Zatoka Phangnga – nie ma takiego drugiego miejsca w Tajlandii, gdzie z ogromnej zatoki na tafli lazurowego akwenu wyrasta ponad setka skalistych wysepek i pionowych, wapiennych słupów. Na specjalnie organizowanych rejsach można podziwiać jeden z wielkich, przyrodniczych cudów natury Azji Południowo-Wschodniej i godzinami kąpać się na bezludnych, niebiańskich plażach. Zaskakujący krajobraz tworzą dodatkowo poszarpane klify morskie i jaskinie gwarantujące zwiedzającym niezapomniane wrażenia. Wapienne pomieszczenia zwane „hongi” kryją w swoich wnętrzach fantastyczne formacje skalne i rzadko spotykane twory powstałe na skutek ruchu ziemskich płyt kontynentalnych sprzed milionów lat. Bujna zieleń wysepek otoczona jest błękitnymi lagunami tworzącymi tropikalny ekosystem, który najlepiej można poznać wybierając się na wielogodzinną, a nawet kilkudniową wycieczkę kajakową. „Hongi” różnią się wielkością, a niektóre z nich są połączone skalnymi tunelami. Baśniowy pejzaż urozmaicają dodatkowo pływające, muzułmańskie wioski, do których można zawinąć podczas wyprawy, by spróbować egzotycznych owoców morza, a nawet przenocować. Wiele z wysp ma swoje odrębne historie, można między innymi zatrzymać się na „pisanej wyspie”, na której odkryto skalne malowidła, spojrzeć na tzw. „wyspę-pies” przypominającą swoim kształtem psa lub udać się na Wyspę Jamesa Bonda znaną z filmu „Człowiek ze złotym pistoletem”.
Wycieczka wokół Krabi – turyści, którzy zdecydują się na własną rękę zwiedzić prowincję Krabi powinni zwiedzić kilka ciekawych miejsc znajdujących się w malowniczych zakątkach i sąsiedztwie przepięknych plaż doskonale nadających się na przerywnik w wyprawie. Koniecznie trzeba zajrzeć do „jaskini tygrysiej”. Wat Tham Seua jest bowiem jedną z najważniejszych w Tajlandii świątyń leśnych, w której mieszkają medytujący mnisi. W tajemniczych jaskiniach można znaleźć między innymi wielki odcisk stopy Buddy, posąg Bogini Miłosierdzia czy wizerunek Wielkiego Buddy z lustrem w dłoni. Wśród starych drzew i budynków poprowadzone są spacerowe ścieżki, którymi można dotrzeć do interesujących punktów widokowych. W trakcie przejażdżki warto także zobaczyć przydrożnego Spoczywającego Buddę, zahaczyć o plaże Nappharat Thara i zwiedzić mały cypel Laem Phra Nang.
Przylądek Phra Nang – wapienny klif porośnięty bujną roślinnością, zawieszony nad piaszczystą plażą i krystalicznie czystą wodą. Ciekawe miejsce odwiedzają nie tylko miłośnicy kąpieli, ale także amatorzy wspinaczki górskiej. Na cypel najlepiej dostać się od strony wody, by wprost z łodzi wskoczyć do szmaragdowej wody i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Na samym przylądku znajdują się wspaniałe plaże z drobnym, białym piaskiem oraz Tham Phra Nang Nok – jaskinia będąca legendarną siedzibą morskiej księżniczki, której syn został później jej kochankiem. Pobliski szczyt jest idealnym miejscem na podziwianie okolicznych wód i wielkiej laguny Sa Phra Nang. Po drugiej stronie przylądka znajduje się jeszcze wspanialsza Tham Phra Nang Nai, czyli tzw. „wewnętrzna jaskinia księżniczki” uznawana za najpiękniejszą pieczarę południowej Tajlandii z niespotykanymi formami skalnymi. W okolicznych kurortach działają szkoły wspinaczkowe, w których można szlifować formę tej wymagającej dyscyplinie sportowej. Turyści preferujący zwiedzanie podwodnego świata mogą zanurzyć się w pobliskich zatokach, by zbadać wraki łodzi i jaskinie skrywające legendarne skarby.
Koh Tarutao – ostatnie miejsce na dalekim południu Tajlandii przyciągające turystów poszukujących dzikiej przyrody. Morski Park Narodowy Tarutao obejmuje w sumie grupę ponad 50 wysp z przepięknymi plażami, wapiennymi jaskiniami i wieloma gatunkami egzotycznych ptaków. Na niektórych wyspach można znaleźć zakwaterowanie, ale należy pamiętać, że ośrodki są czynne jedynie poza okresem monsunowym, czyli od listopada do kwietnia.
Morski Park Narodowy Mu Koh Surin – grupa kilku wysp, których środowisko naturalne można podziwiać zarówno na powierzchni, jak i pod wodą, gdyż miejsce to uchodzi za jeden z najlepszych w Tajlandii terenów nurkowych. Na wyspach znajduje się kilka doskonale przygotowanych szlaków pieszych prowadzących przez dżunglę. Podczas spacerów można podglądać egzotyczne zwierzęta, w tym małpy i lemury, a także olbrzymie drzewa sięgające wysokości kilkudziesięciu metrów. Przy płytkich brzegach wysp na miłośników nurkowania czekają barwne kolonie koralowców i zaskakujący świat podwodnej fauny. Do nurkowania z rurką i pełnym akwalungiem najlepiej nadają się wody zatoki Ao Mae Yai, okolice Koh Chi, „Żółwia Rafa” oraz podwodne zbiorowisko głazów i jaskiń Hin Kong. Na uwagę nurków zasługuje także „Skała Richelieu” oraz barwny ogród ukwiałów obok Koh Tornila. Na wyspie Koh Surin Nua znajduje się wypożyczalnia akwalungu i łodzi, a także domki letniskowe, w których można zostać na noc.
Morski Park Narodowy Mu Koh Similan – kolejne miejsce Wybrzeża Andamańskiego wyglądające równie pięknie na błękitnej tafli morskiej, jak i pod powierzchnią. Nazwa archipelagu pochodzi od liczby dziewięć, czyli „similan”, na którą właśnie składa się grupa rajskich wysp. Rezerwat szczególnie upodobali sobie amatorzy podwodnych eskapad, odwiedzający park tematyczny składający się z jaskiń, nawisów skalnych i tuneli. Całość urozmaica zachwycający świat koralowców przybierających fantastyczne kształty i kolory, a każde miejsce wyróżnia się czymś wyjątkowym. Pod powierzchnią wody skrywają się między innymi „Głowa Słonia” tworząca naturalny amfiteatr, „Łuk Śniadaniowy” z barwnymi ogrodami koralowymi czy „Punkt Bożego Narodzenia” z gigantycznymi łukami skalnymi. Z wyprawy na wyspy usatysfakcjonowani będą także miłośnicy kąpieli i snorkelingu, gdyż swoim pięknem kuszą pasma niezwykle białego piasku leżące u podnóży poszarpanych wzgórz, wapiennych klifów i bujnej roślinności.
Tunel Piya Mit – w dżungli dalekiego południa, na granicy z Malezją, znajduje się niezwykły tunel wykuty w zboczu wzgórza, w którym w latach 1940-1990 swoją kryjówkę mieli malezyjscy komuniści. Obecnie udostępniono zwiedzającym około 100 pomieszczeń, w których ukrywali się partyzanci.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Jaskinie Trang – niedaleko miejscowości Trang położone są jaskinie wydrążone w wapiennych klifach z imponującymi świątyniami stworzonymi przez Tajów. Jedną z nich jest sześciopoziomowa jaskinia Tham Khao Pina skrywająca rozmaite posągi Buddy oraz Wat Tham Phra Phut, w którym archeolodzy odkryli wiele przedmiotów codziennego użytku i posągi Buddy pochodzące z okresu Ajutthai.
Rejsy na wyspy – miejscowe agencje turystyczne specjalizują się w ciekawych rejsach po okolicznych wysepkach, na których można nie tylko godzinami kąpać się w szmaragdowej wodzie i łowić ryby, ale również nocować. Najpopularniejsze rejsy wypływają na wyspy: Koh Lading, Koh Pakbia, Koh Hong, Koh Dang i Koh Rai.
Phetchaburi – zaskakujące miasto z wieloma atrakcjami, którego nie można przegapić w trakcie podróży po południowym regionie Zatoki Tajlandzkiej. Phetchaburi na początku XX w. upodobali sobie władcy dynastii Czakri, pozostawiając po okresie swoich rządów liczne świątynie i ciekawe budowle. Osada powstała za panowania Khmerów w XI w., natomiast przełomowym i rozwojowym okresem był wiek XVII., w którym na szeroką skalę rozwinął się handel. W pierwszej kolejności oczy turystów zwracają się w kierunku pałacu Phra Nakhon Khiri, wzniesionego w 1859 r. na polecenie króla Mongkuta. Zespół niezwykłych budowli objętych parkiem historycznym wznosi się na szczycie wzgórza Maha Samana, z którego widok z pewnością może wzbogacić archiwum fotograficzne. Spacerować można wśród niezwykłych zabytków takich jak: świątynia Wat Phra Kaeo, rezydencja w stylu neoklasycznym czy obserwatorium, w którym król spędzał najwięcej czasu. Ciekawą kolekcję zgromadziło Muzeum Narodowe Phra Nakhon Khri, natomiast w ramach kilkugodzinnego spaceru najlepiej wybrać się w okolice pięciu najciekawszych w mieście świątyń, tworzących turystyczne skupisko na północno-wschodnich obrzeżach miasta. Ciekawscy turyści w zabytkowych wnętrzach mogą oglądnąć między innymi różne wizerunki Buddy, interesujące malowidła ścienne czy buddyjskie relikwie podarowane przez króla. Najciekawszą atrakcją okolicy jest zespół jaskiń Tham Khao Luang, wśród których najefektowniej prezentuje się jaskinia centralna z dziesiątkami posągów Buddy, oświetlanych blaskiem słońca wpadającego do zaciemnionych przestrzeni. Godna uwagi jest także grota Tham Khao Yoi łącząca piękno przyrody z wątkami religijnymi.
Naknon Si Thammarat – jedno z najstarszych miast Tajlandii z bogatą przeszłością, atrakcjami historycznymi i mocno zarysowaną kulturą regionu. Przed wiekami Naknon było stolicą imperium Tambralinga założonego przez kolonistów z Indii, a w wieku VII trafiło do królestwa Śriwidżaja sprawującego władzę nad Malezją i Indonezją. Kolejnymi władcami egzotycznej krainy byli Khmerowie panujący aż do 1292 r. i momentu powstania królestwa Sukhothai. W tym okresie miasto zyskało znaczenie gospodarcze i przekształciło się w prężnie funkcjonujący ośrodek handlowy. Czasy rozwoju wiążą się również z ekspansją buddyzmu i zakorzenieniem różnych odłamów tej religii, dzięki którym powstały wspaniałe świątynie cieszące obecnie turystyczne oczy. Jedną z nich jest Wat Mahathat ozdobiony imponującą iglicą z litego złota i wieloma posągami Buddy. Świątynia jest najważniejszym sanktuarium południa, o którym więcej informacji można znaleźć w Muzeum Vihran Kien i Muzeum Narodowym. Przy okazji pobytu w mieście warto zajść do Suchart Hause, by zobaczyć jak wyrabia się ze skóry tradycyjne lalki naturalnej wielkości używane przed laty jako rekwizyty słynnych „teatrów cieni”. Obecnie lalki biorą udział w mniejszych przedstawieniach organizowanych specjalnie dla turystów. Warto zastanowić się nad zakupem misternie wykonanych kukieł lub zajrzeć do innych sklepów sprzedających rozmaite wyroby rzemieślnicze rozsławiające Naknon. Najlepszym miejscem na zakupy jest bazar Bovoron, na którym oprócz ciekawych przedmiotów można wyczuć aromatyczny zapach parzonej kawy dolatujący z okolicznych kawiarenek.
Park Narodowy Kaeng Krachan – doskonałym przerywnikiem w plażowaniu jest wyprawa do największego, tajlandzkiego parku przyrodniczego, oddalonego od Phetchaburi o 70 km w kierunku południowo-zachodnim. Dzikie i malownicze tereny, rozciągające się w stronę Gór Tenaserimskich, zdominowane są przez gęste dżungle, tajemnicze jaskinie, widokowe szczyty oraz zjawiskowe wodospady, do których prowadzą emocjonujące i pełne przygód szlaki turystyczne.
Morski Park Narodowy Mu Ko Ang Thong – nienaruszone środowisko naturalne tropikalnego raju rozciągającego się między stałym lądem a Koh Samui. Wśród kilkudziesięciu wysp na turystów czeka labirynt morskich korytarzy, zatok i kanałów, po których można odbywać wielogodzinne rejsy pełne pirackich przygód i możliwości kąpieli w najpiękniejszych zakątkach Zatoki Tajlandzkiej. Wszystkie wyspy pokryte są bujną roślinnością, a zaciszne zatoczki tworzą ustronne, niebiańskie plaże z kameralną atmosferą, niezmąconą przez masową turystykę. Bez problemu można wspiąć się na którąś z wapiennych perełek archipelagu, by okiem prawdziwego zdobywcy spoglądnąć na bogactwo lagun i zapierający dech w piersiach pejzaż. Przed wyprawą najlepiej zorientować się w miejscowych biurach turystycznych, jakie atrakcje czekają na poszczególnych wyspach i na których z nich wyznaczono piesze szlaki. Wycieczki po archipelagu można odbywać na własną rękę lub na zorganizowanych rejsach, niemniej ta pierwsza forma jest bardziej emocjonująca i pozwala na odkrycie unikalnych miejsc.
Park Narodowy Khao Luang – wycieczka do miejscowości Khiriwong, w której zaczynają się turystyczne szlaki gwarantuje obejrzenie wspaniałych wodospadów i najwyższych gór „dalekiego południa”. Pełne przygód trasy poprowadzono przez gęstą dżunglę wśród strumieni, czarujących drzewiastych paproci i kwitnących begonii. Nagrodą za wielogodzinną wędrówkę jest okolica zachwycającego wodospadu Krung Ching z główną atrakcją, jaką jest malowniczo położone jezioro z nieskazitelnie czystą wodą.