miejscowoÅ›ciami turystycznymi.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu, chociaż wiąże siÄ™ to z pewnym ryzykiem. W centrach turystycznych dziaÅ‚ajÄ… miÄ™dzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiÄ™tać, że najlepiej podpisywać, po wczeÅ›niejszym dokÅ‚adnym zapoznaniu siÄ™, wyÅ‚Ä…cznie umowy angielskojÄ™zyczne, gdyż turyÅ›ci podpisujÄ…cy dokumenty w jÄ™zyku lokalnym czÄ™sto padajÄ… ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichÅ› nieprzewidzianych zdarzeÅ„ może być problem z jego odzyskaniem.

Należy pamiÄ™tać, że w Tajlandii obowiÄ…zuje ruch lewostronny, wymagane jest miÄ™dzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez wÅ‚adze Tajlandii.  Drogi sÄ… w dobrym stanie, przynajmniej te Å‚Ä…czÄ…ce duże miasta i najważniejsze miejscowoÅ›ci turystyczne wybrzeża (przeważnie sÄ… to autostrady). Przejazd wiÄ™kszoÅ›ciÄ… dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane sÄ… niewysokie opÅ‚aty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w jÄ™zyku tajskim, jak i angielskim.

Bangkok jest specyficznym miastem, które od wielu lat cierpi na chaos komunikacyjny i niekoÅ„czÄ…ce siÄ™ korki, dlatego z punktu widzenia turysty lepiej jest zastanowić siÄ™ wczeÅ›niej, jak zabrać siÄ™ za poruszanie po tej ogromnej aglomeracji. JednÄ… z dogodniejszych możliwoÅ›ci jest przemieszczanie siÄ™ za pomocÄ… jednej linii metra, niemniej wielu turystów korzysta najczęściej z charakterystycznych, trójkoÅ‚owych taksówek, tzw. „tuk-tuków”. DoskonaÅ‚Ä… formÄ… przemieszczania sÄ… taksówki wodne oraz prywatne Å‚odzie, których w mieÅ›cie nie brakuje, a wiele najciekawszych miejsc oplecionych jest sieciÄ… kanaÅ‚ów wodnych. W celu szybkiego i widokowego przemieszczenia siÄ™ do najodleglejszych dzielnic najlepiej skorzystać z doskonale prosperujÄ…cej kolejki naziemnej Skytrain. Po Bangkoku kursuje również kilka rodzajów autobusów, podzielonych na poszczególne strefy miasta.

Jakie sÄ… ograniczenia celne w Tajlandii?
W Tajlandii nie ma ograniczeÅ„ dotyczÄ…cych wwozu pieniÄ™dzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wczeÅ›niej trzeba odebrać odpowiednie zaÅ›wiadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiaÅ‚ów pornograficznych oraz niektórych gatunków roÅ›lin i zwierzÄ…t. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wczeÅ›niejsze zaÅ›wiadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieÅ›lniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
Ze wzglÄ™du na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca siÄ™ wykupienie miÄ™dzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. UsÅ‚ugi medyczne sÄ… na wysokim poziomie, niemniej ich ceny sÄ… dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych sÄ… w Tajlandii uznawane, o ile majÄ… swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie dziaÅ‚ajÄ… indywidualne placówki medyczne zapewniajÄ…ce goÅ›ciom odpowiedniÄ… opiekÄ™.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie sÄ… wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istniejÄ… zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie sÄ… zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić siÄ™ przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalajÄ…ce uniknąć zachorowania na różne choroby dostÄ™pne sÄ… na stronie internetowej PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Turyści z Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt turystyczny nie dłuższy niż 30 dni. Przy wjeździe i wyjeździe wymagany jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym okresem ważności liczonym od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

SzczegóÅ‚owe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bangkoku: www.bangkok.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net

Cieśnina Malakka

Hua Hin – Cha Am

Koh Samui

Krabi

Pattaya

Phuket

Równiny Centralne

Tajlandia Północna

Tajlandia Wschodnia

Wybrzeże Andamańskie

Zatoka Tajlandzka

Zatoka Tajlandzka PÅ‚n.

Zatoka Tajlandzka Zach.

Tajlandia: Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.

Wybierz region Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.